גדי נס
facebook gplus twitter whatsupp קוד הטמע באתר אחר
114

"הממשלה לא מנוהלת"

אלוף (מיל') נועם תיבון מתח ביקורת: "כבר מה-8 באוקטובר כל מי שמעורב במחדל צריך לקחת אחריות ולהתפטר ולפנות את הדרך למנהיגות שתוכל להביא את המדינה לניצחון"


לשעבר מפקד הגיס הצפוני, אלוף (מיל') נועם תיבון שוחח עם יוני הללי ב-104.5fm על הפעולה ברפיח על רקע ההחלטה של מצרים לעצור את העברת הסיוע ההומניטרי משטחה, שעלולה לגרום ללחץ בינלאומי שיקצר משמעותית את הפעולה.

בפתח דבריו טען:" הבעיה המרכזית במלחמה היא שהיא לא מנוהלת", והוסיף: "הממשלה ורה"מ לא מתפקדים, הם לא מתווים כיוון מה צריך להשיג במבצע ברפיח, האם זה משרת את החזרת החטופים, האם זה משרת את מיטוט החמאס ומה המחירים שאנחנו משלמים שם?"

"ברגע שיש פעולה צבאית שלא מגובה בפעולה אסטרטגית שמטרתה הייתה צריכה להיות להחליף את שלטון החמאס בשלטון אחר, נוצר ואקום"

"מה מחיר שחיקת היחסים הכל כך חשובים שלנו עם ארה"ב, עם מצרים, שהיא בת ברית מאוד חשובה. איך זה ישפיע על בית הדין בהאג, ועל מדיניות החוץ של מדינת ישראל", הוסיף.

ברגע שלא לוקחים את הפעולה הצבאית והופכים אותה להישג מדיני אנחנו נופלים לדשדוש ושוקעים בביצה"

"ברגע שאין רגל אסטרטגית, כלומר, שאומרים לצבא: 'אנחנו צריכים שתעשו מבצע כדי שנשיג משהו- הדבר הזה בעצם הופך להיות סוג של ביצה. זה מה שאני מרגיש שקורה לנו עכשיו בעזה", עוד אמר האלוף במיל': "הצבא הגיע להישגים אדירים אבל, אז עצרו אותו לשלושה חודשים, וחלק גדול מההישגים האלה ירדו לטימיון".

 כשנשאל על מהות ההישגים של כוחות צה"ל השיב: "ברגע שיש פעולה צבאית שלא מגובה בפעולה אסטרטגית שמטרתה הייתה צריכה להיות להחליף את שלטון החמאס בשלטון אחר, נוצר ואקום", הסביר: "הוציאו את הצבא החוצה כי המלחמה לא מנוהלת כמו שצריך ולכן, הוא צריך להיכנס עכשיו עוד פעם לטהר את אותם אזורים".

"וזה בדיוק מה שאני מדבר עליו: אנחנו צריכים מלחמות קצרות", עוד אמר:"כל הרעיון במלחמה הוא לעשות פעולה צבאית שתוביל להישג מדיני. ברגע שלא לוקחים את הפעולה הצבאית והופכים אותה להישג מדיני אנחנו נופלים לדשדוש ושוקעים בביצה".

"ביבי נתניהו שקוע רק בדבר אחד בהישרדות האישית שלו, בקואליציה שלו ולכן, הוא לא מוביל, הוא מובל",
עוד מתח ביקורת על האימרה של רה"מ לגבי 'ניצחון מוחלט': "כולנו מבינים שזה לא מוביל לשום מקום", המשיך: "אני כבר מה-8 באוקטובר אומר דבר מאוד פשוט: כל מי שמעורב במחדל צריך לקחת אחריות ולהתפטר ולפנות את הדרך למנהיגות שתוכל להביא את המדינה לניצחון".


עוד אמר: "אני חושב שצריך להסתכל על התיסכול האדיר בצבא, הצבא עשה פעולות אדירות- כל ההישגים האלה בגלל שהממשלה לא מקבלת החלטות. לכן, זה מתמסמס. ככה לא ננצח מלחמה- אני אומר את זה כבר הרבה זמן".

"מדינת ישראל הפקירה את תושבי הצפון ואת גבול הצפון, אין הגדרה אחרת"


"ההנהגה בראשותו של נתניהו, כרגע חוץ מלפזר סיסמאות ריקות מתוכן- לא מובילה אותנו כרגע לניצחון וכולנו משלמים את המחיר".
כשנשאל לגבי המצב בצפון הארץ השיב תיבון: "מדינת ישראל הפקירה את תושבי הצפון ואת גבול הצפון, אין הגדרה אחרת".
"אולי אנחנו מנצחים ברמה הטקטית אך אנחנו מפסידים ברמה האסטרטגית אנחנו מפסידים", המשיך: "החיזבאללה מריח את החולשה של ממשלת ישראל""הדבר שהכי שורף לי את הלב: אף אחד לא מדבר עם תושבי הצפון""צריף לפתור את הבעיה בצפון אי אפשר להמשיך את זה".

15/05/2024

נעם תיבון | צילום: גרשון אלינסון/פלאש90