קפאין
עם יואב מינץ
facebook gplus twitter whatsupp קוד הטמע באתר אחר
175

"אנחנו עלולים להיות מופתעים. יש מיעוט קיצוני בערביי ישראל שעלול להיכנס למלחמה ברמדאן"

תא"ל (מיל') אמיר אביבי (מנכ"ל "הביטחוניסטים"): "אושרו תוכניות פעולה במחנות המרכז ולסיים ברפיח. כשניכנס לרפיח, שם יקרו דברים שלא ראינו עד עכשיו בלחימה"


"אנחנו עלולים להיות מופתעים. מעל 20 אחוז מערביי ישראל לא מכירים בזכות קיומה של מדינת ישראל ומזדהים עם האחים המוסלמים וחמאס ואם היתה להם שעת כושר הם עלולים להיכנס למעגל הלחימה כפי שראינו ב"שומר חומות", אמר הבוקר תא"ל (מיל') אמיר אביבי בראיון ליואב מינץ בתוכנית "קפאין" ברדיו צפון 104.5fm.

 

תא"ל (מיל') אמיר אביבי, מנכ"ל "הביטחוניסטים", עד כמה גדול החשש במערכת הבטחון שלנו מאירועי חודש הרמדאן?

"חמאס בונה על זה שמה שהוא לא הצליח ב-7 באוקטובר, הוא יעשה עכשיו להניע את ערביי יהודה ושומרון וגם את ערביי ישראל. המסרים של חמאס מאד ברורים: אנחנו יצאנו למלחמה אנחנו אלה שסופגים אלה שחוטפים, הגיע הזמן שאתם תכנסו מתחת לאלונקה. המסר הוא לערביי יו"ש וישראל כי הם לא הצטרפו למתקפת 7 באוקטובר. זה מה שחמאס ציפה כפי שהיה ב"שומר חומות" וזה לא קרה. חמאס מקווה לרמדאן הזה כדי להכניס את הגורמים האלה לתוך מעגל הלחימה ולכן הכוננות מאד מאד גבוהה. לכן גם ההחלטה לא לאפשר לפלשתינים מיהודה ושומרון להגיע להר הבית, כן לאפשר חופש פולחן לערביי ישראל וכל הזמן להעריך את המצב. אם יראו החרפה או שינוי אז גם להגביל את הגילאים או כמות האנשים שעולים על ההר"

בחודש האחרון אנחנו שומעים לא מעט שערביי ישראל התנהגו למופת בחודשי המלחמה מאז 7 באוקטובר. האם חלק מערביי ישראל עלול להפתיע אותנו כמו שהופתענו למרבה הצער ב-7 באוקטובר? האם מרדימים אותנו?

"קודם כל: כן. כולנו בסך הכל מתנהגים בסדר גמור, אבל יש מיעוט קיצוני שבסופו של דבר עלול למצוא הזדמנות ולהיכנס למעגל הלחימה".

מי זה המיעוט הקיצוני, מה אנחנו יודעים עליו?  

"בסקרים שתנועת "הביטחוניסטים" עשתה, ראינו שישנו אחוז שהוא מגיע מעל 20 אחוז שלא מכירים בזכות קיומה של מדינת ישראל. יותר מזדהים עם האידיאולוגיה של האחים המוסלמים, שבעצם זו האידיאולוגיה של חמאס, שמנסים להיות יותר דתיים ומתחברים למסרים הדתיים היותר קיצוניים . מבחינתם אם היתה להם הזדמנות או מרגישים שזה שעת כושר, בהחלט היו נכנסים למעגל כפי שראינו ב"שומר חומות", בערים המעורבות כמו ירושלים, לוד, רמלה, עכו. מה שמצליח לאחד אותם זה אל אל-אקצא, הגורם היחידי שמאחד את כל הפלשתינים באשר הם, בהיעדר שום היסטוריה משותפת או איזשהו אתוס, תמיד איך שהוא מצליח לאחד אותם".

מה שאתה אומר על המיעוט הקיצוני נשמע מאד מדאיג. לא שמעתי שדיברו על זה יותר מדי בערוצי החדשות שלנו. עד כמה מערכת הביטחון ערוכה?

"היתה לנו בסקר שאלה לא שגרתית. שאלנו, "אם מדינה ערבית פולשת לישראל, עם מי אתם נלחמים?" היו כאלה שאמרו: "אנחנו עם ישראל". 50 אחוז אמרו: "אנחנו נשב על הגדר לראות מי מנצח". מעל 20 אחוז אמרו: "אנחנו נילחם עם המדינה הערבית!" אוהבים לנסות ולטאטא את זה מתחת לשטיח להתעלם. אני נגד להתעלם, כי כשמתעלמים, גם לא מטפלים בזה, לא רק בטחונית, גם חינוכית, עם התכנים שאותם חבר'ה העוברים בבתי הספר, תכנים פלשתינים, או העובדה שיש 15 אלף סטודנטים, ערבים ישראלים שלומדים ביהודה ושומרון, בג'נין, בשכם".

מפקד פצ"ן אלוף אורי גורדין נפגש עם חברי כתות הכוננות במועצות האזוריות מטה אשר ומעלה יוסף ואמר להם: אנחנו במוכנות למלחמה בצפון". היום מתפרסם לראשונה מבצע "עוגן איתן" של פיקוד העורף שהכין עשרות מחסות המוניים למקרה של מלחמה עם חזבאללה. משהו השתנה בצפון?

"הבנו מהתחלה כשפינינו עשרות אלפים מבתיהם בצפון, שהם לא יחזרו אם המציאות בצפון לא תשתנה מקצה לקצה. בסופו של דבר, את חזבאללה צריך לעקור מדרום לבנון, להוציא אותם משם, להסיר את האיום הישיר על הישובים בצפון. אפשר לעשות את זה בשתי דרכים: או שזה יקרה בדרך דיפלומטית והסיכוי הולך וקטן כי אנחנו רואים נכונות אמריקאית להציב איום צבאי אמין. אנחנו רואים את המדיניות כלפי איראן, את הניסיון של הוכשטיין שמנסה דיפלומטיה בלי להבין שאיראן מבינה רק דבר אחד: כוח. אה לא מאיים עליהם לא תוכל להשיג הישגים. לכן שאנחנו מסתכלים על החודשים הקרובים, בהנחה שמתי שהוא ניכנס לרפיח ונכריע, נצטרך להפנות את המבט צפונה. בסופו של דבר אתה צריך להחזיר את האזרחים. כמה זמן אפשר להחזיק את כל הצפון בלבנון?"

זה ענין של עיתוי? כמה זמן זה יכול להימשך? או שישראל חוששת להיכנס למלחמה מלאה לבנון?

"קבענו איסטרטגיה מהיום הראשון של המלחמה, קודם כל הכרעה בדרום, ואחר כך ריכוז מאמץ בצפון. כל יום שאנחנו לא מסיימים בדרם זה עוד יום דוחים את הכניסה בצפון"

איזה תוכניות פעולה אישרו הרמטכ"ל וראש השב"כ?

"יש שתי משימות מרכזיות בעזה: מחנות המרכז, יש שם שני גדודי חמאס שטרם טופלו, דיר אל בלח, נוסייראת, ויש כמובן את רפיח. כדי להשיג את תוכניות המלחמה: מיטוט החמאס והחזרת החטופים. הכל יושב על רפיח. כשניכנס לרפיח, שמה הכל יוכרע. זה ייראה שונה לגמרי ממה שהיה עד עכשיו. אין להם יותר לאן לסגת. שם נראה דברים שלא ראינו עד עכשיו בלחימה. עכשיו הם יהיו עם הגב לקיר. נגמר הסיפור." 

10/03/2024

צילום: יוסי זמיר/פלאש90