קפאין
עם יואב מינץ
facebook gplus twitter whatsupp קוד הטמע באתר אחר
245

"עשרות אלפי מחבלים מאות מטרים בלבנון מסוגלים לבצע ברגע נתון מתקפה כמו ב-7.10"

יו"ר "הביטחוניסטים" תא"ל (מיל') אמיר אביבי: "יש בבקעת הירדן המון פערים שמאפשרים לחדור לישראל. אם חודרים מחבלים עם קלצ'ניקוב ואין התרעה יוצרים סיכון משמעותי"


"מדינת ישראל לא הגדירה את מטרות המלחמה בלבנון. תושבי הצפון צודקים שלא רוצים לחזור למציאות דומה בדרום אם עשרות אלפי מחבלים בלבנון מסוגלים לבצע בכל רגע נתון מתקפה כמו ב-7.10". כך אמר הבוקר יו"ר "הביטחוניסטים", תא"ל (מיל') אמיר אביבי ליואב מינץ בתוכנית "קפאין" ברדיו צפון 104.5fm.

"תא"ל (מיל') אמיר אביבי, יו"ר "הביטחוניסטים", איזה משמעות יש לחיסולים של מחבלים בכירים בלבנון, וברצועת עזה?

"צריך לחבר לזה גם מה שקורה בעיקר סוריה בתקיפה שמיוחסת לישראל ובה נהרגו יותר מ-50 פעילים איראנים ובכירים של חזבאללה בסוריה. צה"ל בעצם לוקח את הבעיה הגדולה של מלחמת התשה מול חזבאללה שנמשכת כבר חצי שנה ומכין את התשתית לשלב מתקדם יותר גם בטיפול במערכי הגנה האווירית, גם חיסול בכירים ובעצם מראים שאין איזשהי מגבלה שבה אנחנו פועלים בהיבט של הבכירים. גם תקיפות בעומק לבנון אבל בסופו של דבר אנחנו במלחמת התשה ארוכה שלעבור שלב אפשר יהיה אחרי שנסיים עם רפיח ונוכל להפנות את המבט צפונה ולהתמקד בלבנון".

רפיח זה תנאי בל יעבור? 

"זה תנאי שישראל הציבה מהיום הראשון. רוצים להתמקד בהשמדת חמאס ובמתקפה בעזה ולאחר מכן אם צריך למתקפה רחבה בצפון כדי לעקור את חזבאללה מדרום לבנון. כרגע אני לא רואה איך מדינת ישראל משנה את האיסטרטגיה נכון לעכשיו, אלא אם כן, נוצרו תנאים חדשים".

לא מעט אנשי בטחו אומרים שהמצב בצפון יותר מסובך מאשר בדרום. לאן אנחנו מתקדמים בצפון?

"זה נכון כי מהיום הראשון שהתחלנו בדרום, הכל היה מאד ברור. להשמיד את חמאס, להחזיר את החטופים. צריך לומר ביושר: בלבנון מדינת ישראל לא הגדירה את מטרות המלחמה. לא הגדרנו מה ההישג שאנחנו רוצים להביא. אומרים אנחנו אומרים רוצים להביא ביטחון אבל זה לא מטרות מלחמה ברורות כמו לדוגמה: השתלטות על דרום לבנון עד הליטני ודיכוי הנוכחות של חזבאללה והשמדת מערכי הירי. זו דוגמה אבל זה דבר שנדרש. תושבי הצפון אומרים בצדק שלא יחזרו למציאות כמו שהיתה בדרום שבה עשרות אלפי מחבלים יושבים מאות מטרים ספורים מהיושבים ומסוגלים ברגע נתון לבצע מתקפה כפי שביצע נוח'בה ב-7.10. זו לא מציאות שבה אפשר לקיים התיישבות בצפון. לכן נצטרך לתת לזה מענה בין אם בצורה דיפלומטית או צבאית. הסיכוי היחידי לדחוק את חזבאללה מדרום לבנון, זו הכרעה מוחלטת של חמאס ברפיח. יכול להיות שיווצרו תנאים של אין ברירה. אם רוצים איזשהו סיכוי לפתרון דיפלומטי, אז דווקא הכרעת חמאס ואיתות לחזבאללה מה ישראל מסוגלת לעשות, יביא הרבה יותר סיכוי למניעת מלחמה בצפון מאשר פשוט להיגרר למלחמה שבעצם לא הכרענו את חמאס בדרום".

בבקעת הירדן היה עוד אירוע קשה בסוף השבוע והמחבל טרם אותר. חשש להסלמה בבקעת הירדן ואפשר לחבר לזה גם את הכוונה לגייס חרדים שישרתו בבקעה?

"גבול הבקעה הוא הגבול הארוך ביותר שלנו. צריך לראות את היקף ההברחות של אמל"ח מירדן לישראל ויראן פועל בצורה מאד שיטתית להגביר את השפעתה על ירדן וויש מרכיבים שמחייבים להגביר את ההתיייחסות התשתיתית לגבול הזה, מכשול וגדר".

יגידו לך תראה מה קרה עם המכשול בגבול עזה?

"מכשול הוא רק רכיב, הוא לא תפיסה שלימה. מי שחושב שגדרות ומצלמות זה פתרון כולל, אז ממש לא. הוא רכיב חשוב אבל צריך את המרכיבים שעשינו בשאר הגבולות: מצלמות, מכ"מים, וכמובן לתמוך את זה בכוחות שמסוגלים להשתמש במכשול הזה כבסיס להגנה אפקטיבית. היום יש בבקעה המון פערים שמאפשרים לחדור לישראל. אם חודרים מחבלים עם קלצ'ניקוב ואין התרעה, מערכות איסוף לא מכסות הגדר לא מספיק אפקטיבית. אם יתגבר הטרור מהגבול הזה ולא נציב את התשתיות המתאימות, למעשה אנחנו יוצרים סיכון משמעותי. אני לא מחדש כלום. ראש הממשלה מדבר כבר כמה שנים על הצורך לטפל הגבול הזה ומשום מה זה לא מתקדם"

מה מונע להתקדם?

"מסיבות של ויכוחים תקציביים והסוגיות התקציביות תמיד משפיעות והשמיכה קצרה".

רעיון גיוס חרדים שישבו בבקעה נראה לך?

"כל הגישה הזאת לא נראית לי. יש גדוד נח"ל חרדי והוא הוכח כמסגרת היחידה הטובה שנותנת מענה טוב לחרדים וצריך להגדיל אותו לחטיבה ולגייס את החרדים שלא לומדים תורה. אם אתה רוצה מצוינות אין שום סיבה לשים אותם בבקעה. שמעתי את אפי איתם שהוא גם חבר "הביטחוניסטים" שהם צריכים להיות חטיבת קומנדו ללכת עד הסוף". 

31/03/2024

צילום: אייל מרגולין/פלאש90