גדי נס
facebook gplus twitter whatsupp קוד הטמע באתר אחר
258

"מעולם לא חתמנו על האמנה של בית הדין, וכתוצאה - אנחנו כופרים בסמכות"

פרופ' עמנואל גרוס, מומחה למשפט בינלאומי בפקולטה למשפטים באוניברסיטת חיפה על הניסיונות הישראליים לבטל את צווי המניעה: "חושש מאוד שהלחצים מאחורי הקלעים על השופטים לא יביאו לתוצאה שאנחנו רוצים"


המומחה למשפט בינלאומי בפקולטה למשפטים באוניברסיטת חיפה ובמכללת נתניה, פרופ' עמנואל גרוס שוחח עם גדי נס ב-104.5fm על החלטת התובע בביה"ד הבינלאומי בהאג לבקש להוציא צווי מעצר לנתניהו.

כשנשאל לגבי הטענה של ח"כ שמחה רוטמן על חוסר תלונה מצד נשיא בית המשפט העליון, השיב: "עוזי פוגלמן משמש כממלא מקום נשיא בית המשפט העליון, קולו נשמע רק כאשר הוא מתבקש בנושא מסויים. הוא לא יכול לצאת לתקשורת ולומר דברים מליבו- ולכן אין מה לצפות שפוגלמן יעשה או לא יעשה".

גרוס השיב לטענות שהעלה ח"כ רוטמן, בתוכנית קודם לכן, כי בית הדין בהאג עשה מעשה אנטישמי: "כדי להאשים מישהו במעשה אנטישמי, צריך הוכחות, לא די לזרוק את הביטוי לאוויר. כלומר אדם שעושה את מלאכתו, מעצם מלאכתו הוא מוציא צווי מעצר- זה לא מעיד על מעשה אנטישמי", המשיך: "אין הוכחות למעשה אנטישמי, ולכן אין סיבה להשתמש במילה, זה רק מוסיף דלק למדורה ולא מוציא אותנו טוב באף מקרה". עוד אמר: "אני יכול להבין את רה"מ שהשתמש בביטוי הזה, אבל זה לא ליבת העניין".

מה המשמעות במידה ויוצא צו מעצר בין-לאומי?

"אין ספק שהוצאת צווי מעצר, או האישור שצריך להתקבל על מנת להוציא צווי מעצר, יהיה בכך להכביד על הנוגעים בדבר, רה"מ ושר הביטחון".

הפרופ' גרוס הסביר: "120 המדינות החתומות על האמנה של בית הדין, מחויבות על פי חתימתם להוציא לפועל ולבצע תא צווי המעצר באותו רגע שרה"מ או שר הביטחון דורכים בארצם. וזה בהחלט יכול להיות מעשה מכביד ומציק".


"להבדיל מ-120 המדינות החתומות, מעולם לא חתמנו על האמנה של בית הדין הזה, וכתוצאה מכך אנחנו כופרים בסמכות של בית הדין. ולכן החלטנו לא לשתף פעולה עם בית הדין. מי שצריך להחליט בעניין הזה הם שלושה שופטים של בית הדין שאליהם פנה התובע וביקש מהם את האישור להוציא צווי מעצר".

גרוס הסביר את המורכבות הכרוכה בהשמעת הצד הישראלי בדיון: "להגיע אליהם זו בעיה כיוון שהדיון הוא במעמד צד אחד, כלומר, גם אם היינו רוצים אנחנו לא יכולים להישמע".

"הדרך היחידה שהציעה חנן מלצר, להשתמש בעו"ד שיופיעו בפני בית הדין, לא מטעם מדינת ישראל, אלא כידידי בית המשפט". והוסיף: "חושש מאוד שהלחצים מאחורי הקלעים על השופטים לא יביאו לתוצאה הרצויה מבחינתנו ולא יביאו לדחיית צווי המעצר". עוד ציין הפרופסור כי "כמעט כל בקשות התובע שהוגשו לבית הדין התקבלו".

"אין ספק בהכירי את המציאות, שלמעשה התובע הגזים בצורה פראית בטענות שלו: "מדינת ישראל החליטה להרעיב את תושבי עזה, מדינת ישראל החליטה לפגוע למוות באזרחים בכוונת מכוון- אלה טענות חסרות כל בסיס עובדתי.  "לא יודע אילו עדויות הוא מחזיק שיגבו אותו".

בסיום השיחה אמר גרוס: "המצב הוא לא טוב, מעניין איך הגענו למצב הזה".

21/05/2024

צילום: חיים גולדברג/פלאש90