קפאין
עם יואב מינץ
facebook gplus twitter whatsupp קוד הטמע באתר אחר
26410

"יותר ויותר גורמים מבינים שלבנון תיהרס אם חזבאללה לא יזוז אחורה מעבר לליטני"

אלוף (מיל') איל בן ראובן ("מפקדים למען ביטחון ישראל"): "אלפי חיילים סובלים מהלם קרב כתוצאה מהמלחמה הזאת. כבר בימים אלה מוקמות חוות טיפוליות לסייע לנפגעים"


אלוף (מיל') איל בן ראובן , (מפקדים למען ביטחון ישראל"), אתה מוביל יוזמה להקמת חוות מיוחדות טיפול בחיילים הלומי קרב מהמלחמה הנוכחית.
"אני הרי התעסקתי עם התוכנית "נפש אחת" לנכי צה"ל בעבר. כשהתחילה המלחמה הנוכחית בשטח בנוי בעזה באינטנסיביות ובאורך המערכה הזאת. היה לי ברור שהולכים לקראת צונאמי של חיילים בסדיר ובמילואים שיסבלו מהפרעות נפשיות כאלה ואחרות. דבר שיקרה ודבר שקורה כבר עכשיו בכמויות גדולות עד כדי תופעות מפחידות מבחינת ההבנה לאן זה הולך. מדבר אתך מישהו שכבר חזה תופעות כאלה במלחמת יום כיפור רק אז לא טיפלנו בזה"
יש לנו הערכה בכמה חיילים מדובר?
מדובר באלפים של חיילים. האינטנסיביות של המלחמה בעזה וגם בצפון דרך אגב. יום יום איום, תמונות בעיקר בעזה, מאד מאד קשות כל מה שנובע ממלחמה מאד ארוכה. הבנתי שצריך להיערך לכך מהר ופניתי ליו"ר ארגון נכי צה"ל עידן קליינמן, איש ראוי מאד, חיברנו לזה את ראשת אגף השיקום ומשרד הביטחון והיוזמה אומרת שאנחנו רוצים למנוע את הנפילה של האנשים לנכות הזאת שלו ושל המשפחה. אנחנו מתכוונים לפתוח ממש בימים אלה מספר חוות טיפוליות בשטח, חוות פתוחות שהיום מטפלות באמצעות בעלי חיים, מוזיקה, תנועה. נביא את האנשים ששוחררו מצה"ל אבל לא בהכרח מוכרים כבר כנכים. אנחנו רוצים לעזור להם לחזור לחיים. זה נקרא שלב שניוני. בשלב הראשון הם היו אצל קב"ן (קצין בריאות נפש) שהחליט שהם משתחררים מהצבא
מדובר בחיילים רק מהמלחמה הנוכחית או גם מלחמות קודמות?
"בשלב הזה,מאחר שהכמות מאד גדולות, השלב הזה מיועד לחיילים מהמלחמה הנוכחית. אנחנו ממש מזמינים את החיילים הנפלאים האלה לקבל את החיבוק. הם יבואו במשך חודשיים לשלוש פעמים בשבוע ויהיו בסביבה מחבקת שמעניקה טיפול נפשי ע"י אנשי מקצוע מהטובים ביותר שישנם ובחצי השני הם יעברו טיפולים חווייתיים".
די קשה להביא אותם. לא כל כל אחד מוכן להודות
"בוודאי, אבל החבר'ה הצעירים היום הרבה יותר פתוחים. בעבר אנשים התביישו. זו לא בושה. אנשים מוזמנים להתקשר כבר היום: 052-6135739. אנחנו ניתן פרטי ואפשר לבוא ולראות חווה כזאת".
בתפנית לצפון, הרבה אזעקות ושיגורים לאזורים נרחבים גם לקדרים באזור הכנרת. לאן הולכת שם המערכה?
"אנחנו בהסלמה שכרגע בניגוד לתחילת המערכה שבה חזבאללה ירה ואנחנו הגבנו, ההסלמה נובעת מתוך אינטרס ברור שלנו לחבר הרתעה צבאית לאפשרות עדיין של מהלך מדיני שהתוצאה הסופית שלו חייבת להיות מאד ברורה: חזבאללה לא נמצא על חלונות בתינו! על פי 1701. אני אומר לך יואב, שגם נסראללה מאד מצטער על הכניסה שלו למצב הנוכחי, כי הוא הפסיד את כל מה שרצה לעשות, אם זה בהרתעה, או כיבוש ישובים באמצעות רדואן. את זה הוא הפסיד והוא יודע שהוא לא יכול לבצע. לכולם ברור שהמערכה הזאת תיגמר רק כאשר חזבאללה יזוז לצפון מעבר לנהר הליטני. רק שם. או בהליך מדיני-צבאי או בצהליך צבאי גרידא. להערכתי: למרות ההסלמה הנוכחית, הסבירות לתזוזת חזבאללה לאחור לאחר שהמערכה בעזה תשקוט קצת, להערכתי הסבירות הזאת גוברת מאחר שיותר ויותר גורמים מבינים שלבנון תיהרס אם חזבאללה לא יזוז אחורה. הלחץ על נסראללה גובר והולך ובסופו של דבר הסבירות למצב שבו שתושבי הצפון יוכלו לחזור לבתיהם כאשר הם אינם רואים את חזבאללה מולם והרבה מאד צבא סביבם, הסביברות הזאת גוברת. כל אלה שמדברים: מוכרחים היום מלחמה, אני רוצה "להרגיע": חזבאללה לא ייעלם מחיינו!"
השתתפת אמש בעצרת למען החטופים בתל-אביב. איזה מסר העברת?
"המסר שלי היה כאשר אומרים: עדיפות עליונה אמיתית להחזרת החטופים, משמעה שהיא צריכה לגבור על עקרונות אחרים. במצב הזה, כש-136 חטופים שחלקם כבר לא בחיים, כשכל יום יש סבירות של אובדן הולך וגדל, מדינת ישראל חייבת להחזיר את האנשים האלה ומהר! מיידית ככל שרק ניתן. המו"מ חייב להיות חשאי. אני שומע את האמירות בממשלה ואני נחרד! האנשים האלה לא מבינים את המשמעות החברתית הלאומית, שדל מצב שנמצא את עצמנו במצב שנגמרה המערכה ולא החזרנו את האנשים. זאת תהיה תבוסה! שלא נדע להתמודד אתה כי אמהות בעוד, 3, 4, 10 שנים, הדבר הזה יכול לגרום שאנשים ישקלו פעמיים את שליחת הילדים שלהם לשרות צה"ל והמדינה כי הם יראו שהחוזה הכל כך חזק הזה, שמדינת ישראל מחזירה את בניה וכמעט בכל מחיר לחיק משפחותיהם, לא נוכל להתמודד עם זה".
11/02/2024

צילום: יונתן זינדל/פלאש90