ליאת רון
facebook gplus twitter whatsupp קוד הטמע באתר אחר
140

"כל מה שאנחנו מבינים על מה מותר ואסור מתפורר במציאות הזו"

לוטם יניב בן ישי, מנכ"לית מרכז סיוע לנפגעי ונפגעות תקיפה מינית גליל-גולן: "מקרים של ילדים שמשחקים בלהוריד בגדים, מקרים של אלימות וחרמות או ונדליזם - אין גבולות אז הכל נבחן מחדש"


בדיון מיוחד שהתקיים אתמול בוועדה לקידום מעמד האישה נחשפו מקרי פגיעות מיניות ופיזיות בנשים וקטינים שפונו לבתי מלון מבתיהם בעקבות המלחמה. במהלך הדיון על מניעת אלימות במקומות ריכוז של מפונים נחשפו נתוני המשטרה על פתיחת 40 תיקי אלימות במשפחה ועוד 64 תיקים עם זיקה משפחתית.

לוטם יניב בן ישי, מנכ"לית מרכז סיוע לנפגעי ונפגעות תקיפה מינית גליל-גולן סיפרה לליאת רון ברדיו 104.5FM על המקרים הקשים:

"היה דיון מאוד סוער, הנתונים הם לא רק ממרכזי הפינוי בצפון, יש תופעה מרחבית בכל האיזורים בארץ. המצב הוא כזה שיש פיזור אדיר של אוכלוסיות שנפגשות ומשתלבות בתוך מרחבי הפינוי, קהילות מקור שמתפזרות, וכל זה מייצר מפגשים חדשים וקהילות חדשות במרחבים המלונאיים. מדובר על סיר לחץ, משפחות שמתכנסות בחדר או שניים, הורים וילדים, מתבגרים ופעוטות כבר כמעט 4 חודשים בחוסר וודאות נוראי. הורים שעובדים ולא עובדים, מערכות חינוך חלקיות והרבה ילדים שנשרו - כל מערכת הערכים והגבולות, כל מה שאנחנו מבינים על מה מותר ואסור מתפורר במציאות הזו".

"ילדים שוהים עם מבוגרים במרחב, פוגשים אנשים, מסתובבים לבד ללא השגחה, חשיפה לא מבוקרת לתכנים גם ברמת שיח והתנהגות וגם במסכים. מתוך חוסר הגבולות צומחים דברים לא פשוטים".

"מקרים של ילדים שמשחקים בלהוריד בגדים במרחבים ציבוריים, ילדים שמסתגרים בחדרים ומכריחים אחד את השני להוריד בגדים ולגעת אחד בשני, מקרים של אלימות וחרמות או ונדליזם. הכל בא ביחד משעמום סקרנות ולחץ חברתי. דברים שקורים בחיים הרגילים אבל בסיר לחץ. כל מהלך שקורה בפרהסיה רק גורם לשחרר עוד עכבות".

"פשוט אין גבולות אז הכל נבחן מחדש, ברגע שאנחנו רואים ילדים משחקים שקשור במגע ולא מעירים מכל מיני סיבות, תהיה הסלמה. אם לא נשים גבולות במקום אחד אז תהיה הסלמה בהתנהגות. אם לאל הערנו על הסתובבות בתחתונים במסדרון אז תהיה הסלמה וגם נגיע לא נצליח להעיר על הורדה של תחתונים לאחרים".

"אין ספק שבקהילות סגורות הדברים יותר מוחזקים אבל גם שם יש אתגרים. אין פרטיות. אני עצמי חוויתי את הקושי כשהילדים יוצאים החוצה".

07/02/2024

לצילום אין קשר לנאמר | צילום: משה שי/פלאש90