קפאין
עם יואב מינץ
facebook gplus twitter whatsupp קוד הטמע באתר אחר
253

"טכנית אפשר להעביר חטופים מרצועת עזה לצד המצרי דרך המנהרות בציר פילדלפי"

סגן הרמטכ"ל לשעבר, אלוף (מיל') מתן וילנאי: "הפוטנציאל לחדירה מיהודה ושומרון לשרון גדול פי כמה מהפוטנציאל בעזה כי הוא יושב על המתניים הצרות של מדינת ישראל"


 "האירועים האמיתיים בציר פילדלפי קורים מתחת לציר והחלו כבר בתקופתי. טכנית אפשר להעביר חטופים מעזה לצד המצרי דרך מנהרות ציר פילדלפי. אם חמאס יחשוב שזה נכון הוא יכול לעשות את זה".  אומר  יו"ר "מפקדים למען ביטחון ישראל",  אלוף (מיל') מתן וילנאי, סגן רמטכ"ל ומפקד פיקוד הדרום לשעבר.
 
סגן הרמטכ"ל לשעבר, אלוף (מיל') מתן וילנאי, לאן מתפתחת הלחימה הרפיח?
"כרגע זו לחימה מול גדודי חמאס האחרונים שנותרו. צריך לפגוע בהם ולפרק אותם בתוך אוכלוסיה צפופה. ברור לחלוטין שתהיה תקלות. זה מצער. צה"ל לא עושה את זה בכוונה. הוא נמצא תחת מיקרוסקופ עולמי. ראיתי את צילומי האוויר. הצבא פעל נכון והיו פיצוצי משנה של חימושים של חמאס והם עשו את האסון הזה".
מה החשיבות של ציר פילדלפי וההשתלטות עליו?
"פילדלפי הוא הגבול בין רצועת עזה לסיני. הוא מחלק בין רפיח הפלשתינית ורפיח המצרית. האירועים האמיתיים בציר פילדלפי קורים מתחת לציר והחלו כבר בתקופתי. יש התמודדות לא פשוטה. צריך תיאום מלא עם המצרים. מהמעט שהכרתי המצרים התנהגו היטב. לשלוט בו יש קשיים אחרים". 
האם יש אפשרות שחטופים מתים או חיים הועברו לסיני?
"הכל יכול להיות. טכנית אפשר להעביר חטופים מעזה לצד המצרי דרך המנהרות בציר פילדלפי. אם חמאס יחשוב שזה נכון הוא יכול לעשות את זה. למצרים יש אינטרס לעזור לנו אבל  תיאורטית זה יכול לקרות"
עלה כעת חשש לחדירות מחבלים מכיווון יהודה ושומרון לישובי השרון. חזית נוספת?
"פיקוד המרכז מתמודד גם עם חשש לחדירות מחבלים משטחי יהודה ושומרון לשרון. זו פצצת זמן. זו רק שאלה של זמן עד שזה יתפוצץ. עד עכשיו פיקוד מרכז פועל בהצלחה מרובה. הפוטנציאל לחדירה מיהודה ושומרון גדול פי כמה מהפוטנציאל בעזה בעיקר כי הוא יושב על המתניים  הצרות של מדינת ישראל. אם ננקוט בחכמה זה לא יקרה. אם ננקוט בטיפשות זה כן יקרה. זו חזית מאד בעייתית וממשלת ישראל צריכה להתייחס אליה הרבה יותר". 
עסקת חטופים הולכת ומתרחקת. מה מונע התקדמות?
"נושא החטופים הוא הראשון. קודם כל היה צריך לטפל בו לפני היציאה למלחמה". 
לעצור את המלחמה כעת?
"לי אין ספק. מפקדים למען ביטחון ישראל אמרו את זה באוקטובר. אם היה ממשלה נבונה היתה עושה את זה. כשהחטופים יהיו בידינו אפשר לצאת ולכסח את חמאס"
ראש הממשלה ביקר אתמול בצפון והבטיח לתושבים ולראשי הרשויו המפונות הבטחות כלכליות ובטחוניות.
"אני שייך למיעוט שלא מבין למה פינו את הצפון. אף פעם לא פינינו ישוב אחד. כעת צריך לת מענה לירי המתמשך בעיקר ירי נ"ט שהוא קטלני לראשונה מול אזרחים. במצב הזה כבר אי אפשר להחזיר את התושבים"
29/05/2024

צילום: אביר סולטן/פלאש90