קפאין
עם יואב מינץ
facebook gplus twitter whatsupp קוד הטמע באתר אחר
251

"הביקורת היא בעיקר על משך הזמן שלקח לצה"ל לפגוע במחבל גם כשידעו איפה הוא נמצא"

מנכ"ל "הביטחוניסטים", סא"ל (מיל') ירון בוסקילה: "הפשיטות בעזה יקחו ימים רבים, שבועות וחודשים. מה שבנה חמאס במשך 20 שנה, יקח לנו כמה חודשים עד שנסיים להרוס"


"הפיגוע בדולב מזכיר את הפיגוע שהיה במרס 2002 בוואדי חרמיה בצומת המשטרה הבריטית כשמחבל שנשא רובה צלפים, הצליח לפגוע במשך שעות באזרחים ובכוחות הבטחון ולצערנו גם להרוג חייל. הביקורת היא על משך הזמן שלקח לצה"ל לפגוע במחבל גם כשידעו איפה הוא נמצא. כשהוא בנקודה גבוהה יש לו את היכולת והיתרון היחסי בשטח לפגוע במי שמגיע מכל כיוון. הפשיטות בעזה יקחו עוד ימים רבים, שבועות וחודשים. מה שבנה ארגון חמאס במשך 20 שנה יקח לנו כמה חודשים עד שנסיים להרוס".
כך אמר הבוקר מנכ"ל "הביטחוניסטים", סא"ל (מיל') ירון בוסקילה, בראיון ליואב מינץ בתוכנית "קפאין" ברדיו צפון 104.5fm

"הפיגוע בדולב מזכיר את הפיגוע ב- 2002 בצומת המשטרה הבריטית כשמחבל עם רובה צלפים, הצליח לפגוע שעות באזרחים ובכוחות הבטחון. הביקורת היא על משך הזמן שלקח לצה"ל לפגוע במחבל גם כשידעו איפה הוא נמצא". אמר מנכ"ל "הביטחוניסטים" סא"ל ירון בוסקילה, ליואב מינץ בתוכנית "קפאין" ברדיו צפון 104.5fm

 

סא"ל (מיל') ירון בוסקילה, מנכ"ל "הביטחוניסטים", מה קרה בפיגוע הקשה בדולב? אנחנו שומעים על הרבה ביקורת

"פיגוע של מחבל שמבצע אותו לבדו, די מיומן. די מזכיר את הפיגוע שהיה במרס 2002, בוואדי חרמיה, צומת המשטרה הבריטית. אז זה היה מחבל נושא נשק צלפים ומצליח לפגוע במשך שעות באזרחים ובכוחות הביטחון וכאן מחבל מגיע מוקדם בבוקר מתמקם בנקודה גבוהה, מוצא מיסתור ומחסה ופוגע פעם אחת באוטובוס ופעם שנייה כשמגיעים  כוחות לגזרה, מצליח לצלוף בהם ולפגוע בהם ולצערנו גם הורג חייל צה"ל עד שמצליחים לפגוע בו. הביקורת היא על משך הזמן שלוקח לצה"ל לפגוע באותו מחבל, אמנם יתבצע תחקיר, אבל ידוע שגם כשידעו איפה הוא נמצא, השתהו מלבצע ירי ולפגוע בו".

ידוע למה השתהו וגם דובר על ריכוז כוחות לא נכון מה שהקל עליו את הירי הנפשע?   

"כמובן שאלה הערות ששומעים עוד לפני שבוצע תחקיר צבאי מסוגר אבל צריך לזכור גם כשהכוחות לא מרוכזים, כשהוא נמצא בנקודה גבוהה ושולטת יש לו את היכולת והיתרון הטופוגרפי בשטח לפגוע בכל מי שמגיע כמעט מכל כיוון. אבל באמת יכול להיות שהיתה טעות טקטית בנקודה שבה הכוחות ירדו, באופן ההתקדמות, אבל זה רק אחרי התחקיר וכל מה שנאמר עכשיו זה לא יהיה מקצועי".

האם ייתכן שתהיה הרחבה של פיגועים בגזרת יהודה ושומרון ובעיקר מכיוון ירדן, הרחבת הזירה הזאת?

"שאלה טובה. אנחנו שבועיים בתוך רמדאן, אנחנו יודעים שבתקופה הזאת הסתה מאד גבוהה, בטח ובטח של חמאס שרוצה לבצע פיגועים בתקופת הרמדאן ולהשתמש בהם ככלי נשק כדי לפתוח חזית נוספת. צה"ל עצר רק בשבוע האחרון עשרות מחבלים בצפון השומרון, ג'נין, טול כרם. למעשה פה רואים פיגוע של שוטר לשעבר עם יכולו לחימה שהתאמן עם מפגעים אחרים ומצליח לפני שכוחות הביטחון הצליחו לאתר אותו ולצערנו מצליח לפגוע בחיילים ובאזרחים".    

שמענו את מג"ד 82 על הצורך בהתישבות בעזה כפתרון לביטחון. ייתכן שאנחנו עדים לתופעה שקצינים אומרים דברים שלא בטוח שלהם זכות ומצד שני מרגישים שכן?

"הסיפור הגדול הוא שצה"ל מנסה כל הזמן לשמור את המלחמה הזאת בהיבט התודעתי לכל העולם, שהמלחמה הזאת כולה מתמקדת בחמאס ולהחזיר את החטופים ללא אינטרסים אחרים. גם אם יש קצינים שרואים מטרות אחרות במלחמה, צה"ל רוצה לנקות את המלחמה הזאת מגילויים מהסוג הזה. זה נכון עם חיילים שמרססים כתובות על בתים, ברמה האישית זה בסדר אבל כשמנסים לתת לצה"ל כותרת אחרת למלחמה, אז צריך לא לאפשר זאת. אנחנו כבר 169 ימים במלחמה ומעת לעת יוצאים אירועים מהסוג הזה. לא צריך לקבל את זה. אני לא רואה את זה מתרחב. צריך לשדר לעולם שקרה פה משהו ב-7 באוקטובר. אנחנו לא נלחמים נגד הפלשתינים. אנחנו נלחמים כדי להחזיר את האחים והאחיות שלנו הביתה ולהרוס את חמאס ולא לאפשר לו להתקיים ולא לאפשר לו את יכולת השליטה בעזה. כל הקצין כדאי שיהיה מספיק אחראי". 

מה קורה בשיפא, פעילות מתמשכת של צה"ל, אלוף פיקוד הדרום אומר: עד שנמצא את אחרון המחבלים חי או מת.

"הארוע בשיפא מתוכנן. בחלק הראשון שנשבור את מערכת ההגנה של חמאס ובחלק השני נבצע פשיטות חוזרות עד שנצליח לפגוע באחרון מחבלי חמאס. דומה למה שקרה ביהודה ושומרון אחרי "חומת מגן". אנחנו נחזור לשיפא, לבית חנון, גם דרום רצועת עזה. הפשיטות האלה יקחו עוד ימים רבים, אולי שבועות, אולי חודשים. מה שבנה ארגון חמאס 20 שנה יקח לנו עוד כמה חודשים טובים עד שנסיים להרוס"   

24/03/2024

Photo by Oren Ben Hakoon/Flash90