גדי נס
facebook gplus twitter whatsupp קוד הטמע באתר אחר
280

חוק הגיוס: "צריכים חוזה חדש לכולנו, להבין שאנחנו מול 7 זירות"

חברת ועדת חוץ וביטחון ח"כ תא"ל במיל' שרון ניר (ישראל ביתנו): "בגלל אזלת היד של הדרג המדיני, אחרי שהצבא כבר ריסק כיני טרור ותשתיות בצפון הרצועה, החמאס חזר בחזרה"


חברת ועדת חוץ וביטחון ח"כ תא"ל במיל' שרון ניר (ישראל ביתנו) שוחחה עם גדי נס ברדיו צפון 104.5FM.

ראשית הגיבה לדבריה של ח"כ לימור סון הר מלך כי הרמטכ"ל הרצי הלוי צריך להתפטר מתפקידו: "אני מסתכלת על התמונה בהיבט של הממשלה כולה, הממשלה לא יכולה להכריע, יש מטרות מלחמה ויש חטופים - ויש םפה ממשלה שלא מראה לנו אור בקצה המנהרה. תראה מה קורה בצפון. יש פה טשטוש בכל מה שקורה. בהתבוננות על ההישגים בשטח, יש הישגים שראוי לציין, לא על ה-7.10 אבל כל התמרון והדרג המדיני לא מראה אסטרטגיה לאן פנינו מועדות".

על הפעילות בבי"ח שיפא אמש: "בגלל אזלת היד של הדרג המדיני, אחרי שהצבא כבר ריסק כיני טרור ותשתיות בצפון הרצועה, החמאס חזר בחזרה. מה זה אומר? שכל עוד אין אסטרטגיה, החלטות מי ישלוט, החמאס יחזור. אין שום כיוון של הדרג המדיני. אייזנקוט הוציא מכתב אזהרה על התנהלות הקבינט. אני מצפה מגנץ ואייזנקוט לפרוש, זו ממשלה גרועה שלא מביאה את התוצאות, היא מובילה אותנו אל הלא נודע".

עוד המשיכה בנוגע לביקורת על הרמטכ"ל הרצי הלוי: "מה שקרה ב-7.10 יחייב ועדת חקירה ממלכתית על כל מה שקרה גם בדרג הצבאי וגם המדיני. הדרג הצבאי כבר לקח אחריות ומי שלא לקח אחריות זה הממשלה. מה שצריך לעשות זה רק דיוני שיבוצים שהם דחופים, רק אלו שמקרינים במישרין על המשך הלחימה. אנחנו צריכים להסתכל על המציאות שמחייבת אותנו להמשיך להילחם, תראה מה שקורה בצפון, עוד לא התחלנו שם. אין שירותי בריאות, אין שירותי חינוך - אנחנו צריכים להיות עסוקים גם בצפון וגם בדרום ואני לא רואה את הממשלה הזו עוסקת בדברים האלה. בצפון זה כבר מערכה, כל יום עשרות טילים".

עוד התייחסה לחוק הגיוס: "זה צורך קיומי עכשיו, הצבא זקוק לאלפי חיילים כדי להתמודד עם כל האיומים שמדגישים את הצורך בצבא גדול וחזק וגם בזה לא מתעסקים כמו שצריך ומנסים לעשות קומבינות. אין ברירה, חייבים לקבוע משוואה ברורה שמי שמקבל זכויות חייב לשרת את המדינה. הצבא פועל לשלב חרדים בכל מיני אוכלוסיות, הוא ערוך לקבל חרדים, יש יחידות שמתאימות, הבעיה היא שזה בהיקף זעום, רק 10% מהפוטנציאל השנתי מתגייס, זו טיפה בים. זה צורך קיומי ובלתי אפשרי שיתנו פטורים, אם בן גוריון היה יודע הוא היה מתפלץ ולא היה מתחיל את זה כבר אז. יש גם אופציה לעשות שירות לאומי, להיות במד"א, בבתי חולים - כולם צריכים לתרום למדינה, ומי שלא לעשות סנקציות. הממשלה לא יכולה להיישיר מבט ולהגיד את הדברים האלה. אנחנו צריכים חוזה חדש לכולנו, להבין שאנחנו מול 7 זירות. כשאתה מסתכל על הפרוקסי שאיראן שולחת מכל החזיתות צריך להבין שזה הזמן לצופף שורות".

לסיום חיזקה את ראשי הצבא: "אנחנו חייבים לסמוך על הדרג הפיקודי בצה"ל, הם עושים כל מה שאפשר כדי להגן על המדינה הזו. קרה פה משהו חמור, נשאו באחריות ויצטרכו לתת את הדין אבל צריך לראות מה קרה פה מאז התמרון, הלוחמים מסתכלים על המפקדים שלהם והם אנשים ראויים פטריוטיים וציוניים שעושים הכל כדי להגן על המדינה".

עריכה: אריק ברח"ד

19/03/2024

צילום: יונתן זינדל/פלאש90