קפאין
עם יואב מינץ
facebook gplus twitter whatsupp קוד הטמע באתר אחר
269

"הגענו לקשר עם חטופים לפעמים יש מידע על חטוף כזה ואחר אבל אין יכולת מבצעית לחלץ אותו"

בכיר שב"כ לשעבר, יוסי אמרוסי, חבר 'הביטחוניסטים': "אנחנו במצב שמזכיר את מלחמת העצמאות שהיינו במלחמה מול 7 צבאות אבל אנחנו מתמודדים עם האתגרים, אנחנו לא בסכנת כיליון"


"נשגב מבינתי למה אנחנו כבר לא ברפיח. מאד יכול להיות שהחטופים ברפיח. הגענו לקשר עם חטופים לפעמים יש מידע על חטוף כזה ואחר אבל אין יכולת מבצעית לחלץ אותו". כך אמר הבוקר בכיר שב"כ לשעבר, יוסי אמרוסי, "הביטחוניסטים", ליואב מינץ בתוכנית "קפאין" ברדיו צפון 104.5fm.

בכיר שב"כ לשעבר, יוסי אמרוסי, חבר "הביטחוניסטים", הרמטכ"ל אמר שאנחנו במערכה רב זירתית ואגב הלילה גם יורט כתב"מ באזור עכו. 

"אני מסכים עם הרמטכ"ל שאנחנו במערכה רב זירתית ולעיתים זה מזכיר לי את מלחמת העצמאות, ששבעה צבאות שונים ובהם, לבנון, סוריה, עיראק, ירדן, מצריים, סעודיה, ניסו למנוע מאיתנו להקים מדינה ואנחנו כרגע במערכה רב זירתית מלבנון, מסוריה, והיו ידיעות שמתכוונים לפלוש אלינו מירדן, חמאס, חזבאללה והחותי'ים, ערביי השטחים ובסימנים מסויימים גם ערביי ישראל ואתה רואה שכל מערכת הביטחון, צה"ל, שב"כ, משטרה דרוכים במלוא הכוחות שלהם ומתמודדים כל כל האתגרים האלה ואנחנו מתמודדים. שלא תהיה תחושה שאנחנו מפסידים או שאנחנו בסכנת כיליון, השמדה. ממש ממש לא. צריך לחשוב בצורה חיובית, אנחנו כן מנצחים את חמאס, מתמודדים עם חזבאללה, מתמודדים עם המצב ביהודה ושומרון. יחסית לתקופת הרמדאן, המצב טוב".

מצב טוב, אבל ראינו פיגוע בחברון וראינו שמערכת הביטחון נערכת לחדירה מג'נין. האם מערכת הביטחון של ישראל מסוגלת להתמודד עם מרחב כזה גדול?

"ברור שאי אפשר להגיע למצב של אפס פיגועים בגלל הכמות הרבה של האויבים וכמות ההתרעות. אתה רואה שהתפילה בהר הבית הסתיימה בשקט. בשנים קודמות זה היה הפוך. אתה רואה ששער שכם, יחסית שקט מה שהיה הפוך. אני זוכר את המהומות שהיו שם. כל לילה יש עבודה עצומה של כוחות הביטחון. מתחילת השנה בוצעו 700 מעצרים שהם 700 סיכולים של פיגועים. יש מאות התרעות שצה"ל ושב"כ מתמודדים איתם ואת מרבית הפיגועים מסכלים באיבם".

בשבוע שעבר סוכל מחבל שהיה בדרך לפיגוע מיידי כנראה בתל אביב. האם בתוך ה-700 האלה יש גם פיגועים מיידיים?

כן. הפצצה המתקתקת הזו שאתה רואה. אתמול נחשפתי במדיה למעצר של מחבל בדרך לפיגוע מיידי בדהיישה בבית לחם, איך שלפו מחבל מתוך דוכן פלאפל. זה סיכול של פיגוע. חלק מהפיגועים מתוכננים לשבוע שבועיים וחלק למחרת בבוקר. הסיכולים האלה מתרחשים יום יום לילה לילה. מערכת הביטחון לא מסוגלת להגיע לאפס אבל מסוגלת לסכל את מרביתם המוחלט של הפיגועים".

בצפון היה סוף שבוע שקט יחסית אבל קיבלנו צבע אדום בחברון ובקרית שמונה בו זמנית.

"זה מסביר מה שאמרתי בהתחלה. המערכה מורכבת כל כך. בצפון החליטה שלא לאחד זירות ולסיים את הלחימה בדרום. מה שאנחנו לא עושים".  

מצד אחד אנחנו יכולים להתמודד עם כל הזירות ומצד שני לא מרחיבים פעילות בצפון עד שלא נסיים בדרום ושמענו שרוה"מ אישר פעילות ברפיח. יכולים או לא?

"באמת נשגב מבינתי למה אנחנו לא ברפיח כי לפני שלושה שבועות צה"ל הגיש תוכניות לכיבוש רפיח. זה הכרחי. מאד יכול להיות על פי הערכה שהחטופים נמצאים ברפיח. איפה הם יכולים להיות? או ברפיח או במחנות המרכז ואנחנו לא כובשים את רפיח ולא מגיעים למגע עם החטופים וזה חבל מאד".

אנחנו מסוגלים להגיע לאיזשהו קשר עם חטופים?

"כן כן. כבר הגענו וחילצנו חטופים. להערכתי יש מודיעין מסוים על חטוף כזה או אחר אבל אין את היכולת המבצעית לממש את המבצע ולחלץ אותו בשלום".

17/03/2024

צילום: מיכאל גלעדי\פלאש90