גדי נס
facebook gplus twitter whatsupp קוד הטמע באתר אחר
342

"משטרת ישראל חייבת לנקוט באותה היד כלפי כולם - לא מה שהשר משדר"

ניצב בדימוס עו"ד יוסי סדבון על קביעת היועמש"ית כי השימוע של השר לביטחון לאומי אינו חוקי: "אף אחד לא מינה את השר להיות מפכ"ל" • הוסיף: "צריך לפטר את השר"


ראש אגף החקירות לשעבר במשטרה, ניצב בדימוס עו"ד יוסי סדבון שוחח עם גדי נס ב-104.5fm  לאחר שהיועמש"ית קבעה כי השימוע שקבע השר לביטחון לאומי למפכ"ל המשטרה אינו חוקי.

בפתח השיחה אמר: "לאחרונה אנו עדים להרבה מאוד תקלות בתפקוד של שרים, ושל כל הממשלה ושל השר בן גביר שהחליט לזמן לשימוע מאוד בעייתי את המפכ"ל".


עוד, התייחס הניצב בדימוס לטיעונים של היועמש"ית שעומדים מאחורי הקביעה של כי השימוע אינו חוקי, "כיוון שרק אחרי שהמפכ"ל התלונן כנגד השר, השר החליט להזמין אותו לשימוע- זה נראה כמו פעולת עונשין ואיתות לכל משטרת ישראל 'אל תיגעו בשר'".


"אני מתפלא על עמיתיי הקצינים שעדיין בשירות שכולם שותקים, השר עושה כאהבת נפשו, מגיע לבג"ץ שאומר לו שאסור להתערב בהפגנות לא לפני לא אחריי ושום דבר. הוא עוקף את המפכ"ל, מדליף מעל לראשו, מפטר אותו -צריך לפטר את השר".

 הוסיף, "משטרת ישראל לא יכולה להיות מוטה פוליטית, חייבת לנקוט באותה היד כלפי כולם- זה לא מה שהשר משדר".


כשאמרת שאתה מתפלא מחבריך הקצינים, מה הם יכולים לעשות?
"לצאת ולומר את דברם, ממילא הם לא ימונו להיות מפכ"לים. השיקולים למינויים פה הם ממש נראים הזויים. אני חושב שאי אפשר לסמוך על שיקול הדעת של השר", השיב.

"יהיו הרבה אחרים שבעקבות מינויי המפכ"ל המיועד מטעמו של השר יפרשו ידע וניסיון רב משמעותי ייאבד ממשטרת ישראל, ומי שייפגע זה האזרחים, נקבל שירות פחות טוב ופחות מקצועי".

עוד אמר: "משטרת ישראל חייבת לאכוף חוק ללא הבדל דת גזע ומין ודעה פוליטית, חייבת לנקוט באותה היד כלפי כולם- זה לא מה שהשר משדר. אם הוא מתקשר למפקד מחוז תל אביב וטוען בלהט בעיצומה של הפגנה וגם מדיח אותו, אף אחד לא מינה את השר להיות מפכ"ל".

 סדבון מתח ביקורת חריפה על פעולותיו של השר לביטחון לאומי, איתמר בן גביר: "עוקף את המפכ"ל, מדליף מעל לראשו, מפטר אותו -צריך לפטר את השר", הוסיף, "משטרת ישראל לא יכולה להיות מוטה פוליטית, חייבת לנקוט באותה היד כלפי כולם- זה לא מה שהשר משדר".

עוד אמר: "אף אחד לא מינה את השר להיות מפכ"ל", ראש אגף החקירות לשעבר במשטרה, עקץ: "לא עומד במדדים לגיוס".

בהמשך השיחה כשנשאל על עיכוב לחקירה של ראש לשכת עו"ד ונשיא בית המשפט המחוזי בדימוס, השיב, "אין ספק שנצטרך להמתין לתוצאותיה של החקירה, יודע שיש הרבה מאוד חקירות שהתחילו בקול רמה גבוהה ונגמרו בקול דממה דקה, בעניין הזה הייתי מציע לחכות לקבל את הגרסאות, מניח שבסוף הפרקליטות תצטרך להחליט אם יש ראיות או אין ראיות. מכל מקום זה בהחלט צעד מאוד לא פשוט".


סדבון הודה כי " זה בהחלט צעד לא קל ומחייב את האישורים ברמה הגבוהה ביותר, זה בד"כ פרקליט המדינה וגם היועמ"ש. בהחלט לא פשוט, אני מניח שהם לא היו עושים את העניין הזה אם לא הייתה תשתית ראייתית לפתיחה בחקירה, שזה דבר בעייתי מאין כמוהו מבחינתם".

וסיכם:"ההקלטות ששמענו אותן הן בהחלט מדאיגות".

28/05/2024

השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר | צילום: יונתן זינדל/פלאש90