ליאת רון
facebook gplus twitter whatsupp קוד הטמע באתר אחר
208

"חוץ מאסטרטגיה אכזרית של חמאס, זה היעדר אסטרטגיה ישראלית"

ד"ר מיכאל מילשטיין, ראש הפורום ללימודים פלסטינים במרכז דיין אונ' ת"א, על כניסת כוחות צה"ל לרפיח: "זה לא הסיפור הגדול שהבטיחו לנו - הרכיב שחסר לנו לניצחון הגדול"


ראש הפורום ללימודים פלסטינים במרכז דיין אונ' ת"א, ד"ר מיכאל מילשטיין שוחח עם ליאת רון ב-104.5fm על תחילת כניסת צה"ל למרחב רפיח. בפתח השיחה נשאל אם נכנסנו ל'עזה בלייט'? והשיב: "אנחנו גם מסבירים שזה לא הדבר הגדול, אנחנו דואגים להסביר לכולם בעיקר למי שנותנים לנו חימוש שזו כניסה סימלית: עד קו הגבול כולל מערב רפיח כולל" הוסיף:" אני בעיקר מסתכל על חמאס, והם לא לוקחים סיכונים כלומר, מבחינתם הם מבינים שיש כאן כניסה מוגבלת אבל, הם אומרים לעצמם שזה יכול להיות משהו הרבה יותר רחב, זה יכול להתגלגל לתמרון גדול יותר במרחב העיר רפיח, והם כל הזמן נערכים לדבר הזה". סיכם: "איך שזה נראה כרגע- זה לא הסיפור הגדול שהבטיחו לנו- הרכיב שחסר לנו להתקרב לניצחון הגדול".

איך יכול להיות שסינוואר משטה בנו?

הד"ר מילשטיין השיב: "צריך לזכור שהאיש היה 23 שנים בכלא הישראלי, יודע עברית, הוא מכיר אותנו לפני ולפנים", הוסיף: "הוא יודע לקרוא אותנו כמו שאנחנו לא יודעים לקרוא אותם". המשיך, "רואה איך הוא מתעקש על הקווים האדומים העקרוניים שלו שזה נסיגת צה"ל וחזרת העקורים ובכל השאר הוא יודע להתגמש".

ראש הפורום ללימודים פלסטינים במרכז דיין אונ' ת"א ביקר בחריפות את התנהלות מדינת ישראל והמשלחת הישראלית במשא ומתן ואמר: "אצלנו יד אחת אומרת 'מיטוט חמאס,אנחנו כפסע מהניצחון' ויד שנייה אומרת 'מוכנים להתגמש' מוצאים כבר את כל כוחות צה"ל מהרצועה". "חוץ מאסטרטגיה אכזרית של חמאס, זה היעדר אסטרטגיה ישראלית, זה לא בהכרח שהוא משטה בנו כמו שהוא מנצל את זה שאין לנו אסטרטגיה".


על יחיא סינוואר אמר:"שבעה חודשים אחרי שהמלחמה הזו התחילה אני חושב שהוא מופתע מזה שהוא שרד ועדיין הוא הכוח הדומיננטי בעזה- עדיין. למרות כל המכות הנוראיות שהוא ספג. הוא משטה בנו בין היתר בגלל שאנחנו לא יודעים בדיוק מה אנחנו רוצים, ולצערי אנחנו ממשיכים עם כל מיני סיסמאות שלא קולעות למציאות".


עוד ביקר ד"ר מילשטיין את ההתנהלות הצד הישראלי במשא ומתן מול חמאס:"העניין הוא שאתה לא יכול לבוא למשא ומתן עם יחיא סינוואר ואומר לו 'אני הולך למוטט אותך' כשהוא יודע שיש לך מעט מאוד כוחות בעזה, הוא יודע שיש עליך לחץ בין לאומי ענק".


מילשטיין הדגיש: "אני חושב שאחרי ה-7 באוקטובר אנחנו צריכים להבין שיש לנו שונות תרבותית מאוד מאוד מהותית. כל הסיפור של ערך אדם הוא לא זהה בשני הצדדים, בגלל סיבות תרבותיות".


חשבנו שערבים מטומטמים, שחמאס חסר תוכלת והם הוכיחו לנו שהם הרבה יותר טובים מאיתנו.
"חד משמעית. מזכיר לך שמהעדויות של מודיעין עולה שהיו גורמים שאמרו: 'זה סה"כ וואסח של ערבים' הם ראו את התוכניות ואמרו את זה. זה מחזיר אותי 50 שנה אחורה, גם אז 'הגשש החיוור' צחקו על תוכניתם האידיוטית של המצרים לצלוח את התעלה, וכנראה שהבוז התהומי הזה לאנשים סביבנו לא נעלם לנו מה D.N.A".

08/05/2024