גדי נס
facebook gplus twitter whatsupp קוד הטמע באתר אחר
526

"האמריקאים עלולים לעשות הפרדה מוחלטת של הקו הירוק"

שגריר ישראל לשעבר בארה"ב דני איילון על שחרור החטופים אמש: "זה מחזיר את האמון האמריקאי ביכולות הצבאיות של ישראל וזה יכול לעודד הסכמה אמריקאית למבצע ברפיח"


שגריר ישראל לשעבר בארה"ב דני איילון  שוחח עם גדי נס ברדיו צפון 104.5FM על היחסים המורכבים עם ארה"ב במהלך המלחמה:

ראשית התייחס למבצע אמש בו שוחררו שני חטופים ולהשפעותיו: "בהחלט ביצוע מרשים, תעוזה אדירה. זה מחזיר את האמון האמריקאי ביכולות הצבאיות של ישראל וזה יכול לעודד הסכמה אמריקאית למבצע ברפיח, כמובן שיש תנאים לא לפגוע באוכלוסיה אזרחית או לפנות אותם, וגם הייתה משלחת שהסבירו למצרים שלא מתכוונים לפנות את הפלסטינים למצרים, וכשהמצרים יותר רגועים אז גם האמריקאים. השלום בין ישראל למצרים שנעשה בחסות ארה"ב, וממומן ע"י ארה"ב. האינטרס האמריקאי הוא קיום השלום הזה, שזה אבן פינה ליציבות האיזורית. החזון הגדול של ארה"ב הוא הנורמליזציה עם מדינות המפרץ וסעודיה, בידוד איראן ודחיקה של רוסיה וסין מהמזרח התיכון".

עוד הסביר: "צריך לזכור שלאמריקאים יש אינטרס מאוד חשוב שישראל תהיה חזקה ועם יתרון. למה? כדי לשדר יציבות במזרח התיכון ולמנוע מתקפות כמו ה-7.10. והם רוצים לחזק את ישראל כי רק ישראל חזקה ועוצמתית תרשה לעצמה לעשות ויתורים מדיניים. אין חיבה בין ביידן לנתניהו אבל החיבוק ביניהם היה חיבוק שמחויב למציאות. שולחים לפה נושאות מטוסים, הרכבת האווירית, שביידן היה פה יומיים אחרי המלחמה".

בנוסף הסביר את טענת האמריקאים לגבי כניסת ללחימה ברפיח: "הם לא אומרים לא להיכנס לרפיח, הם אומרים שאם נכנסים לרפיח שלא תהיה פגיעה באוכלוסיה. אין פה ביטחון מוחלט אבל חלק מהפקודות של צה"ל יהיו מעברים הומניטריים שהאוכלוסיה תוכל לעבור בה. מבחינת האמריקאים יש שילוב אינטרסים. גם לארה"ב חשוב שהחמאס יחוסל כי הוא מנוגד לכל המדיניות האמריקאית. החמאס מתנגד לשתי מדינות". 

על יחסי ביידן-נתניהו: "אין לביידן הרבה אמון בנתניהו ואנחנו גם רואים פעם ראשונה הטלת סנקציות על מתנחלים שמראה שהוא לא חושב שנתניהו מסוגל לשלוט בהם ולהטיל עליהם את החוק הישראלי הפשוט. ואנחנו רואים שלאט לאט אם נמשיך בקו הזה האמריקאים יעשו הפרדה מדינית של יהודה ושומרון בין ישראל בקו הירוק, ומי שמוביל את זה הם מנהיגי המתנחלים, הקיצוניים שבהם כמו סמוטריץ' ובן גביר, וככל שהם ימשיכו לדבר על התיישבות חזרה בעזה ועל פגיעה בפלסטינית, וכנראה שיש עדויות על הצקות לפלסטינית, דיבור על סיפוח... הפעילות של צה"ל ביהודה ושומרון לפגוע בחמאס זה אינטרס אמריקאי כי זה גם מחזק את הרשות, גם הם מבינים שחמאס במקום רשות פלסטינית זה מתכון לחוסר יציבות כללי. אבל יש להם כנראה נתונים שמתנחלים קיצוניים מתעמרים ברועי צאן או בפלסינים או עוקרים עצים, זה הגישה האמריקאית - ולכן אם ישראל לא מונעת מהם לפגוע בפלסטינים בודדים אז הם יעשו את זה".

על הגזרה הצפונית: "הם רוצים למנוע את הרחבת המלחמה, אנחנו שומעים פתאום את האיראנים אומרים שהם נגד הרחבת הלחימה, יכול להיות שזה יתכנס לתהליך מדיני".

עריכה: אריק ברח"ד

12/02/2024

צילום: יוסי יודקביץ/פלאש90