ליאת רון
facebook gplus twitter whatsupp קוד הטמע באתר אחר
136

"לחסל את כל היכולת הצבאית ויכולת הטרור- לא יעד ריאלי"

אלוף (מיל') גיא צור, לשעבר מפקד זרוע היבשה על רה"מ בנימין נתניהו: "השומר החשוב ביותר על סינוואר " • עוד אמר: "נתניהו בנה את חמאס- ומשמר את חמאס"


אלוף (מיל') גיא צור, לשעבר מפקד זרוע היבשה, שוחח עם ליאת רון ב-104.5fm על החיסול שהתרחש הלילה (ד') באמצעות כלי טיס של חיל האוויר המחבל חסין איברהים מכי, מפקד שטח בכיר בחזית הדרום של ארגון הטרור חיזבאללה.

בפתח השיחה אמר: "המלחמה בטרור היא מלחמה שתימשך עוד הרבה זמן- כנראה כל חיינו פה", המשיך: "לחסל את כל היכולת הצבאית ושל הטרור- לא יעד ריאלי. מה שיכול לשנות את התמונה זה שלחמאס כגוף שולט לא תהיינה יכולות. אחרת מה שיקרה זה מה שאמר אתמול דובר צה"ל 'אנחנו כל הזמן ניכנס, נחסל עוד ועוד ונצא, ושוב החמאס ייכנס".

על הצפון"כשהתחלנו את המלחמה הזאת אמרנו שאנחנו רוצים להסיר את שלטון חמאס מהרצועה ולשחרר את החטופים. מה שקרה לנו באמצע הוא שהפסקנו את הלחץ הצבאי, בגלל פוליטיקה, הפסקנו את הרעיון של להציל את סינוואר משלטון בעזה. בעצם השומר החשוב ביותר על סינוואר כשולט בעזה הוא נתניהו. בגלל שיקולים פוליטיים הוא מחליט שהחמאס יישאר לשלוט לעד".

אתה אומר דבר חמור: שנתניהו לא רוצה שסינוואר ימשיך לשלוט ברצועה.
 השיב: "כמובן" ותהה, "יש לך איזה סימנים מעידים שנתניהו ניסה למצוא חלופה? מישהו שייקח את המושכות ויהרוג את חמאס ואנחנו ניפטר מהבעיה?"

עוד אמר: "היינו צריכים להילחם ברצף ובמקביל לבנות כבר חלופה- אפילו דיונים אסטרטגיים לא היו על זה בקבינט", והמשיך, "אז ברור שכשאתה בוחר לא להביא חלופה שלטונית לעזה את בוחר את הישארותו של חמאס", המשיך: "נתניהו בנה את חמאס- ומשמר את חמאס".


"מה שהיינו צריכים לעשות ואפשר לתקן, קודם כל לעשות את הפעילות ברצף כדי לחסל את כל יכולותיו של החמאס, כבר מזמן היינו צריכים להיות ברפיח, ובמקביל לבנות חלופה שלטונית שתקבל את התנאים שהיא צריכה בשביל לקחת את השליטה ברצועה. בסוף זה יכלול גורמים ברשות הפלסטינית", עוד אמר: "הייתה פה קואליציה בראשות אמריקנית שהציעה הצעה לבנות יחד חלופה שלטונית הכוללת את הפלסטינים- זה דורש שגם אנחנו נציב דרישות".

עוד אמר:"ביו"ש לא חיסלנו את הטרור באופן סופי אבל, אנחנו רואים שאיפה שאנחנו נותנים לרשות את הכוח שלה יש לה אינטרסים לשמר את היכולת שלה לשלוט בטרור, ולכן יש שיתופים פעולה שחוסכים מאיתנו הרבה מאוד מאמצים".

צור הדגיש: "הפלסטינים לא יהפכו לציוניים. אבל השאלה אם אנחנו רוצים לאורך כל חיינו להילחם או שאנחנו רוצים איזשהו שלטון שיש לנו אינטרסים משותפים, עם ערב הסעודית, עם ארה"ב עם מדינות אירופאיות, עם מצרים, איתם, "יש לנו אינטרס לאומי אמיתי יותר חשוב מהרבה דברים שאנחנו עושים היום כנגד איראן שהיא באמת איום משמעותי"לשותפים בקואליציה הזו יש אינטרסים  ולכן אתה יכול לייצר משא ומתן שבסופו תהיה לך אפשרות לבקרה, ואפשרות לפעול, ואפשרות להכניס מודיעין שרואה הם זה מתחזק או לא אבל, כל זה היה אמור להיות בהסכמות".

"אין הסכמות כי מה שמוביל את ממשלת ישראל היא חבורה של הזויים שבאמת חושבים שהפתרון לכל מקום שיש בו ערבים זה להעלים את הערבים ולקחת שיטה שם. בן גביר וסמוטריץ באמת חושבים שנוכל לשלוט בעזה ולהעלים את הערבים בעזרת כסף".

15/05/2024

צילום: יונתן זינדל/פלאש90