קפאין
עם יואב מינץ
facebook gplus twitter whatsupp קוד הטמע באתר אחר
224

"הארוע בעזה פוגע באינטרסים שלנו עם אחד הגופים שאיננו חמאס שיעזור בחלוקת מזון בעזה".

אל"מ (מיל') איתמר יער, סגן ראש המל"ל לשעבר ומנכ"ל "תנועת מפקדים למען ביטחון ישראל": "אין ספק שהאיראנים ירצו להראות שהם מגיבים על החיסול בדמשק וצריך לצפות לתגובה ולקוות שלא תסלים את המציאות"


אל"מ (מיל') איתמר יער, סגן ראש המל"ל לשעבר ומנכ"ל "תנועת מפקדים למען ביטחון ישראל" שוחח עם יואב מינץ ב-104.5fm על המצב הביטחוני במדינה והאיומים הנשקפים מהזירות השונות. בפתח דבריו אמר יער: "אנחנו צריכים להבין שחיזבאללה ואיראן תוקפים את ישראל כל פעם שהם מזהים הזדמנות וחושבים שהעיתוי והמקום משרת את האינטרסים שלהם. לא קשור מה אנחנו עושים".
הוסיף:" צריך להוסיף שאין ספק שהדבר הזה מהווה פגיעה וזה פומבי, ירצו להראות שהם מגיבים, ולכן אנחנו צריכים לצפות לניסיון תגובה איראני מסויים. לא חושב שזה משנה את התמונה בצורה מהותית, מניח שהתגובה לא תסלים את המציאות, ולכן אנחנו צריכים להגביר את הכוננות ולהיות עירניים".
האל"מ התייחס לההודעה שהוציא הרמטכ"ל אתמול (ג') עקב הירי שבוצע לעבר אזרחים בעזה: "זה אירוע מצער, חוץ מאובדן חיי אדם, זה אירוע שפוגע משמעותית באינטרסים שלנו, שיהיה גורם שאיננו החמאס שיעסוק בחלוקת המזון ההמוניטארי ברצועת עזה. ואף על פי כן אני חושב שאחרי שהבדיקה תיעשה, לא יהיה לו השפעות ארוכות טווח מאוד משמעותיות. שמח שהתגובה הישראלית של צה"ל הייתה מיידית שבה הודינו שזה פגיעה שלנו ולא ניסו להתחמק. וככל שעובר הזצן ישראל מראה שהיא עושה דברים כדי למנוע את זה. בד"כ מה שיודעים בהתחלה זה לא מה שיודעים אחרי". 
עוד אמר: "צריך לזכור שאנחנו בלחימה שמעורבים בה אזרחים וטעות כזאת עלולה לקרות. מצב של לחימה הוא לא מבודד, וזו התוצאה של סוג כזה של אירועים".
הירי על הדרום מעיד על הסלמה במצב?
אל"מ יער השיב, "אנחנו יודעים שגורמים פרו איראניים, כנראה מעיראק, רוצים לפגוע בנו, יודעים שהאיראנים מנסים להחזיר אנשים לתוך ירדן".
המשיך: "זה רק מתאר את החשיבות האדירה של היחסים שיש לנו עם ירדן. זה מחייב אותנו לנהוג בירדן ובאינטרסים שלה בצורה מאוד עדינה וחשובה. צריך לדעת שאנחנו נמצאים בתקופה רגישה וכמות אלו שמנסים לפגוע בנו מכל כיוון שהוא גדול".
על הפיגוע אמש בכוכב יאיר אמר:"צריכים לזכור שמה שקורה ביו"ש, לא שקט שם, והשקט היחסי שלכאורה אנחנו רואים, נובע מפעילות מאוד אינטנסיבית של כוחות הביטחון שמבצעים מעצרים, בכאלה שמנסים לפגוע בנו".

בקשר לכוננות שעלתה עם כניסת הרמאדן הסביר: "חודש הרמאדן זה רק חיבור לאלמנט הדתי, זה סוג של הזדמנות לכאלה שיש להם אלמנטים קיצוניים. מדינת ישראל והציבור הישראלי נמצאים במאבק במספר זירות, אחת הזירות היא הפנימית".
03/04/2024

צילום: אייל מרגולין/פלאש90