גדי נס
facebook gplus twitter whatsupp קוד הטמע באתר אחר
263

"אלמלא הבחירות ביידן היה נשמע הרבה יותר דומה מה שהיה בתחילת הדרך"

הפרשן המדיני של ישראל היום, אריאל כהנא: "הרטוריקה של ביידן עוד לא הפכה למעשים אבל הוא יכול בכל רגע לעצור הכל ולהגיד שכבר עברה חצי שנה ולא התקדמנו אז הוא עוצר את החימושים"


הפרשן המדיני של ישראל היום, אריאל כהנא שוחח עם גדי נס ברדיו צפון 104.5FM והסביר מדוע לדעתו ראש הממשלה עוד לא מאשר פעולה ברפיח: "כל המדינה שואלת למה לא פועלים ברפיח, מה שמתברר ככל שאני מבין זה שהצבא מוכן והדרג המדיני, קבינט המלחמה לא רוצה כרגע לתת את ההנחיה לפעול, גם בגלל לחצים אמריקאים וגם בגלל חשש מה יגידו אם רק נתחיל לפנות אוכלוסיה, ולכן נתניהו מעכב בפועל את הפעולה ברפיח. תמיד יש סיבות נורא טובות למה לא לעשות משהו, אבל מרוב שהייה ואיפוק והכלה הגענו לאן שהגענו ב-7.10 ולכן צריך להקדים ולפעול וליזום. מה יקרה ואיך - נסתדר".

על הרטוריקה של הנשיא ביידן כלפי ישראל: "הרטוריקה משתנה לרעה, הנאומים של ביידן בתחילת המלחמה לעמות הימים האחרונים זה שמיים וארץ וזה קורה בעיקר בגלל עניינים פנימיים אצלו. הכל מכוון לבחירות שם. אלמלא הבחירות ביידן היה נשמע הרבה יותר דומה מה שהיה בתחילת הדרך. אצלנו חושבים שלא צריך לשים לב לרטוריקה אלא למהות. צריך לזוז קדימה ולפעול, יש יותר מידי עיכובים ותירוצים למה מתעכבים. הזמן לא פועל לטובתינו, הרטוריקה של ביידן עוד לא הפכה למעשים אבל הוא יכול בכל רגע לעצור הכל ולהגיד שכבר עברה חצי שנה ולא התקדמנו אז הוא עוצר את החימושים. אנחנו לא רוצים להגיע לשם וגם לא למריבה עם האמריקאים".

עוד התייחס לחזית הצפונית: "אחרי רפיח עוד מחכה לנו הצפון, כמה זמן זה יימשך? 5 שנים? אנחנו המעצמות במלחמת העולם? אנחנו מדינה קטנה ולא בנויים לדבר כזה. אנחנו רוצים לגמור עם זה ולגמור עם זה מהר. העסק הזה נמשך יותר מדי זמן".

בנוסף טען: "בחלק מהמקומות צה"ל נלחם לאט ובזהירות כדי לא לפגוע בחטופים, אבל כשמגיעים התירוצים והחשש ממה יגידו האמריקאים, אני מרים דגל. נכון שנתניהו זהיר, לפעמים זהיר מדי, ויש שיקולים, אבל ברגע שמוציאים הודעה רשמית שאין סיכוי לעסקה כי חמאס פוצץ את המגעים אז צריך לרוץ קדימה, לא יכולים לדרוך במקום".

לסיום אמר על חוק הגיוס: "אני לא רואה שזה קשור למלחמה, כולם צריכים להתגייס אבל זה לא פשוט. קודם כל ראשיו של הציבור החרדי צריכים להסכים, זה מאתגר להיות אדם דתי ולשמור על כשרות בצבא וצריך לתת פתרונות. אבל בוא נשמע את השרים החרדים אומרים שרוצים להתגייס, קודם כל המנהיגים. בשנים האחרונות יש השתמטות גם בציבור הלא חרדי, המונים על המונים עם פטורים מכל מיני סיבות ותירוצים ופטורים מזויפים. ההשתמטות היא לא רק במגזר החרדי. כשמדברים על שוויון בנטל זה צריך להיות לא רק על החרדים".

עריכה: אריק ברח"ד

11/03/2024

נשיא ארה"ב ג'ו ביידן | צילום: נועם רבקין פנטון/פלאש90