גדי נס
facebook gplus twitter whatsupp קוד הטמע באתר אחר
167

"האמריקנים מכינים את הקרקע המדינית עבור קטאר ומצרים ללחוץ על חמאס"

דני איילון, שגריר ישראל בוושינגטון לשעבר על המאמץ האמריקני להביא להפסקת אש ולהשבת החטופים: "הם רוצים להכניע את חמאס מאוד מהר" • הוסיף: "מבחינתם אם סינוואר ודף לא יחוסלו הפעם - תמיד יהיה זמן לחסל אותם"


שגריר ישראל בוושינגטון לשעבר, דני איילון שוחח עם גדי נס ב-104.5fm על המאמץ האמריקני להביא להפסקת אש ולהשבת החטופים.

לדבריו, "הם מנסים בכל מה שיש להם כולל אפשרות להחלטת מועצת ביטחון בעניין כרגע הלחץ הוא על חמאס בעיקר באמצעות המצרים והקטארים ולכן, כנראה, האמריקנים חורגים ממנהגם, הם בדרך כלל לא רוצים את האו"ם מעורב, אבל הם מכינים, להערכתי, את הקרקע המדינית או אפילו פוליטית פנימית עבור קטאר ומצרים, שאם תהיה החלטת מועצת ביטחון זה יאפשר להם ללחוץ בצורה הכי אגרסיבית שיש על חמאס", הוסיף, "וזה כמעט ניסיון אחרון".

הם מבינים שזו מלחמת העצמאות שלנו?

איילון השיב: "כן, הם רואים רק את הסיום בצורה אחרת. הם לא מבינים מה זה ה'ניצחון המוחלט'".


עוד אמר: "הם היו רוצים להכניע את חמאס מאוד מהר. מבחינתם לא רק שהוא ארגון טרור אלא הוא גם נוגד את החזון האמריקני של המזרח התיכון, וחמאס הוא כלי של האיראנים והאמריקנים רוצים להגיע ל'מזרח תיכון חדש' הכולל נורמליזציה עם סעודיה".


שגריר ישראל לשעבר הסביר את תפיסת האמריקנים לגבי המלחמה של ישראל בחמאס וחיזבאללה: "אבן הדומינו הראשונה היא הפסקת אש בעזה שתוביל להערכתם להפסקת אש בצפון, ואולי בסוף אם הם יצליחו להאריך את הפסקת האש ולהפוך אותה לקבועה, גם אולי להגיע להסדרים מדיניים רחבים יותר באזור".
עוד הוסיף: "מבחינתם אם סינוואר ודף לא יחוסלו הפעם, תמיד יהיה זמן לחסל אותם. אחת הבעיות פה היא שחמאס ,הם מאוד מתוחכמים, ולפי ההצעה האמריקנית הם רוצים ערבויות אמריקניות שישראל לא תחסל אותם אחרי הפסקת האש וחזרת החטופים".

אנחנו נצטרך חימוש ברגע שנצא למלחמה בצפון.

על השיב איילון: "האמריקנים מבינים את זה,  ולכן הם מגבירים את המאמץ בצפון"?

האיראנים אומרים לחיזבאללה 'תמשיכו'

"נכון, הם אומרים 'תמשיכו' אבל, אל תגזימו. כמה שישראל תיפגע מזה- בסופו של דבר החיזבאללה יחוסל, והאיראניים יאבדו את הקלף המרכזי שיש להם, את חמאס הם כבר איבדו ככוח צבאי שיכול לפגוע בישראל, אז גם פה האיראניים הולכים על קו מאוד דק, מצד אחד להמשיך לפגוע בישראל אבל, בלי לשבור את הכלים".

05/06/2024

צילום: יוסי יודקביץ/פלאש90