גדי נס
facebook gplus twitter whatsupp קוד הטמע באתר אחר
219

"היחסים האסטרטגיים בנינו למצרים הם קריטיים לאין שיעור"

חכ"ל רות וסרמן לנדה הבהירה כי למרות חשיבות היחסים בנינו למצרים: "זה לא אומר שאנחנו לא צריכים לעשות מה שחשוב למדינת ישראל" • הוסיפה: למצרים יש ממש חרדה מנהירה של עזתים וחמאסניקים, הם יודעים מה זה חמאס"


לשעבר סגנית השגריר במצרים ועמיתת המחקר במכון משגב לביטחון לאומי, חכ"ל רות וסרמן לנדה שוחחה עם יוני הללי ב-104.5fm על העמקת הלחימה ברפיח וההודעה של מצרים בימים האחרונים כי היא שוקלת לצנן את יחסיה עם ישראל. 

בפתח דבריה הצהירה חכ"ל: "היחסים האסטרטגיים בנינו למצרים הם קריטיים, חשובים, אסטרטגיים לאין שיעור, זה לא אומר שאנחנו לא צריכים לעשות את מה שחשוב לביטחון הלאומי של מדינת ישראל וזה קו לפעמים מאוד רגיש", המשיכה: "למצרים יש ממש חרדה מנהירה מטורפת של עזתים באופן כללי ובעיקר פעילי חמאס לתוך סיני. הם עוד זוכרים שב-2008 חמאסניקים פשוט רצחו להם קצינים מצרים וזה ממש נחרט בזכרונם ויש להם טראומה מהדבר הזה ,הוסיפה: "הם יודעים מה זה חמאס".

אנחנו לא במקום שהמצרים הולכים לשבור את הסכם השלום

 "צריך להבין שהמנטליות והגישה המצרית היא לא ישראלית, אנחנו מאוד ברורים, מאוד שחורולבן- זו לא השפה המצרית, ובאופן כללי של מדינות האזור", המשיכה,  "צריך להבין שהיא מאוד דואלית,  מצד אחד אנחנו נכס עבורם ומצד שני נטל. אנחנו נטל בגלל שדעת הקהל המצרית, למרות שזו לא דמוקרטיה, מאוד משפיעה", המשיכה: "הנכס היה בדמות שיתוף הפעולה על ארה"ב . מצד שני, הם היו מוקצים מחמת מיאוס בעקבות הסכם השלום עם ישראל- הנטל היה גדול".

וסרמן לנדה הסבירה את הסיבה לסלידת הציבור המצרי מישראל וטענה על הממשלה המצרית: "כבר עשרות שנים הם מזינים את הציבור המצרי במסרים אנטי ישראליים ואנטי ציוניים- הדבר הזה נעשה כדי שהציבור המצרי לא יכעס יותר מדי".

"הם עושים את זה בצורה כזאת שהם יורים לעצמם כדור ברגל- כי אז הציבור המצרי, שהם הזינו אותו במסרים אנטי ישראליים- יוצא נגדם".


נראה שהסכם מדיני להרחקת חיזבאללה מהגבול מתרחק, איך אפשר לפתור את זה?

וסרמן לנדה השיבה, "אני לא מאמינה בהסכם עם חיזבאללה, לא מאמינה שהם יעמדו בזה, העובדה שאין אזור חיץ- פשוט מטורף", הוסיפה: "אף מדינה בעולם לא הייתה משלימה עם הסיפור הזה. כי ישראל לא יכולה להילחם בכל החזיתות כל הזמן, עם זאת הממשלה חייבת לתת פתרון לאיום הזה, הוא משמעותי".


"אנחנו לא במקום שהמצרים הולכים לשבור את הסכם השלום אבל אנחנו חייבים להיות קשובים לחרדות שלהם ולפתח בחדרי חדרים ערוצי הידברות שהם מאוד אינטימיים. חוששת שזה לא קיים כבר כמה שנים", עוד אמרה: "צריך לשפר את האינטימיות ולהכניס את ארה"ב לתמונה".

בסיום דבריה אמרה: "ארה"ב בזה שהיא מכריזה שהיא מקפיאה משלוחי נשק לישראל מאוד מחלישה את ישראל, ומצרים הגיבה מייד אחרי כיוון שברגע שאין את ארה"ב הנכסיות של ישראל יורדת".

15/05/2024

צילום: חיים צח/לע"מ