קפאין
עם יואב מינץ
facebook gplus twitter whatsupp קוד הטמע באתר אחר
352

"היה צריך לשדר את סרטון התצפיתניות הרבה קודם במיוחד כשהעולם זז מהנושא שהתחיל את המלחמה"

סגן ראש המל"ל לשעבר, אל"מ (מיל') איתמר יער, מנכ"ל "מפקדים למען ביטחון ישראל": "התבטאויות בכירים ושרים 'צריך לזרוק פצצת אטום','צריך לשרוף את עזה', יצר שיח בבית הדין שאנחנו נוהגים כמו פושעים".


"היה צריך לשדר את סרטון התצפיתניות הרבה קודם, במיוחד כשבעולם זז מהתודעה הנושא שהתחיל את המלחמה ב7.10 וכולם עסוקים מה שקורה בעזה". כך אמר הבוקר סגן ראש מל"ל לשעבר, אל"מ (מיל') איתמר יער, מנכ"ל "מפקדים למען ביטחון ישראל" בראיון ליואב מינץ בתוכנית "קפאין" ברדיו צפון 104.5fm.

 

סגן ראש המל"ל לשעבר, אל"מ (מיל') איתמר יער, האם היה נכון לשדר אמש את סרטון התצפיתניות?

"צריך למסות ולהשתמש בכל כלי שיש לנו כדי לשתף כמה שיותר אנשים בעולם במיוחד מקבלי החלטות את סוג הסיטואציה שאנחנו נמצאים בה. הה צריך לעשות את זה הרבה קודם אבל טוב שעשו את זה עכשיו,במיוחד שבעולם זז מהתודעה  הנושא שהתחיל את המלחמה ב-7.10 וכולם עסוקים במה שקורה בעזה. מהבחינה הזאת זה נדרש ואצילות המשפחות שהסכימו לזה ראויה לציון. הבנתי שביקשו את הרשות של אלה מצולמות ולא ביקשו את אלה שלא מצולמים והם התמרמרו כי זה משפיע עליהם".

ראש הממשלה לחץ על צה"ל לשדר את הסרטון כדי להגביר את הלחץ המדיני. איפה זה מעמיד את המדינה, צה"ל והפיקוד הבכיר מול צווי המעצר שטרם הוצאו? 

"ההתנהלות מולם היא עדות לחוסר המקצועיות בעדינות, של חלק מהפעילות המדינית של ישראל. אנחנו לא חייבים לאהוב את בתי הדין אבל יש לנו נימוקים טובים כשאנחנו מתמודדים עם הפעילות הזאת החל מחוסר לגיטימיות. בית הדין לא אמור לפעול בתוך מדינה אם המדינה מבצעת את הפעולות בעצמה. היה צריך לבצע פעולות ולא רק לדבר כל הזמן, להראות שאנחנו חוקרים את הפעילות שיש בהן חשד לעבירות דרך אגב לפי החוק הישראלי ולא הבינלאומי. אחד מהדברים שהתובע שבעבר נחשב אצלנו למאד אובייקטיבי ומקצועי ו"הצלחנו" להפוך אותו ללא. הוא אמר שחלק מהבעיה שהוא פינה לישראל מספר פעמים וישראל לא הגיבה. חוסר התגובה היה מין סוג של זלזול כי מי אתה שתגיד לנו מה לעשות. המשפט העתיק "צריך להיות חכם ולא רק צודק", כנראה נכון לדברים האלה".

לזה נוספו התגובות המתלהמות של שרים והבנתי שהם חלק מכתב האישום?

"היא לא נוספה. לדעתי כל הסיפור התחיל מזה. המחשבה שישראל פועלת בניגוד לכללים החוקיים והמוסריים, התחילה בהכרזות מיד אחרי 7 באוקטובר, של אנשים בכירים בישראל כולל כאלה שאמרו בקבינט הבטחוני שהם אלה שהציתו את המהומה: "צריך לזרוק פצצת אטום", "צריך לשרוף את עזה", "להרוג את כל העזתים כי כולם הם פושעים". זה מה שמייצר את השיח שסופו הגעה בבית הדין למסקנה שאנחנו פועלים בניגוד".    

איפה עומד המו"מ לשחרור החטופים?

"התשובה המדויקת: לא יודע. בניגוד לאנשים שמדברים והם חושבים שהם יודעים. מי שיודע - לא מדבר. מי שמדבר - לא יודע. כל דיבר אמיתי פוגע בענין. נראה, שאחרי שהמו"מ הופסק, יש עכשיו מאמצים של כל הצדדים לחדש אותו. המצרים מאד מאד רוצים שזה יחודש, הקטארים כנ"ל אנחנו בוודאי. כנראה שגם חמאס. מדינת ישראל צריכה להבהיר אנחנו רוצים לקבל את החטופים. אנחנו מוכנים לשלם את המחירים ולהשתמש במתווכים, אוהבים את חלקם או לא, כדי לנסות לקדם את זה. אנחנו צריכים לנסות הכל, כי זו המטרה הכי חשובה כרגע של מדינת ישראל. המו"מ צריך להתנהל ע"י הצוות המקצועי וצריך לתת לו את החבל הכי ארוך שאפשר. ממה שיוצא החוצה לא יודע מה הנכון, אבל החבל שניתן צוות כנראה קצר מדי וזה לא עוזר לענין". 

23/05/2024

צילום: מיכאל גלעדי\פלאש90