ליאת רון
facebook gplus twitter whatsupp קוד הטמע באתר אחר
152

"החולשה שמפגינה הנהגה שלנו מעודדת את חיזבאללה"

פרופ' אייל זיסר, סגן הרקטור וחבר סגל במרכז דיין על הממשלה: "לא אומר שינוי הנהגה- אומר שינוי מדיניות" • על תושבי הצפון המפונים: "לא רואה שיחזירו אותם או שהתושבים ירצו לחזור אם לא יהיה הסדר באופק"


סגן הרקטור וחבר סגל במרכז דיין לחקר המזה"ת, פרופ' אייל זיסר שוחח עם יוני הללי ב-104.5fm על עתיד הצפון, האם ישראל דוהרת להסלמה או להסכם עם חיזבאללה.

בפתח השיחה אמר: "צה"ל נערך על פי הכותרות, יש פער גדול, בהצהרות החזרנו את לבנון לתקופת האבן, בפועל עוד מאותו דבר כבר שבעה חודשים".

לדבריו, "מעריך בזהירות שלא הולכים להסלמה רבתי לשני הצדדים, גם לחיזבאללה וגם לישראל נוח שיש עימות לאורך הגבול. לא נוח לחייל צה"ל שהם כמו ברווזים במטווח, לא נוח לתושבים בצפון שפונו, אבל אפשר "לחיות עם זה" וזו לצערי הסיטואציה".

אתה רואה תושבים במצב הנוכחי חוזרים לבתיהם?

פרופ' זיסר השיב: "לא רואה שיחזירו אותם או שהתושבים ירצו לחזור אם לא יהיה הסדר או רגיעה. לא רואה הסדר באופק, חיזבאללה אמר בצורה ברור שכל עוד הלחימה בעזה נמשכת הוא ימשיך".

עוד אמר: "אנחנו יודעים שרה"מ אמר שזה יימשך עוד חודשים בעזה, אז אני מניח שזה יהיה המצב- נמשיך לשמוע הצהרות ונקווה לטוב".

טען: "חושב שאנחנו צריכים להעלות הילוך, להיות יותר יצירתיים,נועזים, נחושים, ולא כל הזמן מגיבים. זה לא או שלא קורה שום דבר או שיש מלחמה כוללת. רק צריך להחליט, למעלה אין מי שיחליט".

הוסיף: "החולשה שמפגינה הנהגה שלנו מעודדת את חיזבאללה", והבהיר כי הוא אינו נכנס לפוליטיקה: "לא אומר שינוי הנהגה- אומר שינוי מדיניות".


מתי יהיה מרי אזרחי של תושבים מפונים?

השיב: "קשה לדעת, סה"כ אנחנו אחרי טראומה ומה שהיה בדרום, ואוכלוסייה שנקות המוצא שלה היא מוחלשת, הסיטואציה היא מורכבת. לא רואה שמשם תבוא הישועה, שמשם יבוא השינוי".

10/06/2024

צילום: פלאש90