קפאין
עם יואב מינץ
facebook gplus twitter whatsupp קוד הטמע באתר אחר
229

"העברת אוגדה 98 לצפון מרמזת על פעילות קרקעית בצפון. חד משמעית"

סא"ל (מיל') ירון בוסקילה, מנכ"ל תנועת "הביטחוניסטים": "כל זמן שכוחות רבים של צה"ל ושב"כ נמצאים בשומרון, הסיכויים שאירועים מהסוג כמו שחמאס ביצע בעוטף, קטנים יותר"


"העברה של אוגדה 98 לצפון מרמזת על פעילות קרקעית בצפון. חד משמעית. הפעילות בצפון היא לא שאלה של 'אם' אלא פשוט השלב הבא". כך אמר הבוקר מנכ"ל "הביטחוניסטים" סא"ל (מיל') ירון בוסקילה, בראיון ליואב מינץ בתוכנית "קפאין" ברדיו צפון 104.5fm.
 
סא"ל (מיל') ירון בוסקילה, מנכ"ל "הביטחוניסטים", מה אנחנו יודעים על פיגוע הדריסה שבעקבות נהרגו שני לוחמים מגדוד "נחשון" של חטיבת כפיר?
"פיגוע נוסף בשומרון נגד חיילי צה"ל. רכב מסחרי פגע בחיילים, פיגוע דריסה שאנחנו מכירים היטב בשנים האחרונות. שני החיילים היו בפעילות סמוך לשכם, על כביש בעמדת בידוק.
ניתן היה למנוע את הפיגוע?
"זה עדיין לא ברור. לרוב בעמדות קבועות ולא ארעיות יש בטונדות שמגינות על החיילים גם מירי וגם מדריסה. לעיתים הם נדרשים לצאת מהעמדה לבדוק רכב ואז הם חשופים לשדריסה וזה מחייב לבצע פטרול סמוך לכביש וצריך להיות מאד ערני אחרי שעות ארוכות של פעילות והמחבלים מנצלים את זה. הארוע הזה נחקר כעת. מעבר לזה רואים לאחרונה עליה בכמות "ההצלחות" של הפיגועים ביהודה ושומרון למרות שצה"ל מצליח להחזיק כבר שבעה חודשים להחזיק את יהודה ושומרון כזירה משנית,
שעה שהוא נלחם ברצועת עזה".
אנחנו עדים לחדירות מחבלים בישובי השרון וחשש גדול של התושבים בבת חפר שארוע ה-7 באוקטובר יגיע אליהם.
"הסכנה הזאת היתה מאז ומתמיד ביהודה ושומרון. אחרי 7 באוקטובר היתה טענה שהיו כוות רבים מדי ביהודה ושומרון. התושבים מבינים עכשיו שזו אמירה מופרכת מאד. הסיבה שיש כוות רבים היא לא רק ליהודה ושומרון אל כלפי מרכז מדינתישראל, עפולה ובאר שבע.
האם מדינת ישראל יכולה להבטיח היום לתושבים בשרון שלא יחוו את אירועי העוטף ב-7 באוקטובר?
"הסד"כ הגדול ביהודה ושומרון נדרש כדי להגן על אותם תושבים. כל זמן שאנחנו בשטח, צה"ל ושרות הביטחון הכללי הסיכוי שאירועים מהסוג הזה בצורה מאורגנת כמו שחמאס עשה, הם קטנים יותר. ללא נוכחות של צה"ל ביהודה ושומרון באותו סדר גדול זה רק ענין של זמן שהם מתארגנים להוציא ארוע כזה".
עד כמה משמעותית השליטה על ציר פילדלפי?
"במקביל לשליטה על ציר פילדלפי אנחנו גם שומעים על כמות המנהרות שנחשפות. אתה גודע את עורק החמצן של חמאס. אמל"ח רב נכנס משם, טילי נ"ט, כתב"מ. המהנרות משמשות להברחת אמל"ח וגם הברחה החוצה של חטופים ופעילי טרור.  
אפשר לומר שהשליטה בציר פילדלפי מקדמת מאד את צה"ל בלחימה ברפיח?
"חד משמעי. זה מחליש מאד את חמאס, לא מאפשר להם להתעצם ולא להמשיך ולפגוע בצה"ל"
מתפרסם שאוגדה 98 צפויה לצאת מהרצועה לצפון ודובר כאן בעבר הרבה על כך שלא תהה פעילות בצפון עד שלא יסיימו בדרום. זה מסמל משהו לגבי הצפון?
"חד משמעית. כביוש רפיח הוא השלב המרכזי בכיבוש הרצועה. מרגע זה ניתן לבצע פשיטות הסד"כ יותר מצומצם. הפעילות בצפון היא לא שאלה של אם אלא בעיקר השלב הבא. מכאן והלאה נראה יותר כוחות של צה"ל בדרך לפעולה קרקעית. אני מקווה שהקבינט המדיני יקבל את ההחלטה הזאת כדי לשנות את המציאות הביטחונית שמגיעה כל כך לתושבים האלה שנמצאים כל כך הרבה זמן מחוץ לבתיהם ומצפים לחזור הביתה". 
30/05/2024

צילום: מיכאל גלעדי\פלאש90