קפאין
עם יואב מינץ
facebook gplus twitter whatsupp קוד הטמע באתר אחר
209

"הכי חשוב כרגע זה השבת כל החטופים הביתה תמורת כל האסירים, תמורת הפסקת הלחימה"

אלוף (מיל') דני יתום ("מפקדים למען ביטחון ישראל"): "ועדת החקירה בנושא הצוללות בוקה ומבולקה, קשה להאמין. הכל רקוב. סיפור הצוללות היה הפרומו של ה-7 אוקטובר"


"הכי חשוב כרגע זה השבת כל החטופים הביתה תמורת כל האסירים, תמורת הפסקת הלחימה"

 "הנהגת המדינה מבולבלת לא יודעת לאן להוביל וכתוצאה מכך שאין מטרות ברורות לא מדיניות ולא צבאיות הצבא מתברבר ולא ברור מה הוא צריך לעשות". כך אמר הבוקר  אלוף (מיל') דני יתום ("מפקדים למען ביטחון ישראל") וראש המוסד לשעבר, בראיון ליואב מינץ בתוכנית "קפאין" ברדיו צפון 104.5fm.  אלוף (מיל') דני יתום ("מפקדים למען ביטחון ישראל") וראש המוסד לשעבר, איפה אנחנו אבודים בנשא הבטחוני?

"לא חושב שאנחנו אבודים, לא אלמן ישראל ולמדינת ישראל יש הרבה מאד יכולות. הבעיה היא שהנהגת המדינה מבולבלת לא יודעת לאן להוביל וכתוצאה מכך שאין מטרות ברורות לא צבאיות ולא מדיניות וכתוצאה מכך הצבא מתברבר ולא ברור מה הוא צריך לעשות. מאחר שאנחנו יודעים יש תכלית מדינית והמדינה תציג לאזרחים מה רוצה ראש הממשלה לעשות מחר. איך הוא רואה את הימים הבאים איך הוא רואה את הלחימה מול חזבאללה, מה אנחנו רוצים להשיג ולכן אנחנו לא אבודים, אבל הדרך של הממשלה  הזאת היא אבודה". 

איך אתה רואה את התפקוד של הרמטכ"ל רא"ל הרצי הלוי, כבר נשמעו קולות שהוא הרמטכ"ל הכושל בתולדות ישראל.

"רא"ל הרצי הלוי הוא בשום פנים ואופן לא הרמטכ"ל הכושל בתולדות ישראל. הוא אחד האשמים העיקריים במחדל הנורא של ה-7 באוקטובר ועל זה הוא חייב לשלם במשרתו וכסאו והוא לא יוכל להמשיך בתפקיד. הוא היה יכול להיות רמטכ"ל טוב. אלמלא 7 באוקטובר הרב הדברים טובים היו יכולים לצאת".

אתמול הוא אמר שיש לנו הישגים גבוהים ברפיח. איזה הישגים ולאן זה מוליך אותנו.

"ההישגים ברפיח הם טקטיים ולא מוליכים אותנו לשום מקום כמדינה כי אנחנו מחפשים את ההקשר האיסטרטגי שצריך לתת כלים לממשלה להביא אותנו לעתיד הרבה יותר טוב. לא מלחמות אלא מו"מ ושאיפה לשלום. צה"ל היה חייב להכות בחמאס אבל אי אפשר כל הזמן לרוץ אחרי כל המחבלים ואי אפשר לאתר את כל הפירים ואת המנהרות והשאלה עוד כמה זמן נקדיש לדשדש ברפיח".

 אילו אתה כעת ראש המוסד מה אתה אומר לראש ממשלה?

"להחזיר את החטופים הביתה זה הדבר הכי חשוב. יש לזה השלכות מורליות, מוסריות, סולידריות, עזרה הדדית. כל הערכים האלה מתקפלים בשתי מלים: השבת החטופים. בעצירת הלחימה. אני הייתי מוכן לעשות זה קודם כל כולם תמורת כולם. ואני לא מבין את פליטת הפה של נתניהו שהודיע ואח"כ עשה פניה של 180 מעלות. כולם תמורת כולם חטופים תמורת כל האסירים. אם יהיה אסיר אחד שיהיה עליו ויכוח, מדינת ישראל תצטרך לגלות גמישות. תמיד נוכל להגיע לכולם. תמיד נוכל לחזור לעזה אם יהיה צורך כדי לסלק איום של חמאס נגדנו. אני מדגיש: להחזיר את כל החטופים הביתה תמורת הפסקת הלחימה. דבר שני: צריך למצוא מישהו שיחליף אותנו ברצועת עזה. חיש לא מעט גורמים שמוכנים לדבר איתנו. היתה ידיעה שמצרים היא אחת המדינות שמוכנות שחיילים שלה יהיו בעזה יותר לשלטון האזרחי ופחות לאחזקה הצבאית. ישראל אמורה להישאר בגבול לאורך רצועת עזה ולהבטיח שלא ייכנסו מחבלים. אם יהיה צורך של ישראל להיכנס פנימה זה צריך להיות חלק מההסכם. יש מדינות שערביות שמוכנות להחליף את חמאס".

ועדת החקירה לנושא הצוללות.

"זו דוגמה לאיך לא מבצעים עבודה, איך לא מנהיגים, איך לא קונים אמצעי לחימה באמצעים עצומים. ממש בוקה ומבולקה, אני קורא וקשה לי להאמין. בסופו של דבר אנשים החל מראש הממשלה קיבלו מכתבי אזהרה שבהם יש תאור של דרך פתלתלה ועקומה של ניהול מדינה. הכל רקוב. סיפור הצוללות היה כנראה הפרומו של ה-7 באוקטובר".

25/06/2024

צילום: תומר נויברג/פלאש90