קפאין
עם יואב מינץ
facebook gplus twitter whatsupp קוד הטמע באתר אחר
8503

"לחזבאללה יש 2,000 כתב"מים והיכולת לעצור אותם, אתגר משמעותי של המערכת האווירית"

מנכ"ל "הביטחוניסטים", תא"ל (מיל') אמיר אביבי: "אנחנו במערכת רב זירתית ב-7 זירות. ישראל לא מסוגלת להתמודד מול 7 זירות, לכן אנחנו צריכים גם את האמריקאים"


מנכ"ל "הביטחוניסטים" תא"ל (מיל') אמיר אביבי, מה עומד מאחורי התקיפה שמיוחסת לישראל בסוריה?

"צה"ל פועל באופן שיטתי נגד איראן גם על אדמת סוריה. גם מאיראן שמענו דיווחים על פיצוצים בצינורות גז. יש פה מערכה ב-7 זירות והמערכה האיראנית היא אחת מהן ופועלים כל הזמן ובמקביל לפעילות של צה"ל גם האמריקאים מרחיבים את הפעילות שלהם מול החות'ים וגם מול המיליציות בעיראק. לאט לאט זה לובש צורה של מלחמה רב זירתית אזורית וגלובלית".

שאלנו לא פעם, האם מערכת הביטחון שלנו מסוגלת להתמודד מול 7 זירות. 

"להתמודד בצורה כוללת התשובה היא לא ולכן צריך פה את המטריה האמריקאית. זו בעיה גלובלית ואזורית, זה לא בעיה פרטית של ישראל. אבל אנחנו מהתחלה באסטרטגיה מאד ברורה. במתקפה בעזה שם הפעילות בחאן יונס, ממשיכה במחנה הפליטיים שהוא ערש הולדתו של חמאס. חאן יונס גם סמל של חמאס. צה"ל כבר אישר תוכניות לרפיח, עכשיו זה כבר בידיים של הקבינט הביטחוני. לאשר עיתוי של הפעולה". 

שמענו הבוקר על אזעקות שוב באזור אילת

"החוצי'ם כבר שיגרו כמה פעמים גם מל"טים וגם טילי קרקע קרקע והם משמרים את המערכת הזאת פעילה. לאתגר את מערכת הביטחון בכך שיורים מכמה כיוונים. עד עכשיו  אנחנו מתמודדים עם זה בצורה טובה".

וזה מביא אל השאלה בנושא הבכתב"מים. בתוך 48 שעות שני כתבמים, אחד התפוצץ בארבל ואחד לא התפוצץ בבוסתן הגליל. זה נראה כמו כשל מודיעיני של פיקוד הצפון. איך ייתכן שכתב"ם כזה שייט לו מלבנון לתוך ישראל, יכול ליפול בעכו, נהריה, בקריות. איך הוא לא זוהה ולא הופל?

"יש פה אתגר לא פשוט גם בתחום הרחפנים וגם כתב"מים. לחזבאללה יש ארסנל מאד גדול של יותר מ-2000 כתב"מים. היכולת של המערכת האווירית, לאתר אותם זה אתגר לא פשוט. פה ושם הם מצליחים אבל זה יכול להיות גם השפעה של מזג האוויר. אין ספק שזה אתגר משמעותי מאד".

הכתב יוסי יהושע מפרסם היום כי בצה"ל שוקלים שתא"ל ברק חירם שנתן את הוראת הירי על הבית בבארי, לא ימונה לתפקיד מפקד אוגדת עזה.

"מדובר בארוע שהוא בתוך לחימה כאוטית של ה-7 באוקטובר. גם אם תא"ל חירם עשה שגיאה, זה תחת אש, תוך כדי לחימה ופעילות מאד מורכבת. אני חושב שלא צריך למהר כשקורים דברים תחת אש. אחרת אנשים יפחדו להילחם. ברק הוא קצין מצטיין ובהחלט ראוי ומתאים להיות מפקד אוגדת עזה".

אנחנו קרובים לרמדאן ונוצרה סערה בעניין העלייה להר הבית. איך מערכת הביטחון צריכה להיערך?

"צריך לומר שמכל הרעש, מערכת הביטחון אפילו עוד נתנה את ההמלצה שלה. כולם מבינים שאנחנו לא רוצים שתהיה מלחמה דת. השאלה מה ימנע את זה. האם זה ימנע אם ניתן לכל הפלשתינים לעלות? או האם נמנע את זה אם נעשה הגבלות? אם מכניסים אנשים שהולכים לעשות בלגן ואז צריך לפרוץ להר ותמונות של פריצה להר יכולות להצית את העסק ולא הגבלת הגיל. התקנה תהיה באובדן השליטה על ההר עצמו?צ נראה לי שאובדן שליטה על ההר הוא בעל פוטנציאל יותר גדול לבלגן".

22/02/2024

צילום: איל מרגולין/פלאש90