ליאת רון
facebook gplus twitter whatsupp קוד הטמע באתר אחר
274

"יש תדירות מאוד גבוהה של אמירות מהחמאס שמראה שהוא נדרך"

ד"ר מיכאל מילשטיין, ראש הפורום ללימודים פלסטינים במרכז דיין אונ' ת"א: "אם מדובר על איזשהי הפסקת אש אז רומזים בחזבאללה שיכול להיות שזה יכלול אותם"


ד"ר מיכאל מילשטיין, ראש הפורום ללימודים פלסטינים במרכז דיין אונ' ת"א:

"כל הסיפור של פעילות איראנית או נסיונות לחדור ולהתבסס בירדן הוא לא חדש, 20 או 30 שנה הם מנסים, היו נסיונות לשלוח את חזבאללה לפעול מתוך ירדן. חייבים בוודאי אחרי ה-7.10 לקחת כל דבר ברצינות ולבדוק את הדברים לעומק, מה שהאיראנים מנסים לעשות זה להעביר כמה שיותר אמל"ח לתומכיהם באיו"ש. הם רוצים כל מי שיכול לעשות פה כאוס באופן שיסבך את צה"ל עם הירדנים. אין שם יכולת לעבוד ביחידות צבאיות גבוהות כמו שיש לחזבאללה. לירדן מבחינה צבאית יש הרכב אחר. הדבר האחרון שהמלך עבדאללה רוצה הוא בערה או תסיסה. העם לא משתגע על המלך הזה וגם לקראת אירועי הרמדאן תהיה איזשהי תסיסה ואנחנו צריכים לשים לב ליציבות שם. צריך לראות שגם הם מבינים אותנו שאנחנו לא יכולים להכיל כל הזמן מדיניות מתריסה. חייבים גם יחסים תקינים ויציבות גם עם ירדן וגם עם מצרים, אבל צריך גם לעשות תיקונים בהקשרים האלה".

על מטחי הרקטות אמש לצפון: "התקיפה הכי דרמטית מאז תחילת המלחמה, זו אפילו לא דוגמית למה שהם מסוגלים וכל זה ביממה וחצי, שכל מה שעסקו בו הם מסעות הוכשטיין". 

והוסיף: "צריך לשים לב שמתפתח השיח על כך שיש זיקה אדוקה בין מה שקורה בעזה לבין מה שקורה בלבנון ואם מדובר על איזשהי הפסקת אש אז רומזים בחזבאללה שיכול להיות שזה יכלול אותם. שר הביטחון היה רוצה לראות שינוי משמעותי במציאות בדרום לבנון, כוח רדואן והכל. אבל אם חזבאללה נוצר את נשקו אתה זורם עם הדבר הזה? אני לא יודע אם האמריקאים יכולים להביא להסכם דרמטי, ואנחנו בהנחה שאולי יתפתח משהו בדרום צריך להחליט אם אנחנו יוזמים מהלך דרמטי בצפון". 

על עסקת חטופים אפשרית עם החמאס: "אנחנו ברכבת הרים שנקראת דיון על עסקה שהדד ליין הוא תחילת הרמדאן. אני מסתכל בעיקר על הדברים שחמאס מוציא כל 4 שעות, אתה רואה שביממה האחרונה יש תדירות מאוד גבוהה של אמירות שמראה שהוא נדרך. יש לו רצון להגיע למשהו, הכותרת הגדולה היא שהם מסכימים במשא ומתן לקראת הסכם".

06/03/2024