גדי נס
facebook gplus twitter whatsupp קוד הטמע באתר אחר
246

"האמריקאים מסייעים למרות נתניהו ולא בגללו - לא לעולם חוסן"

שגריר ישראל לשעבר בוושינגטון דני איילון: חוקי המלחמה שנקבעו אחרי מלחמת העולם השנייה לא מתאימים לגמרי היום במלחמה מול גורמי טרור"


שגריר ישראל לשעבר בוושינגטון דני איילון שוחח עם גדי נס ברדיו צפון 104.5FM על המשבר ביחסים בין ראש הממשלה נתניהו לנשיא ארה"ב ביידן: "

למזלנו הם ממשיכים לסייע לנו למרות נתניהו כי ישראל חשובה להם. בסופו של דבר הכי טוב לנו זה לעשות את הדברים הנכונים למדינת ישראל, לביטחונה, הביטחון הלאומי, העתיד, ואין מה לעשות צריך להכיר בזה שאנחנו קשורים בטבור לארה"ב. נתניהו הולך על קו מאוד דק ולא אחראי".

עוד הסביר: "התערבות תמיד הייתה קיימת כמו שלנו יש התערבות בפוליטיקה האמריקאית, זה טיב היחס המאוד קרוב ומשפחתי בין ישראל לארה"ב. אנחנו כאן אלה שתלויים בהם ולא הם בנו לכם המשחק הפוליטי של נתניהו מסוכן מאוד. הם כרגע מסייעים למרות נתניהו ולא בגללו, וצריך לזכור שלא לעולם חוסן. 

בנוסף הבהיר את האינטרס האמריקאי: "האינטרסים האמריקאים לא ישתנו, ישראל חזקה ויציבות במזרח התיכון חשובים להם, מה גם שהם תמיד מבינים ישראל חזקה יכולה לעשות ויתורים מדיניים, השלום עם מצרים ועם ירדן, השלום עם הפלסטינים. הם רוצים לראות איזשהו חזון, פתרון 2 המדינות שביידן חושב שיוביל לשלום עם כל מדינות ערב, יש פה תנאים, אף אחד לא יכפה עלינו מדינה פלסטינית אבל בהחלט אנחנו יכולים להציב את התנאים המינימליים. אם נדבר על מדינה פלסטינית או חזון שתי המדינות - זה חזון רחוק. יש נו את המחר בבוקר שזה מה יקרה בעזה ואנחנו לא מטפלים בזה. זה אינטרס שלנו ולא של האמריקאים. כשישראל נמנעת מלדבר עם האמריקאים היא פוגעת בעצמה". 

לסיום טען: "כל הנושא של הסיוע ההומניטרי נכפה עלינו, יש מצב נתון, יש דיני מלחמה ודינים בינלאומיים. חוקי המלחמה שנקבעו אחרי מלחמת העולם השנייה לא מתאימים לגמרי היום במלחמה מול גורמי טרור".

עריכה: אריק ברח"ד

19/03/2024

צילום: יוסי יודקביץ/פלאש90