קפאין
עם יואב מינץ
facebook gplus twitter whatsupp קוד הטמע באתר אחר
1026

"אם היתה שיחה באמצע הלילה בין רמטכ"ל לראש השב"כ וראש אמ"ן כנראה שהמידע די דרמטי"

סגן מפקד אוגדת עזה לשעבר, תא"ל (מיל') אמיר אביבי: "יש קשר יומיומי הדוק בין ראש לשכת הרמטכ"ל למזכיר הצבאי של שר הבטחון ולמזכיר הצבאי של ראש הממשלה"


"אם היתה שיחה באמצע הלילה בין הרמטכ"ל, לראש השב"כ, וראש אמ"ן כנראה שהמידע היה די דרמטי. יש קשר יומיומי הדוק בין ראש לשכת הרמטכ"ל, למזכיר הצבאי של שר הביטחון ולמזכיר הצבאי של ראש הממשלה". דברים שאמר הבוקר סגן מפקד אוגדת עזה לשעבר ומנכ"ל תנועת "הביטחוניסטים" תא"ל (מיל') אמיר אביבי, ליואב מינץ בתוכנית "קפאין" ברדיו 104.5fm

  

תא"ל (מיל') אמיר אביבי, סגן מפקד אוגדת עזה לשעבר ומנכ"ל "הביטחוניסטים", מה התובנה מסיפור החלפת הסיבים בטלפונים של מחבלי נוח'בה ערב 7 באוקטובר?

"חשוב להגיד שמערכת הביטחון אומרת שלא היה דבר כזה 1000 סיבים. היו כמה סיבים שהוחלפו"

דו"צ אומר רשמית שמדובר בעשרות סיבים

"נכון. עשרות זה לא אלף אבל זהה אמור להדליק נורה אדומה שקורה משהו. לא סתם ראש שב"כ קפץ לחמ"ל של שב"כ, ולא סתם הקפיצו צוות טקילה, ולא סתם היה שיח בלילה. אנחנו יודעים בין בכירי צה"ל לשב"כ ועדיין עם כל זה לא הבינו נכון את הארוע"

נסה להיכנס לתפקיד שלך כסגן מפקד אוגדת עזה. מה קורה לאנשים שמבינים שקורה משהו ולא מגיבים נכון?

"השאלה מה באמת ירד לאוגדת עזה. אנחנו מבינים שברמות הגבוהות היה שיח וניסיון להבין מה קורה, אבל בעצם לא דרכו את האוגדה. הרי גם אם אתה לא יודע אבל מבין שיש משהו ולא מבין מה בדיוק, מה הבעיה להקפיץ את הכוחות. בשביל זה הם שם. זה ביטחון שוטף בשביל זה הוא קיים. כולם מדים, להקפיץ כמה טנקים לגדרות, לשלוח  זיק או שתיים שיסרקו. הפעולות האלה לא נעשו. לא נעשה כלום. האוגדה המשיכה להתנהל באופן הכי מנומנם,ללא שום פעולה של התחדדות וזה עוד לפני שאתה מביא עוד כוחות, מתגבר, מעבר לכוחות שנמצאים על הקו. גם הכוחות שהיו על הקו לא נדרכו. חיילים שהיו בנופש היו בבית ולא הוקפצו, פשוט לא קרה כלום. זה משהו שקשה להבין למה זה. כמי שהיה מח"ט בגבול מצריים וגם סגן מפקד אוגדת עזה: על מידעים פחות דרמטים היינו דורכים את הכוחות, מקפיצים, מעלים ערנות, כוננות, עולים על מדים. כל כך הרבה פעולות שלא נעשו ולא ברור למה".

ברור שזה מכעיס וזה צריך להתפתח אחרת, בלי נגיעה פוליטית, ענינית לגמרי, זה אמור להגיע לכולם כולל שר הביטחון? 

"השאלה איך הבינו את המידע. בעקרון יש קשר יומיומי הדוק בין ראש לשכת הרמטכ"ל, למזכיר הצבאי של שר הביטחון וגם למזכיר הצבא של ראש הממשלה. בדרך אם יש דברים חריגים אז מדברים, מעדכנים, מתייעצים ואז השאלה האם זה מידע חריג או לא. הייתי ראש לשכת הרמטכ"ל ב-2004/5 בתקופה די סוערת והרבה אירועים חריגים ולא נזקקתי להעיר את הרמטכ"ל באמצע הלילה. לא היה לי אירוע כזה. אם מתנהלת שיחה בין הרמטכ"ל, לבין ראש השב"כ ולבין ראש אמ"ן באמצע הלילה אז כנראה המדיע הוא יחסית די דרמטי. זה לא דבר שגרתי. השאלה איפה הי העדכון למזכיר הצבאי של שר הבטחון ולמזכיר הצבאי של ראש הממשלה. יש מערכת שמדברים בה יום יום. דיברו בעבר על דברים פחות דרמטיים מזה שחמאס הולך לכבוש ישוב או שניים או לעשות פעולה כזאת או אחרת. שאלה למה לא עדכנו"

בצפון תקיפות חיל האוויר לעומק של 100 ק"מ בלבנון וירי של עשרות טילים לרמת הגולן והגליל התחתון. לאן צה"ל הולך בלבנון, ומה זה אומר ירי מאסיבי לגולן?

"התקיפה בבקה היא נגד מערכי הגנה, בתגובה שהמערכים האלה פגעו בכלי טיס בלתי מאויש צה"לי והפילו אותו. לאורך שני העשורים האחרונים נעשה בלבנון בנין כוח מאד משמעותי של הגנה אווירית שבשלב מסוים איים על חופש הפעולה במרחב הזה. בחודשים האחרונים צה"ל ייצר לעצמו אופן פעולה די מוחלט אבל כנראה לא הכל. אנחנו רואים פה ארוע שיש פה יכולת בעומק לבנון וצה"ל באופן שיטתי מחסל את מפקדי הכוחות בדרום הלבנון ובצד זה מטפל בפעולות מיוחדות. חזבאללה שוקל איך להגיב ואמנם אבל יורה מחוץ למרחב של צפון המדינה".

זה רמת הגולן וגליל התחתון. זה מראה משהו על הכוונת של חזבאללה?

התקיפות של צה"ל מאד כואבות להם. מצד אחד הם רוצים להגיב מצד שני לא לדרדר את המצב למלחמה. הם חוששים מאד ממלחמה כוללת. לכן יש איזשהו טנגו. מנסים לבדוק את הגבולות אבל לא להגיע לאובדן שליטה".

השאלה אם חזבאללה רומז שהוא יכול להגיע רחוק יותר?

"הוא יודע שאם הוא יירה יותר דרומה, תהיה מלחמה כוללת. הוא צריך להחליט מה הוא רוצה. אי אפשר לשחק בזה".

27/02/2024

צילום: יונתן זינדל/פלאש90