קפאין
עם יואב מינץ
facebook gplus twitter whatsupp קוד הטמע באתר אחר
1328

"חמאס צריך לחשוב שמתקרבים אליו ואם לא יילך לעיסקה עכשיו הוא יפסיד מכל הכיוונים"

סגן ראש מל"ל לשעבר (אל"מ (מיל') איתמר יער: "יש פרסום שצה"ל מסיט כוחות מהדרום לצפון. ביהודה ושומרון אין שקט, יש פוטנציאל לפיצוץ. יש לחימה, אין מלחמה".


אל"מ (מיל') איתמר יער, סגן ראש המל"ל לשעבר ומנכ"ל "מפקדים למען ביטחון ישראל", מה אומר חילוץ החטופים המוצלח לגבי המשך הפעילות של צה"ל בעזה?
"ברור לנו תקופה ארוכה שאם אנחנו רוצים לראות את החטופים בחזרה ובוודאי בחיים, הפעולה צריכה להיות משולבת מכמה מאמצים. לחץ צבאי כוחני על חמאס, אם היינו מפסיקים לחמאס לא היתה שום מוטיבציה לשחרר את החטופים. ההישג הוא בולט למאמץ הזה. מצד שני צריך מאמץ גדול לנסות להגיע לעיסקה כשההצלחה של חילוץ שני החטופים אמורה להביא את החמאס לחשוב שאנחנו מתקרבים אליו ואם הוא לא יילך לעיסקה עכשיו, הוא יפסידת א כל הנכסים שיש לו והוא יפסיד מכל הכיוונים. המאמץ השלישי לקבל לגיטיציה מגורמים בינלאומיים שמאפשרים את הפעולה שלנו שמעמידים את המתווכים ומגדילים את המוטיבציה שלהם ללחוץ על חמאס להגיע להסדרים כך שמדובר במאמץ בשלושה כיוונים. יש עוד היבט אחד: שההצלחה הזאת תגרום לחמאס לנסות הבין, (עד כמה שהוא יכול לשלוט בכל הגורמים), איך אנחנו חדורים עד כדי כך מודיעינית? וינסו להגדיל ממעגלי האבטחה אבל אני אומר את זה בערבון מוגבל, כי לגמרי לא ברור שליחיא סינוואר יש השפעה מסודרת או מוחלטת על כל משפחה שמחזיקה חטופים פה ושם". 
בשפת הרחוב, האם בישראל לא מדברים, מקשקשים יותר מדי? איך קרה, מה עשו, קצת יורים לעצמנו ברגל וחמאס נערך איך למנוע את ההצלחה הבאה של צה"ל?
"שמת לב שלא אמרתי איך זה בוצע. בוודאי בשלב הזה המלחמה נמשכת, אסור לנו לפרט מה ומי. דווקא הצבא מדבר יחסית מעט. מי שמפתח חלק מהאמירות מספק נתונים מפרשן זה לא הצבא עצמו. זה מסקרן את הציבור. מי שיודע באמת את הנושאים הכי רגישים, הוא בדרך כלל לא זה שיודע. מי שיודע בדרך כלל לא מדבר. חמאס לא צריך אותנו כי הוא יודע כי אחרי פעולה כזאת הוא צריך לעשות מאמץ לשמור יותר טוב על החטופים".
כמה יש השפעה של המבצע המזהיר הזה על מה שקורה בצפון?
"מי שעומד מאחורי כל הקונצרט האזורי הזה, זאת איראן. היא מכוונת את המאמץ. מבחינתה התפקיד של חמאס לאורך כל השנים להטריד את מדינת ישראל ולגרום לה לשלם בחיי אדם, בכלכלה ובויכוחים פנימיים אצלנו, זה תחת הכותרת הטרדה של מדינת ישראל. אבל לבנון וחזבאללה הוא סיפור פי אלף יותר חשוב. מבחינת איראן, חזבאללה ולבנון זה חלק מהקו הגיאוגרפי: איראן, עיראק, סוריה, לבנון, מזרח תיכון ואירופה. זאת המטרה האסטרטגית לטוות הארוך לכן איראן לא מתכוונת לפוצץ את המועדון בצפון בגלל שחמאס החליט לעשות מה שעה במועד הזה. לכן אנחנו רואים לאורך חודשים, מה שחזבאללה עושה עכשיו מה שחמאס עשה לאורך שנים. הוא מנסה להטריד אותנו,לרתק כוחות להפריע, אבל איראן לא רוצה לפתוח במלחמה ולכן ההשפעה בענין הזה של החטופים זה משפיע על הדימוי של ישראל אבל לא משפיע מהותית על מה שיקרה בצפון. זה נשמע הגיוני אבל תמיד צריך לזכור שאירוע בודד משנה את כל התמונה. אירוע שיהיו בו כמות גדולה של נפגעים אצלנו או בלבנון,יכול לשנות ולדרדר גם אם הצדדים לא מעונינים ולכן צה"ל וישראל צריכים להיות ערוכים.לזה. הבוקר ראיתי ידיעה שצה"ל מסיט כוחות מהדרום לצפון, לא יודע אם נכונה או לא אבל משדרת אמירה כלפי חזבאללה. חברים יקרים אנחנו ערוכים וההפתעה שהיתה אולי בתוכניות של חזבאללה נלקחה מהם וזה משפיע על התוכניות שלהם"
מה קורה ביהודה ושומרון,שקט שם, מתקרבים לרמדאן?
"אין שם שקט יש שם פוטנציאל לפיצוץ והרמדאן רק חלק מאמירה יותר חשובה: הניסיון המאד חזק של הגורמים האלה להפוך את המאבק הזה ממאבק צבאי למאבק דתי. מדינת ישראל צריכה לעשות כמעט כל מה שהיא יכולה על מנת לוודא שביהודה ושומרון תישאר שליטה. אין מלחמה אבל יש לחימה. לחמאס יש אלפי עצורים, מאות הרוגים, הם מנסים לייצר זירת מלחמה נוספת ואנחנו צריכים להיות מספיק אחראים לא לאפשר את זה בדיבורים מיותרים וגם בפעולות מיותרות כמו ששמענו אתמול בין תושבים מקומיים לבין מתנחלים לבין פלשתינים. זה נזק בטחוני למדינת ישראל". 
13/02/2024

צילום: אורן בן חקון/פלאש90