יוסי מזרחי
facebook gplus twitter whatsupp קוד הטמע באתר אחר
339

"הלחץ הציבורי הזה צריך להוביל לבחירות"

אל"מ במיל רונן קלר, ממובילי אחים לנשק על חוק הגיוס החדש: "כשאני התגייסתי זה היה מציונות ופטריוטיזם, היום נער, 40 שנה אחריי עושה את זה כי אין לו ברירה"


חוק הגיוס החדש הגיע אתמול לכנסת. מעיון בסעיפיו עולה כי גיל השחרור משירות מילואים יזנק ל-46, השירות הסדיר לגברים יחזור למתכונתו הקודמת: כלומר 3 שנים, אחרי שבמהלך 9 השנים האחרונות הוא עמד על 32 חודשים בלבד. החוק יחול רטרואקטיבית על משרתים פעילים.

נציין שחוק המילואים היה עד כה במודל תלת שנתי ועל פיו לוחם מילואים נקרא לשבוע עד שבועיים של אימון בשנה, 21 ימים של תעסוקה מבצעית בשנה שאחריה, ובשנה השלישית – הוא לא מזומן כלל ורק בהסכמתו הוא מגיע לימים אחדים של אימון קצר. כלומר, מדובר בממוצע של 10 ימים בשנה, על פי החוק החדש הממוצע הזה יגדל משמעותית.

התיקון לחוק יאפשר לזמן את לוחמי המילואים כבר מהשבועות הקרובים בלי שיצטרכו צו 8.

בשבוע האחרון יצא ארגון אחים לנשק בקמפיין שקורא לקביעת מועד מוסכם לבחירות בהקדם האפשרי, הלחץ שיצור הקמפיין, כך קיוו בארגון, ימנע את הצורך לצאת לרחובות, אבל אירועי הימים האחרונים ובראשם חוק הגיוס החדש, והעובדה שכח קפלן צפוי לחזור לרחובות בשבוע הבא– ישנו ככל הנראה גם את התוכניות של אחים לנשק.

אל"מ במיל רונן קלר, ממובילי אחים לנשק שוח עם יוסי מזרחי ברדיו צפון 104.5FM והביע את טענותיו בנוגע לחוק:

"מרתיח, בלתי נסבל בעליל. הכי קל להנציח את מה שהיה עד ה-6.10, לתת למיעוט שיש לו רוב בכנסת לזכות בזכויות יתר על חשבון הרוב. ב-7.10 הרבה שמו כתף, עשרות אלפי אנשים ביום פעלו, גם לא במילואים".

המשיך וטען: "אין ברירה זה בדיוק טיבה של ממשלה מנותקת, כי יש ברירה. אפשר לבנות חברה של ערבות הדדית, בשביל זה יש ממשלה, שתיקח את האזרחים כולל חרדים וכולל ערבים, מדינה שיש בה חובות וזכויות ויש פה חברה שיש לה רק זכויות".

בנוסף הביע את חששותיו מההשלכות: "דיברתי עם בחור צעיר שהולך להתגייס והוא הסביר לי למה למרות מה שקורה ולמרות הזעם הוא מרגיש שכנראה אין לו ברירה והוא יתגייס. כשאני התגייסתי זה היה מציונות ופטריוטיזם, היום נער, 40 שנה אחריי עושה את זה כי אין לו ברירה, ועוד כמה שנים יהיו כאלה שלא מתאים להם ולא בא להם, זה מדרון חלקלק. צעירים שיש להם הרבה אפשרויות ושואלים את עצמם למה הם צריכים לסכן את חייהם".

על הקמפיין למועד מוסכם לבחירות בהקדם: "מקווים שהקריאה שלנו עם עוד ארגונים ועוד ציבורים חוצי עמדות, דתיים וחרדים וציבורים מהצד השמאלי, מחוברים לכולם, וכולם קוראים את אותה קריאה, מנסים לייצר לחץ ציבורי שאינו מחמיר את הקרע ולא מפלג, כי היה קרע נורא בשנה שעברה וגם יש לנו אחריות בנושא הזה. ישראל צריכה לבנות את החברה אחרת. סביב נתניהו יש עוד פוליטיקאים וחברי כנסת שאני רוצה להאמין שעוד יש להם איזשהו עמוד שדרה והלחץ הציבורי הזה צריך להוביל לבחירות".

08/02/2024

צילום: דוד כהן/פלאש90