גדי נס
facebook gplus twitter whatsupp קוד הטמע באתר אחר
294

"האמריקאים מאמינים שמדובר במלחמה של ביבי ולא של מדינת ישראל"

שגריר ישראל בוושינגטון לשעבר, ד"ר מייקל אורן: "טראמפ גם שונא את ביבי ולא סולח לביבי על הברכה לביידן כשנבחר, הוא גם מותח עלינו ביקורת. אין פה אופציה פרו ישראלית"


שגריר ישראל בוושינגטון  לשעבר, ד"ר מייקל אורן שוחח עם גדי נס ברדיו צפון 104.5FM והסביר את העמדות האמריקאיות על המלחמה בישראל:

"הם באמת מאמינים שמדובר במלחמה של ביבי ולא של מדינת ישראל ואם הוא יוחלף אז יהיה שינוי במדיניות. הם רואים את מצבנו דרך העדשה האמריקאית הם חושבים שמי שעומד בראש הוא המפקד העליון ופה זה לא נכון, מי שמפקד על צה"ל זה הקבינט, הממשלה כולה. אבל אם ביבי ילך מחר לא יחול שינוי במדיניות המלחמה, לא של אדם אחד ולא של הממשלה. בארה"ב לא מבינים מספיק. מדובר במלחמת קיום שלנו של כל העם, אף אחד לא דורש הפסקת אש וזה מה שהאמריקאים רוצים, הם לא רוצים שצה"ל ייכנס לרפיח. זה מובן כי יש שם בחירות, יש הרבה התנגדות, התפרסם מכתב שחתומים מאה התורמים הכי גדולים של המפלגה הדמוקרטית שדורשים הפסקת אש מיידית והפסקת סיוע לישראל".

המשיך והתייחס לתרחיש של הפסקת סיוע ואספקת נשק לישראל: "נילחם עם מקלות ואבנים, אני מסביר גם לאמריקאים, במלחמת ששת הימים היה ניצחון גדול בלי שום סיוע אמריקאי, מלחמת השחרור היינו תחת חרם אמריקאי, נוכל להסתדר יותר טוב איתם אבל זה לא שאין לנו אופציות".

המשיך והסביר: "היה מן הלם בארה"ב כי מי שמטיל ביקורת על ביידן אפילו אם היא מכובדת ישר נחשב כתומך של טראמפ. טראמפ גם שונא את ביבי ולא סולח לביבי על הברכה לביידן כשנבחר, הוא גם מותח עלינו ביקורת. אין פה אופציה פרו ישראלית. אני לא יודע וגם הוא לא יודע מה המדיניות שלו".

עוד הביע את דעתו על נשיא ארה"ב ביידן וסיועו לישראל: "אנחנו יודעים שיש לנו עסק עם אדם שהוא מאוד פרו ישראל, הוא אוהב אותנו, נכון שהוא פוליטיקאי והוא גם בעל המפלגה הדמוקרטית שיש להם יחסים איתנו אבל באמת יחסית לאנשים אחרים אין עליו, הוא משלם מחיר בשביל לעזור לנו. הוטלו החלטות לכפות עלינו הפסקת אש וביידן הטיל וטו, הוא מציל אותנו".

על ההסברה הישראלית בעולם: "יש הרבה כשל, אנחנו עומדים מול עולם מוסלמי של יותר ממליארד ועולם פרוגרסיבי שמאלני, אנטישמיות ומוטיבים של עלילות דם והרג ילדים - זה בא מימי הביניים. אנחנו לא משקיעים בזה ולא רואים בזה חזית במלחמה אבל זו חזית".

לסיום התייחס להזמנתו של השר גלנט לפגישה בארה"ב: "ידברו על תחמושת, זה בא על רקע מחסור עולמי בתחמושת בגלל המלחמה באוקראינה. שנית ידברו על החזית הצפונית, אם לא יעלה על ידם של האמריקאים לסגת לליטני. אני לא יודע מה העמדת מיקולח שלהם מול חזבאללה אבל הם ינסו. ואח"כ איזה חיץ ייכנס בנינו לבין חזבאללה. האמריקאים מאמינים במדינת לבנון ושיש שם צבא, אבל מבחינתנו אין הבחנה, אנחנו חושבים שיש שם מדינת חזבאללה".

עריכה: אריק ברח"ד

20/03/2024

צילום: יונתן זינדל/פלאש90