השתתפות עצמית
עם ליאור רוזנפלד
facebook gplus twitter whatsupp קוד הטמע באתר אחר
163

"אם החרדים לא יתגייסו ולא ייכנסו לשוק העבודה נהיה בסכנה קיומית למדינה בשנת 2065"

פרופ מנואל טרכטנברג ראש המכון למחקרי ביטחון לאומי אחד מ-130 החותמים על 'אזהרת הכלכלנים': "מדינת ישראל לא יכולה יותר לטמון ראש בחול"


פרופ' מנואל טרכטנברג ראש המכון למחקרי ביטחון לאומי אחד מ-130 החותמים על 'אזהרת הכלכלנים', שוחח עם ליאור רוזנפלד ברדיו צפון 104.5FM:

"אנחנו בימים גורליים גם מבחינת המלחמה וגם בנושא של גיוס חרדים. אם עד ה-7.10 הסוגייה של מה לעשות מול החברה החרדית שהולכת וגדלה, מה לעשות מבחינת השירות הצבאי, מבחינת ההשתלבות בכלכלה וכו', הייתה כל הזמן ברקע אבל לא הייתה קירטית היום זה קריטי! מכיוון שכיום צה"ל זקוק לעוד שתי חטיבות חי"ר וזה בלי לספור את מילוי השורות מהחללים ומהפצועים. אין לנו מאיפה להביא את הסד"ק הנוסף הזה אלא מגיוס חרדים. צריך להבין שאין לנו ברירה, אין לנו אוכלוסיה אחרת, צריך לגייס את החרדים לצורכי ביטחון, נקודה. אם לא נעשה זאת האלטרנטיבה היא רק להאריך עוד את שירות המילואים ולזה יש השלכות קשות ביותר על המשק, הכלכלה ועל אותם משרתי מילואים. נקלענו לסיטואציה שאם פעם הדיון היה פוליטי, ערכי - זה כבר לא ככה. אנחנו בסרט אחר, זה לא עניין של מה יקרה בעוד עשרות שנים אלא מה קורה היום במדינת ישראל גם בביטחון וגם בכלכלה.

עוד הסביר: "גם ללא המלחמה, גם ללא אותם צרכים, בהינתן המשקל ההולך ורב של המגזר החרדי באוכלוסיה כולה - המשק לא יכול לשאת על גבו אוכלוסיה שלא עובדת. שיעור התעסוקה אצל גברים חרדים הוא בסביבות ה-50%, וגם בתוכם יש לא מעט שלא ממצים את הכישורים שלהם כי הם לא רכשו את ההכשרה שמצריך שוק התעסוקה כיום ולכן ה-50% הוא גם פחות מזה מבחינת התרומה למשק".

לסיום טען: "יש צורך בשינוי רדיקלי. אי אפשר לשדר עסקים כרגיל לא בנושא החרדים ולא בביטחון ולא בחינוך וכן הלאה. מדינת ישראל לא יכולה להמשיךולטמון את הראש בחול, ה-7.10 היה צריך להיות צלצול השכמה לכולנו, גם בנושא של התייחסות לחברה החרדית".

02/06/2024

צילום: אבשלום ששוני/פלאש90