קפאין
עם יואב מינץ
facebook gplus twitter whatsupp קוד הטמע באתר אחר
93

"מה-7 באוקטובר ישראל לקחה אחריות על התקיפות בסוריה"

תא"ל (מיל') צביקה חיימוביץ', ראש מערך ההגנה האווירית לשעבר: "חיל האויר הוא זרוע התקפית קטלנית משמעותית שאסור לפגוע בחופש הפעולה לכן המאבק הפך לגלוי"


"7 באוקטובר, ישראל לקחה אחריות על התקיפות בסוריה. חילהאוויר הוא הזרוע ההתקפית הקטלנית המשמעותית שאסור לפגוע בחופש הפעולה לכן המאבק הפך לגלוי", אמר הבוקר ראש מערך ההגנה האווירית של חיל האוויר לשעבר, תא"ל צביקה חיימוביץ', ("הביטחוניסטים") ליואב מינץ בתוכנית "קפאין" ברדיו צפון 104.5fm.

תא"ל (מיל') צביקה חימוביץ, ראש מערך ההגנה האווירית לשעבר, למה יש לרבים בצפון תחושה שמערכת הביטחון מתקשה להתמודד עם ירי רקטות והרבה נפילות?

"ראשית עם התחושות קשה להתווכח אבל העובדות קצת משנות את המציאות. לא כל המטרות או כל האיומים שחזבאללה משגר, מצריכים יירוט. כשרקטה מיועדת לשטח פתוח, נותנים לה ליפול. בוא ניקח את אותו סרטון, בעיני מטריד ומזעזע כאחד של המשפחה שנוסעת על כביש 89 ורואה את הרקטות מתפוצצות. זו נפילה בשטח פתוח, לא מיושב. לא מאיים והנה התחושה והבהלה בהתאם".

"אם אנשים ממושמעים נוסעים ושומעים את האזעקה באפליקציה, עוצרים ושוכבים בצדי הדרך ויש סיכוי שלא ייפגעו. בסרטון כמעט הגיעו לתוך הנפילה על הכביש?

"במקרה הזה פתחת נקודה חשובה. יש זירה שגם רואה וגם שומע אי אפשר להתבלבל, למה להמשיך לנסוע? עוצרים ויורדים מהרכב כי הוא עלול בעצמו להפוך למלכודת אש, מחכים 10 דקות, כי הרסיסים מתפזרים ואחר כך ממשיכים. בוודאי לא ממשיכים לתוך הארוע.

אנחנו עושים בלבול, יש לא מעט מהאירועים שהם טילי נ"ט ולהם אין התרעה ואין התגוננות אקטיבית למעט התגוננות פאסיבית. תחושת הביטחון נבנית מהשטח הפתוח, מטילי הנ"ט, ההגנה לא תהיה אף פעם הרמטית, לא תהיה מוחלטת, תמיד תחסר את ה-10 אחוז. רק החיבור ביחד עם מערכות ההגנה עם המשמעת האזרחית, יצמצם את הפגיעה בנפש. לא ברכוש. אני מסתכל על המלחמה הזאת מ-7 באוקטובר בסך הכל אני נותן לציבור הערכה לא מבוטלת על הדרך שבה הוא מתנהג עם הארוע".

דווחנו על עוד תקיפה ישראלי בסוריה, על פי מקורות זרים וישראל לא מגיבה. למה אנחנו לא מגיבים על התקיפות בסוריה וכל העולם ואשתו יודעים שישראל זו שתוקפת?

"למיטב זכרוני מ-7 באוקטובר ישראל לקחה לא מעט פעמים אחריות על התקיפות בסוריה ובסוף יש פה מלחמה. אין דרך אחרת לתאר את המצב בצפון. חיל האוויר נוכח בעשרות מוקדים באוויר, הצבא פרוס באוגדות ואלפי אנשים מפונים, כל יום ירי כתב"מים ונ"ט. זה מלחמה נקודה".

לא נתקלנו במצב שמטוסים שלנו נפגעו מירי נ"מ ואנחנו חשופים מאד?".

"אתה מעלה כאן נקודות חשובות שהן הלב של הענין. בעצם מול חזבאללה המתנהלות שתי מערכות במקביל. אחת מערכה מאד גלויה ומאד ויזואלית, על תחושת הבטחון, על האיום בעין ף אותם מוצבים שהם על הגדר, נ"ט וכוח רדואן. המערה השניה שהיא לא פחות משמעותית, זה המערכה על חופש הפעולה של חיל האוויר. מה שראינו על על הכתב"ם, זה החלום של חזבאללה ותמונת הניצחון של חזבאללה. אם יש לחזבאללה יעד על מבחינתו זה להפיל כלי טיס של חיל האוויר שלנו. אני מזכיר את הארוע שקרה בפברואר 2018 שמטוס F16 ע"י סוללת נ"מ סורי. הנושא הזה של המאבק על חופש הפעולה של חיל האוויר בצפון הוא חשוב. חיל האוויר הוא זרוע ארוכה, התקפית, קטלנית משמעותית שאסור לפגוע בחופש הפעולה שלה. חזבאללה מרגיש מבין את זה היטב מהצד שהוא חש אותו. כך שאסור המאבק פה הוא כבר גלוי, לא סמוי. התקיפה העמוק בבעל בק היא תגובה ישירה למערכי ההגנה והנ"מ של חזבאללה וזה בדיוק ההתכתבות במשוואות שאנחנו הולכים לפגוע במקום שמנסה לייצר את חוסר ההתאמה בין המשוואות. זה כבר לא איום על הגדר אלא יעד אווירי".

29/02/2024

צילום: אייל מרגולין/פלאש90