ליאת רון
facebook gplus twitter whatsupp קוד הטמע באתר אחר
218

"לחיזבאללה היכולת לאסוף מודיעין ולתקוף,יש להם יתרון"

אבי אשכנזי, כתב צבאי 'מעריב' לאחר נפילת הכטב"מ במטולה: "הכי חשוב זה המיגון, עם הישמע האזעקה יש לרוץ למיגונית" • הוסיף: "רואים יותר ויותר הודעות על כלי טיס למרחב ישראל וסביר להניח שהמטרה איסוף מידע"


 הכתב הצבאי של 'מעריב', אבי אשכנזי שוחח עם ליאת רון ב-104.5fm על פגיעת הכטב"מ שהושלך משטח לבנון למטולה בו נהרגו שני לוחמי צה"ל במילואים רס"ר במיל' דן קמחג'י, בן 31 מכפר האורנים, ורס"ר במיל' נחמן נתן הרץ בן 31 מאלעזר.

בתחילת השיחה הסביר הכתב הצבאי:" אתמול סמוך לשעה 12 בצהריים החיזבאללה מזהה תנועה של כוח צה"ל במרחב מטולה באזור עמדות המרגמה, חיזבאללה משגר מייד כלי טיס בלתי מאוייש שהוא מתאבד. החיילים מנסים ליירט את הפגיעה הזו ללא הצלחה והוא פוגע בעמדה. כתוצאה מהפגיעה נהרגים שני חיילים מהלוחמים והשלישי נפצע באורך קל הוא מטופל בשטח ומאוחר יותר מפונה לביה"ח זיו בצפת. מייד לאחר האירוע צה"ל פותח בתקיפה ארטילרית וחיל האוויר מבצע סדרת תקיפות במרחב".

הוסיף, "חשוב לציין ששעות קודם לכן חיל האוויר תקף מטרות בבקעת הלבנון בעומק השטח של חיזבאללה".

חיזבאללה מצליח להכניס לכאן פעם אחר פעם רחפני מודיעין שאוספים מידכ ואיכשהו אנחנו לא מצליחים ליירט אותם.

הכתב הצבאי השיב: "בשבועות האחרונים אנחנו רואים יותר ויותר הודעות על כלי טיס למרחב ישראל וסביר להניח שהמטרה היא איסוף מידע". הוסיף: "מטולה היא מעין מובלעת, היא מוקפת לבנון, לכן לחיזבאללה היכולת לאסוף מודיעין ולתקוף, יש להם יתרון".

"מאז האירוע בצה"ל מתחקרים את הדברים, מנסים להבין איפה הייתה היכולת של חיזבאללה להיכנס לתוך הקווים שלנו ולבצע את הפיגוע הקטלני הזה".

 המראיינת התייחסה לאירוע בעזה בו נהרגו ארבעה חיילי צה"ל, ושאלה את הכב:האם צריך היה להשאיר חיילים חשופים בשטח?

"קודם כל אנחנו מדברים על יותר משטח כינוס אחד, על שתי כוחות שונים של גבעתי וחטיבת הנח"ל שנמצאים בשני שטחי כינוס נפרדים באזור מרחב כרם שלום. המחבלים מזהים בשעות הצהריים תנועה של ההכוחות".

"קודם כל השאירו כוח מינימליסטי לאבטח את המרחב ובמקביל שמו מיגויות, אבל אנו מדברים על טווחי פגיעה מאוד קצרים. מדובר בכמה שניות. אז כן פיקוד העורף פרס שם מערכות התראה ואזעקות, הציבו מיגוניות שהיו קרובות לעמדות ההגנה. יחד עם זאת המחיר הוא כבד. ארבעה הרוגים ועשרה פצועים שעשרה מהם במצב קשה".

בסיום דבריו אמר: "הכי חשוב זה המיגון גם לאזרחים, גם לחיילים, גם לכל מי שמרחב עם הישמע ההתרעה יש לרוץ למיגונית".

07/05/2024

צפון הארץ, מלחמת חרבות ברזל - ארכיון | צילום: אייל מרגולין/פלאש90