קפאין
עם יואב מינץ
facebook gplus twitter whatsupp קוד הטמע באתר אחר
903

"אנחנו לא במלחמה. כשתהיה מלחמה בצפון צה"ל יפעל בביירות, ובהרבה מרחבים בתוך בלבנון"

אל"מ (מיל') איתמר יער, מנכ"ל "מפקדים למען ביטחון ישראל" וסגן ראש מל"ל לשעבר: "אני מניח שיש כוחות מיוחדים של צה"ל שפועלים גם היום ומסייעים לתקיפות האוויריות. קו הסיום לא יהיה הקו הכחול"


"מתקרבים לרגע שנהיה במלחמה. כשתהיה מלחמה בצפון צה"ל יפעל בביירות, ובהרבה מרחבים בלבנון, קו הסיום יהיה על קו שיהיה הרבה יותר קל להגנה". כך אמר הבוקר סגן ראש מל"ל לשעבר, אל"מ (מיל') איתמר יער, מנכ"ל "מפקדים למען ביטחון ישראל" בראיון ליואב מינץ בתוכנית "קפאין" ברדיו צפון 104.5fm.

אל"מ (מיל') איתמר יער, מפקד פיקוד הצפון אמר אתמול: "אנחנו במלחמה". אז אנחנו במלחמה או לא?

"אנחנו בלחימה הולכת ומתגברת בצפון. אנחנו לא במלחמה. האמירה הזאת חשובה כי ברגע שנהיה במלחמה, האינטנסיביות תהיה הרבה יותר גדולה. המרחב שיהיה חשוף לפגיעות יהיה הרבה יותר גדול. נראה שאנחנו מתקרבים לרגע שבו נהיה במלחמה, כלומר מדינת ישראל וצה"ל יצטרכו להקדיש את כל היכולות שלהם לצפון. אנחנו עדיין לא שם. עדיין יש תקווה שנימנע מזה כי המחירים יותר גבוהים בשני הצדדים.לצערי מאחר שהנזקים הולכים וגדלים אנחנו מתקרבים וצריכים להיות מוכנים לזה".

אתה אומר "את כל יכולתם", מה יבדיל בין הלחימה למלחמה? כוחות קרקעיים?

"זה אומר שצה"ל יפעל בביירות וזה יהיה הדבר היותר בולט לעין, צה"ל יפעל הרבה יותר במרחבים שונים בתוך לבנון. אני מניח שתהיה פעילות קרקעית ואני מניח שיש כוחות של צה"ל שפועלים גם היום אבל זה פעילות של כוחות מיוחדים שמסייעים לתקיפות האוויריות. אם נגיע למלחמה יהיה צורך כנראה להפעיל כוחות קרקעיים לאורך קו הגבול כולל בלבנון. אני מניח שקו הסיום לא יהיה הקו הכחול שהוא הקו הנוכחי אלא על קו קצת שונה שיהיה יותר קל להגנה ויתן תשובה יותר טובה לירי שטוח מסלול כי ירי תלול מסלול של טילים ורקטות מכל שטח לבנון יהיה קשה להסיט גם בסופה של מלחמה".

מצד אחד אומרים לנו שלא נעבור למלחמה בצפון עד שלא נסיים בדרום ומצד שני יש הסלמה גוברת בצפון, איך זה מסתדר הניגוד? עד מתי?

"הבעיה האסטרטגי שישראל ניצבת בפניה, היא מה באמת קורה בדרום והאם אנחנו מגיעים לאיזשהו מצב שבו מדינת ישראל תוכל להחליט שמבחינתה אפשר לעבור מלחימה למלחמה. יכול היות שנצטרך להגיע למלחמה בצפון לפני שיהיה אפשר להכריז שהמלחמה בדרום נגמרה". 

הרי צה"ל הוציא הרבה כוחות מעזה ועובד נקודתית ואנחנו עדיין במלחמה ולא בלחימה בעזה? 

"ההבדל בין מה שמתבצע בדרום כעת לבין מה שהתבצע שם לפני מספר חודשים, הוא באופי הלחימה שם. היום אופי הלחימה אחר, הרבה יותר כוחות כבדים, היום אופי הלחימה הוא אחר. עיקר העבודה בדרום נעשתה ומה שיעשה את ההבדל יהיה הפעולה ברפיח. אם נגיע לשלב שנכנסים לרפיח בלחימה ולא מציגים איזשהו הסדר, הפסקת הלחימה בדרום תהיה אחרי שנשתלט על רפיח. אין ספק שפעולה ברפיח זה השלב הגדול האחרון. זה העיכוב הגדול שמונע טיפול בירי הטילים והרקטות בצפון. אין לנו מטרה להגיע למלחמה הענין למרות שחזבאללה עדיין לא משדר דברים שמביאים למלחמה אבל אין ספק שהוא מעלה את הרף בצורה מסוימת. רוב הירי בצפון הוא לישובים מפונים. צריך לשאול את עצמנו האם פינוי הישובים היה נכון. לא מדבר על ישובי הגדר ממש. אין ספק שחזבללה יורה לעבר מקומות שהוא מניח שהנזק לא יהיה גדול. אני מדבר על נזק לבני אדם ולא לרכוש שזה עדיין בתוך כללי משחק שלא לדרדר את המציאות למלחמה. בסוף מלחמה מגיעים להסדר. זאת צריכה להיות המטרה של כולנו למרות שהדם רותח. יש פה גם את השיקול הבינלאומי. אין לנו את הלגיטימציה לצאת למלחמה בצפון. אני מניח שיש פה גם את שיקול ההפתעה".

איזה תשובה אתה נותן לעצמך בענין פינוי הישובים? 

"היה צריך לפנות רק את הישובים שהם על הגדר, מנרה, משגב עם, מטולה, ראש הנקרה. ישובים אחרים זה היה מוקדם מדי ויצר מין רצף של דברים שהביא לכך שעוד ועוד חשבו שהפינוי יהיה ענין של כמה ימים. זה היה מוגזם ומיותר בחלק מהמקומות".

28/03/2024

צילום: עבד רחים חטיב/פלאש90