קפאין
עם יואב מינץ
facebook gplus twitter whatsupp קוד הטמע באתר אחר
192

"תרחיש של נחיל כתב"מים, ירי תלול מסלול וטילים הוא לא תרחיש דמיוני לסוג של 7 באוקטובר"

ראש מערך ההגנה האווירית לשעבר, תא"ל (מיל') צביקה חיימוביץ' ("הביטחוניסטים"): "נכון לכנות את מה שמתרחש בצפון מלחמת כתב"מים. חזבאללה מזהה יכולת שלו ומצד שני תורפה שלנו"


"לא צריך לחכות לפלישה של 3,000 מחבלים. תרחיש של נחיל כתב"מים, משולב בירי תלול מסלול וטילים הוא לא תרחיש דמיוני לסוג של 7 באוקטובר". כך אמר הבוקר ראש מערך ההגנה האווירית לשעבר, תא"ל (מיל') צביקה חיימוביץ' ("הביטחוניסטים") ליואב מינץ בתוכנית "קפאין" ברדיו צפון 104.5fm. 

תא"ל (מיל') צביקה חיימוביץ', ראש מערך ההגנה האווירית לשעבר וחבר "הביטחוניסטים", האם צה"ל מתקשה יותר מבעבר להתמודד עם נושא הכתב"מים?

"זה נכון שאפשר לכנות את מה שקורה בצפון כמלחמת כתב"מים. זה לא המרכיב העיקרי שחזבאללה משתמש אבל בהחלט חזבאללה מזהה פה יכולת שלו ותורפה שלנו מצד שני. אנחנו צריכים לשאול את עצמנו על איבוד השליטה הוא תוצאה שלמה? מצד אחד אנחנו זוכרים את חזבאללה את המתווה שהיה מדצמברף שם נסראללה יצר את הזיקה כשאמר שהשקט בדרום יהיה מבחינתו גם השקט בצפון. אבל גם אנחנו בהמתנה לעסקה כשאמרנו שהצפון זו זירה משנית, ישראל לא מתכוונת למלחמה בצפון. אם רצינו או לא, גם אנחנו יצרנו את הזיקה הזאת כששני הצדדים יצרו את הזיקה יש כאן איבוד שליטה ואנחנו עכשיו סופרים את הגבולות מתרחבים. אין דרך אחרת לתאר את הדבר הזה. ראינו השבוע את נהריה ועכו וזו התוצאה".

תוסיף גם ירי טילים לאילת וירי מעיראק לירי הכתב"מים, הטילים והרקטות שישראל מתקשה להתמודד.

"חד משמעית. אנחנו מבינים את זה מהשבוע הראשון אחרי 7 באוקטובר. אנחנו ממשיכים כל הזמן באותה מנטרה. במלמה הרב זירתית הזאת חמאס הוא לא העיקר. המפתח נמצא אולי במלחמה בעזה אבל איראן הוא המפתח שמחולל את כל הסיפור הזה".

מה ימנע מאיראן חמאס, חזבאללה לפתוח במיתקפה שתזכיר לנו את השבת ההיא של התקיפה מאיראן: יום אחד עשרות כתב"מים שלאף אחד לא יהיה סיכוי לשלוט ולמנוע פגיעות קשות וחמורות באנשים ובמבנים למעשה אחרי חיפה וחדרה. למעשה על כל מדינת ישראל?

"שאלה נכונה ובמקום. עצם השאלה יכול להביא אותנו למצב שהיינו בקיבעון. כדי להגיע ל-7 באוקטובר לא צריכים להגיע לפלישה של 3000 מחבלים. הפלישה יכולה להיות  גם נחיל של עשרות או מאות כתב"מים, אגב, ראה 14 באפריל עם למעלה מ-300 חימושים. זה סוג של 7 באוקטובר. 14 באפריל הוא סוג של 7 באוקטובר. אנחנו צריכים להסתכל ולשאול איזה סוג של 7 באוקטובר יכול לפגוש אותנו. התרחיש שאתה מתאר הוא לא תרחיש דמיוני. מטחים של ירי תלול מסלול משולב בטילים, ונחיל של כתב"מים הוא לא דמיוני. יש יכולות כאלה לכל הצדדים".

לישראל יש יכולות להתמודד עם המצב הזה, פגיעה באנשים, בתים עולים באש ונחרבים?

"אחרי כל זה צריך גם לאזן ולהרגיע. לישראל יש יכולות שאין לאף מדינה בעולם: כיפת ברזל, קלע דוד, חץ. יש פה גם היערכות אזורית. "לא היינו לבד" הוא חלק מהתפיסה וכשאתה נמצא בחירום ונערך למצב כזה אתה מוכן הרבה יותר. אבל תמיד זה שילוב של הגנה והתקפה. לדעת ליירט אותם באוויר אבל גם לתקוף את אותן תשתיות, אזורי שיגור, את חוליות השיגור. הזמן שעובר משחק לרעתנו. לצאת עכשיו לצערי זה קצת מאוחר אבל לפעמים זה לא מאוחר מדי".

04/06/2024

צילום: עופר צידון/פלאש90