תכניות מיוחדות ופודקאסטים
facebook gplus twitter whatsupp קוד הטמע באתר אחר
236

"כל בר דעת מבין - לא תהיה ברירה אלא להילחם בחיזבאללה"

השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר ביקר את ניהול המלחמה: "לפעמים עובדים עם תפיסה יותר מדי מוסרית" • על מתווה שחרור חטופים שכולל הפסקת לחימה: "בשביל כל המדינה - לא"


בחזית הצפונית נרשמת הסלמה נוספת: מוקדי שריפות רבים בערו במשך השבוע במספר יישובים בצפון הארץ כתוצאה משיגורים רבים של חיזבאללה לעבר ישראל, כטב"מים ורקטות כאחד. 12 בני אדם, בהם אחד אנוש, נפצעו אתמול (ד') בחורפיש מפיצוץ כטב"ם. השר איתמר בן גביר סייר בקריית שמונה שספגה בחודשים האחרונים ירי רב, והכריז כי כעת הזמן של ישראל להגיב. בשיחה עם ליאת רון ויוני הללי מתח השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר ביקורת על התנהלות הממשלה נוכח פעולות חיזבאללה בגבול הצפוני. 

"ניסינו להשמיד את עזה ולא משמידים, למה זה יהיה שונה מול חיזבאללה?", התעניינו צמד המגישים בפתח השיחה, והשר בן גביר השיב נחרצות: "לא ניסינו עדיין להשמיד את כל החמאס, אנחנו עובדים, עובדים קשה, גם יפה בהרבה מאוד מקומות, אבל צריך לומר את האמת - אנחנו לפעמים עובדים עם תפיסה שלדעתי לא נכונה, יותר מדי מוסרית, הומנית. הרמטכ"ל לפני כמה שבועות בא אלינו בגאווה 'עצרנו מאות נוחב'ה', אמרתי לו 'לא עוצרים נוחב'ות, נוחב'ות הורגים'. אם הם לא מרימים ידיים צריך להרוג אותם".

השר בן גביר המשיך והדגיש כי "אותו דבר כאן - כשאני מדבר על הצפון לא יכול להיות מצב שתושבים שלנו מפונים, ששורפים לנו. ראיתי תמונת לווין שהייתי בקריית שמונה, ראיתי את השריפות בצד שלנו ולא את השריפות בצד שלהם. אנחנו יכולים להפעיל הרבה יותר כוח, הרבה יותר עוצמה. אני כן חושב, אם אתה שואל אותי בסיכום הכללי, אין שום בעיה שנחריף את הדברים, ניכנס למלחמה".

"כל בר דעת מבין שלא תהיה ברירה אלא להילחם בחיזבאללה", הכריז. "מי שחולם על הסכמים מדיניים זה מזכיר לי את מה שחלמו על חמאס, על רצועת עזה. צריך להיכנס, להילחם, להשמיד והסיפור שאנחנו יכולים לעשות את זה. בואו נגיד את האמת, לפני שבאתי, בדרום לא היו כיתות כוננות משטרתיות. סיפור עצוב מאוד, קודמיי סגרו את כיתות הכוננות. אני באתי והמספרים הם שונים לגמרי לגמרי. אנחנו מדברים על מאות כיתות כוננות".

עוד הסביר כי "אני כל הזמן משקיע, בכיתות הכוננות השקעתי, אנחנו מכשירים את הכיתות גם להיות כבאים, לתת את המענה הראשוני, השקענו תקציב של 90 מיליון ש"ח. על כל מתנדב השקעתי 28 אלף ש"ח. אני עכשיו קונה להם ריינג'רים. עשינו שינוי מאוד גדול. בקריית שמונה פתחתי כיתת כוננות. כשמשבחים את הכיתות האלה זה חלק מהעבודה של המשרד. אני לא ראש ממשלה, אני לא שר אוצר, אבל אני כן חושב שאנחנו במסגרת הפעולות שלנו, עוצמה יהודית עובדת קשה ובאמת מנסה להביא לצפון כמה שיותר משאבים ותקציבים".

בהמשך ביקש הללי את התייחסות השר לסוגיית שחרור החטופים המצויים בשבי חמאס מזה 244 ימים. "אתה וסמוטריץ' מחבלים באפשרות להביא לעסקת חטופים. בסוף אתם אלו שמונעים מראש הממשלה להתקדם. אתה מחזיק את ראש הממשלה בביצים על חשבון משפחות החטופים", טען המגיש, והשר בן גביר הבהיר: "אין מחלוקת שכולנו רוצים לראות את החטופים בבית. בשביל שלושת הילדים שלך - לא. בשביל הילדים שלך, של ליאת, של כל מי ששומע אותנו, התושבים של הצפון, הדרום, בשביל כל המדינה הזו - לא".

"בעיניי, עסקה מופקרת שמרימה דגל לבן, עוצרת את המלחמה, ובוא לא נשלה את עצמנו, זה להפסיק את המלחמה", התרעם וסיכם: "בעיניי סיום המלחמה כרגע זו תבוסה. אני אומר לך דבר אחד, בשביל שהילדים שלך יוכלו להמשיך לחיות כאן - אסור לנו להפסיק את המלחמה. אם אנחנו נפסיק את המלחמה בעוד שנה שנתיים החיזבאללה יבוא, חמאס ישקרם את היכולות, והפעם זה לא יהיה 7 באוקטובר, זה יהיה חלילה 15 אלף נרצחים. אני רוצה להחזיר את החטופים".

עריכה: שני רומנו

06/06/2024

צילום: אבשלום ששוני/פלאש90