גדי נס
facebook gplus twitter whatsupp קוד הטמע באתר אחר
255

"חיזבאללה לא רוצה להוביל למלחמת אזרחים בלבנון"

ד"ר עידו זלקוביץ, ראש התוכנית ללימודי המזה"ת במכללה האקדמית עמק יזרעאל, על הסדר מדיני עם חיזבאללה אמר: "חושב שאנחנו עוד לא שם, צריך קודם להגיע להכרעה ברורה בשדה הקרב"


ראש התוכנית ללימודי המזה"ת במכללה האקדמית עמק יזרעאל ד"ר עידו זלקוביץ' שוחח עם גדי נס ב-104.5fm וסיפר על המצב הביטחוני בצפון: "כבר ראינו בשבוע האחרון מטחים בסדר גודל הזה מבחינת הכמות, העוצמה והמיקוד למטרה, כך שאני חושב שאפשר לומר באופן כללי שאנחנו בגבולות הגזרה של מהלומות מדודות. אבל מה שעולה זה הדחיפות של השימוש במטחים הללו". עוד אמר: "בזמן שדווקא מהצד שלנו אפשר לומר בצורה ברורה וחד משמעית שצה"ל מעלה את הרף בהדרגתיות, גם מבחינת המרחק שהוא פועל מעבר לקו הגבול ומאותתים לחיזבאללה בצורה הכי פשוטה אנחנו יודעים איפה נמצאים כל המתקנים האסטרטגיים שלכם ויש לנו את החופש לפעול בכל מקום שנחליט ומתי שנחליט".

על המלחמה שעלולה להיפתח בגבול הצפוני מול החיזבאללה אמר: "חיזבאללה לא רוצה להיות זאת שתוביל בסופו של דבר למלחמת אזרחים בלבנון. חיזבאללה הוא לא מורתע, הוא חלק מהסיפור שאנו חווים מאז ה-7 באוקטובר".

טען: "אני חושב שמנוף הלחץ העיקרי על חיזבאללה הוא קודם כל שגרת החיים והנכסים הכלכליים, החברתיים של העדה השיעית, ברגע שהאוכלוסייה השיעית תפעיל לחץ על חיזבאללה לצאת מהמשחק נראה באמת שינוי בשיח. מעבר לכך יש המנופים שיש למדינה הלבנונית להפעיל על מנגנון הטרור השיעי".

 עוד אמר על האפשרות של הסדר מדיני עם חיזבאללה: "אני חושב שאנחנו עוד לא שם. צריך קודם להגיע להכרעה ברורה בשדה הקרב".

טען: "אני פחות מתחבר לסיסמאות הגדולות האלה, אני חושב שאנחנו עוד לא שם. צריך קודם להגיע להכרעה ברורה. חיזבאללה עד עכשיו ספג מכות מאוד קשות, אנחנו מדברים על מאות אנשים שלו שנהרגו, על מפקדות שנפגעו, על אתרים אסטרטגיים שיורטו. חיזבאללה די מוטרד מעומק החדירה המודיעינית של ישראל לשורות הארגון. הוא לא שש עלי קרב, לא מוכן להילחם עד השיעי האחרון בשביל הזרוע הצבאית של חמאס. ואני חושב שכדי לייצר מצב חדש גם בצפון, צהל צריך לפגוע בצורה יותר עצמותית ויותר ממוקדת בבכירי חמאס שיושבים בלבנון. זאת העברת מסר ישירה גם לחיזבאללה".

 מה לגבי החטופים?

"לצערי אני לא רואה אינטרס חמאסי להגיע לעסקת חטופים, הם רוצים לשרוד ולסיים את הלחימה כמה שיותר מהר".

הוסיף:"מה שראינו השבוע במועצת הביטחון רק הפיחה רוח במפרשים של חמאס".

27/03/2024

צפון הארץ ליד לבנון - ארכיון | צילום: אייל מרגולין/פלאש90