ליאת רון
facebook gplus twitter whatsupp קוד הטמע באתר אחר
153

"לנשיא ביידן אין אמון במנהיגות שלנו"

אל"מ (מיל') עמוס גלעד על ההצעה הישראלית אותה חשף ביידן: "משא ומתן יכול להצליח רק אם הוא מתנהל בסודיות"


ראש האגף המדיני ביטחוני לשעבר, אלוף (מיל') עמוס גלעד שוחח עם ליאת רון ב-104.5fm על סוף השבוע הקשה שעבר על הצפון, והבוקר שנפתח עם אזעקות. בפתח דבריו אמר: "יש שתי דרכים לפתור את זה: עימות קשה או הסכם, גם עם עזה".

בתחילת השיחה נשאל: האם נפילת שתי הרקטות מסוג בורקאן על קריית שמונה, מהווה סימן להתחיל לצאת לאיזושהי פעולה?

האל"מ (מי'ל) השיב: "אפשר היה להחליט גם קודם, הצפון ריק מאנשים ונתון להתקפה, יש שתי דרכים לפתור את זה או עימות כולל", הוסיף: "שיש לו מחירים עוד יותר נוראיים או להגיע להסדר, אבל זה גם כולל את עזה".


עוד אמר: "ברירות קשות שנובעות מהבנת תמונת המצב. הבורקאן הוא לא מה שיחליט אם הולכים או לא, כל הסיטואציה קשה מאוד".
אז מה עושים?

השיב, "מקבלים החלטות, כל עוד אנחנו לא מקבלים החלטות זה המצב. הצפון ימשיך להיות ריק, קריית שמונה זו עיר שהייתה, היא בעצם לא קיימת - זו המשמעות", הוסיף: "המשמעויות פה הן אכזריות, זה המזרח התיכון, וצריך לקבל החלטה מנהיגותית".


על השאלה האם ניתן ליירט את טילי הבורקאן, השיב: "זה לא משנה הדיון הזה, אתה מכוסה מול דבר אחד ולא מכוסה מול דבר אחר".


לגבי חשיפת הצעת העסקה הישראלית לחמאס, על ידי נשיא ארה"ב ביידן אמר: "צריכים לשמור את זה בסוד עם הכוונה היא רצינית".

לדבריו, "משא ומתן יכול להצליח רק אם הוא מתנהל בסודיות בדלתיים סגורות. מדוע נשיא ארה"ב עשה מעשה חסר תקדים? כי אין לו אמון במנהיגות שלנו".


על התנהלות רה"מ, בנימין נתניהו, אמר: "צריך להתמקד במשמעויות של ההחלטות שלו שהציבור יבין, את החטופים והחטופות צריך להחזיר, זה צורך עליון, מוסרי, מדינתי, אסטרטגי".

המתנגדים לעסקה יגידו שהיא ערובה לכך שתהיה פעם הבאה.


"כל החיזויים על 'הפעם הבאה', איפה הם היו קודם כשעשו את ההפיכה המשטרית וכבשו את המדינה? ב'פעם הבאה' מה שיקרה הוא שנהיה מבודדים יותר".

עוד אמר: "הצפון הנפלא ריק, בבעיות כלכליות- חברתיות קשות ביותר. הדרום רחוק מפתרון אלא אם כן תהיה הפסקת אש. הדיבורים על 'ניצחון מוחלט הן סיסמא ריקה שמגלמת בתוכה חולשה רב מערכתית".

02/06/2024

עמוס גלעד | צילום: אוליבייה פיטוסי/פלאש90