קפאין
עם יואב מינץ
facebook gplus twitter whatsupp קוד הטמע באתר אחר
307

"מישהו, לא יודע מי, הולך לכיוון של מלחמה בצפון שהתוצאה שלה תהיה המצב של עכשיו"

אלוף (מיל') מתן וילנאי, יו"ר "תנועת מפקדים למען ביטחון ישראל": "גורמים משיחיסטים בממשלה הולכים להביא את מדינת ישראל לחזית לחימה נוספת ביהודה ושומרון"


גורמים משיחיסטים בממשלה הולכים להביא את מדינת ישראל לחזית לחימה נוספת ביהודה ושומרון וראש הממשלה יכול לעצור את זה". כך מזהיר הבוקר אלוף (מיל') מתן וילנאי, יו"ר "תנועת מפקדים למען ביטחון ישראל" וסגן הרמטכ"ל לשעבר בראיון ליואב מינץ בתוכנית "קפאין" ברדיו צפון 104.5fm.

 

אלוף (מיל') מתן וילנאי, יו"ר "תנועת מפקדים למען ביטחון ישראל", וסגן הרמטכ"ל לשעבר, כמה אנחנו קרובים למלחמה בצפון?

"אנחנו קוראים את אותה התקשורת ורואים את אותם הדברים. אני הייתי המפקד האחרון שהוציא את צה"ל מביירות אחרי מלחמת לבנון הראשונה בימים הקשים ההם. מכיר היטב את הזירה בשטח ואני חושש שמישהו, לא יודע מי, הולך לכיוון של מלחמה בצפון שהתוצאה שלה תהיה המצב של עכשיו. אז בוא נדון בזה עכשיו, למה צריך מלחמה עם הרוגים והרס בשני הצדדים. צריך למנוע את זה בתבונה ולהפעיל דיפלומטיה. בכלל כל תפיסת הביטחון הישראלי דורשת שינוי רדיקאלי. אף אחד לא עוסק בזה, הממשלה מנסה למנוע את העיסוק בזה השד יודע למה. לא רק הפעלת כוח צבאי. החוסן הלאומי, הקשר עם העולם, הקשר עם האמריקאים, כל אלה מוטיב מרכזי. צריך לעצור ולעשות בזה סדר והממשל ההזאת לא מוכשרת לעשות את זה".

יהיו שיגידו שמלחמה תגרום למשהו יותר גרוע. אתה אומר שתביא לאותו מצב. אז מה יותר גרוע ומה זה שינוי רדיקלי?

"נתחיל מהסוף. מי שעומד מאחורי כל הארועים במישרין ובעקיפין זה איראן. יושבים שם שחקני שח ואנחנו ממול  לא מוכנים להודות בזה משחקים משהו בין דוק לפוקר. צריך לבנות איסטרטגיה אחרת. הפעלה של כוחות דיפלומטים. לאיראן יש נקודות חולשה וכל העולם רואה אותן. לא מעצמה שאי אפשר להפיל אותה בצורה מתוחכמת. זה נדרש כרגע על להימנע ממלחמה מיותרת בצפון. כשלא לא תהיה ברירה נלחם ונכה אותם מכה קשה. החוכמה היא לדעת להפעיל תבונה מדינית שלימה. צריך להביא את הנתונים של צה"ל של היום זה לא צה"ל של 6 באוקטובר כי הוא נלחם 9 חודשים והצבא מוכיח את עצמו היטב חרף כל הניסיונות להכפיש את שמו. זו מלחמה ראשונה שהמלחמה נלחם בממשלה שלו והממשלה נלחמת בו. לאן הגענו? הצבא עושה עבודה יוצאת דופן וצריך לעזור לו". 

חוק המילואים לא הובא להצבעה. איך זה ישפיע על צה"ל?

"זו דוגמה שיו"ר ועדת חוץ ובטחון יולי אדלשטיין הצליח להשתיל לעצמו חוט שידרה. הישג ניכר בממשלה. התחילו להבין שיש גבול למה שהם עושים. אבל אני רוצה להתייחס לנושא שנעלם מעיני הציבור. מה שקורה כרגע בדקות אלה ביהודה ושומרון, כבר חודשים ארוכים יש גורמים משיחיסטים בממשלה עם תוכנית הכרעה משיחיסטית, שהולכים להביא את מדינת ישראל לחזית לחימה נוספת ביהודה ושומרון. את צריך לעצור עכשיו וראש הממשלה יכול לעצור את זה. קורהשם ההפך בדיוק ואנחנו לוקחים סיכון נוסף באזור רגיש מאין כמותו".

כמה זה מסוכן?

"זה פסיק לעומת מה שעלול להיות שם. כיוון הפעולה של מיטוט הרשות הפלשתינית. מדינת ישראל מפנה לשם מיליונים אם לא מיליארדים והדבר חמור מאין כמותו. זה איום קיומי על בטחונה של מדינת ישראל. צריך לשים לב לתהליך הזה. הוא קורה במקביל לשאלות על הצפון, ללחימה הקשה בעזה"

הרמטכ"ל אמר שאנחנו קורבים למוטט את חטיבת רפיח. נו אז מה?

"רפיח זאת לא סטלינגראד. זאת רפיח. מכיר היטב את רפיח. אנחנו לא נגיע למחבל האחרון. נקודה. כן נשבור את היכולת הצבאיות והשלטוניות אבל לא משמידים רעיונות עם טנקים ומטוסים. רפיח לא תביא בשורה היא רק תביא בשורה למי שרוצה שהמלחמה תימשך עוד קצת".

27/06/2024

צילום: אביר סולטן/פלאש90