גדי נס
facebook gplus twitter whatsupp קוד הטמע באתר אחר
168

"האיום האמיתי על חמאס זה רק אם הוא מאבד את השלטון"

אלוף (מיל') גיא צור, לשעבר מפקד זרוע היבשה על הפעולה ברפיח :"היינו צריכים להחליט שאנחנו שולטים בכל הרצועה גם אזרחית וגם צבאית, הייתה לנו הזדמנות בלתי רגילה" • עוד אמר: "חמאס הוא עדיין גוף בועט וחי"


לשעבר מפקד זרוע היבשה, אלוף (מיל') גיא צור שוחח עם יוני הללי ב-104.5fm על הפעולה ברפיח כשברקע ההחלטה של מצרים לעצור את העברת הסיוע ההומניטרי משטחה, שעלולה לגרום ללחץ בינלאומי שיקצר משמעותית את הפעולה.

בפתח השיחה אמר: "כל ההתנהלות שלנו מדרדרת אותנו למקומות מאוד לא טובים, הרי היינו צריכים לעשות ממזמן את הפעולה ברפיח. במקביל לכך שאנחנו מדברים עם הקואליציה ע היום שאחרי ומי יחליף את השלטון בעזה" המשיך: "זה לא שאפשר עכשיו להביא מישהו ולשים אותו במקום חמאס והוא היה מנהל את הרצועה חמאס הוא עדיין גוף בועט וחי". עוד ביקר: "אם היינו עושים את זה עם מטרה ברורה של מי ישלוט אחרי, אז היינו נלחמים נכון ומצליחים ליצור מצב סופי כל פעם במקום אחר".

האלוף (מיל') טען:"צריך להבין את העמדה המרכזית שלכל מעשה צבאי יש תכלית מדינית, אחרת או שאתה ממשיך במעשה הצבאי עד אין סוף- אם אתה לא משנה את המצב המדיני, או שאתה מאבד את ההישגים- זה בדיוק מה שהולך לקרות".

"האיום האמיתי על חמאס זה רק אם הוא מאבד את השלטון"

"אנחנו היינו צריכים להחליט שמהיום שנכנסו לעזה אנחנו בונים אלטרנטיבה שלטונית לחמאס, ועד שאנחנו מייצרים מצב שהחמאס מוחלש צבאית כל כך- אנחנו נמצאים שם", הוסיף: "היינו צריכים להחליט שאנחנו שולטים בכל הרצועה גם אזרחית וגם צבאית, הייתה לנו הזדמנות בלתי רגילה, הצעה חלומית של ארה"ב לבנות את הקואליציה הזאת שגם תהיה מוכנה אחרי שנחליש מספיק את החמאס לקחת את זה עם הרש"ף", סיכם.

למה זה לא קרה?

צור השיב: "פוליטיקה. רק פוליטיקה". עוד אמר: "הדרישה הטבעית הנכונה של הקואליציה להגיד מה הפתרון לסכסוך עם הרשות הפלסטינית, ונתניהו חושש להגיד משהו בגלל סמוטריץ' ובן-גביר, שבאמת מאמינים שאפשר למגר את הערבים מישראל ושצריך לשלוט ברצועה ולבנות שם את ישראל החדשה- דבר שהוא בגדול הזייה, בעולם שלנו אי אפשר לעשות את זה גם אם זה נכון", המשיך: "ונתניהו מעדיף כמו תמיד את האינטרס האישי, הפוליטי, הקטן על פני האינטרס של מדינת ישראל- כך אנחנו מאבדים את החטופים", עוד אמר: "איזה שפל מוסרי זה שבגלל פוליטיקה אנחנו לא מחזירים את החטופים".

מפקד זרוע היבשה לשעבר ציין, "יש שתי אפשרויות אחת לכוון איך אנחנו מסיימים את האירוע הזה כשחמאס לא בשלטון, כדי לעשות את זה צריך לבנות חלופה, לא משנה מה החלופה. או שאתה עושה מהלכים צבאיים אחרי שפגעת קשה בחמאס- אחרת אין להם תכלית: אתה כל הזמן מאבד את ההישג, אתה משלם בחיי חיילים, בתדמית של מדינת ישראל. אתה משלם באיבוד ארה"ב".

צור התייחס בדבריו להנהגת חמאס ואמר:"יש פה בעצם אויב שרואה שאנחנו נחלשים: אנחנו ממשיכים להילחם בעזה ולא משיגים את ההישגים, העולם הולך ועוזב אותנו, הברית שלנו עם ארה"ב נגרסת- והוא מבין שהוא יכול ללחוץ יותר ויותר וזה יתגבר- אין עליו שום איום כי אנחנו מדשדשים בעניין הזה"

בסיום דבריו אמר: "נתניהו חושב שהוא יכול להמשיך לשבת בבונקר האטומי, כשיש עליו איום על משפחתו ובנו במיאמי, תושבי הצפון יושבים בבתי מלון והחיזבאללה שורף את בתיהם כל יום". הוסיף: "זה השפל המוסרי שהאיש הזה הביא אותנו אליו".

12/05/2024

צילום: יונתן זינדל/פלאש90