קפאין
עם יואב מינץ
facebook gplus twitter whatsupp קוד הטמע באתר אחר
198

"חמאס הסתיר את הגופות לכן מציאתן חשובה כי ככל שיחלוף הזמן יהיה יותר קשה למצוא"

בכיר שב"כ לשעבר, יוסי אמרוסי ("הביטחוניסטים"): "הפעילות ברפיח חשובה כדי למצוא חטופים ואולי למצוא גם את סינוואר. בלי הלחץ הצבאי סינוואר יוכל לשבת בשקט"


"צה"ל ושב"כ מתייחסים לחטופים חיים ומתים כשליחות. רואים בשני המקרים האחרונים שחמאס הסתיר את הגופות ולא נמלט איתן. לכן מציאתן חשובה, כי ככל שיחלוף הזמן יהיה יותר קשה למצוא". כך אמר הבוקר בכיר שב"כ לשעבר, יוסי אמרוסי (הביטחוניסטים") בראיון ליואב מינץ בתוכנית "קפאין" ברדיו צפון 104. בכיר שב"כ לשעבר, יוסי אמרוסי, האם שני המקרים האחרונים של החזרת גופות של חטופים מסמלים שאנחנו עלולים למצוא יותר ויותר גופות חטופים ברוב?

"צה"ל ושב"כ מתייחס לחטופים והנעדרים גם גופות וגם לחיים כשליחות לא כדבר שצריך להגיע אליו מודיעינית אלא כשליחות. זאת עבודת נמלים של איסוף פיסות מידע מחקירות או ממקורות מידע אחרים. המאמץ הזה להשיב גופות זה דבר חשוב מאין כמוהו. אנחנו רואים גם בשני המקרים האחרונים שחמאס הסתיר את הגופות האלה ולא נמלט ולקח אותן איתו. לכן מציאתן כל כך חשובה כי ככל שיחלוף הזמן יהיה הרבה יותר קשה למצוא. אני מקווה ומאמין שנמצא ונגיע גם לחטופים חיים

"זה מחבר אותנו לרפיח. האם ישראל תמשיך בפעילות ברפיח או שתהיה נתונה ללחצים לעצור את הפעילות ברפיח?

"הבנתי ממוחי משפט שהחלטת בית הדין בהאג לא עצרה לחלוטין את הלחימה ברפיח אלא אמרה תתחשבו באוכלוסיה וזה בדיוק מה שצה"ל עושה. חיבים לפעול ולסגור את ציר פילדלפי. אצלנו יש תחושה כאילו אנחנו מפסידים במלחמה, שאנחנו לא מנצחים, לא מתקדמים. אנחנו לא מפסידים! זו טעות. אנחנו שולטים בשטח מצאנו כמה מפעלים וכבשנו והשמדנו אותם.חמאס לא יכול היום לייצר אפילו טיל אחד. אם נסגור את ציר פילדלפי הוא גם לא יוכל לייבא אפילו טיל אחד. מתי שהוא תיגמר לו התחמושת והוא יצטרך להפסיק להילחם. אולי יהיו לו אנשים עוד ועוד אבל זה לא אותו דבר. צריך להמשיך ברפיח גם למוטט את הגדודים גם לנסות למצוא חטופים, גם להשתלט על הסיוע הומניטרי ולנהל אותו יותר טוב בלי השפעה של חמאס במעבר רפיח. ראינו שהאוכלוסיה מתפנית מהר משחשבנו. אני מאמין בפעילות ברפיח משני טעמים: למצוא חטופים ולמצוא גם את סינואר. הלחץ הצבאי זה הכלי היחידי שנותר כדי להחזיר את החטופים. בלי הלחץ הזה סינואר יכול להמשיך לשבת שקט". 

מציאת סינואר יכולה לקדם משמעותית מציאת חטופים?

"תפיסת המנהיגים כי בכירים של חמאס, סינואר ודף, זה כלי מאד ומנוף משמעותי להמשך

"סיפור הסרטון של חייל מילואים לכאורה, שקורא לסרב ליואב גלנט ולצבא מעלה את השאלה האם יש חשש להתפשטות תופעה של מרידה בצבא?

"מקווה שלא. זה יהיה גרוע וחמור מאד אם זה יקרה. ראינו בתחילת המלחמה סימנים של התגייסות מכל רחבי הקשת לא משנה מה הדעה הפוליטית ונלחמו למען עם ישראל. יש לי תחושה שזה פייק. כרדע יש חקירה של מצ"ח. אסור להכניס את צה"ל לפילוג שהיה בעם. אסור להכניס פוליטיקה לצבא. המטוטלת הזאת יכולה לנוע ימינה ושמאלה בצורה פראית מאד".

26/05/2024

צילום:מיכאל גלעדי/פלאש90