השתתפות עצמית
עם ליאור רוזנפלד
facebook gplus twitter whatsupp קוד הטמע באתר אחר
476

"הייתי שם כשוויתרנו על רון ארד עוד מעט גם בעזה לא יהיה את מי להציל"

אלוף במיל' גדעון שפר ראש אכ"א לשעבר ומ"מ ראש המל"ל לשעבר: "מלחמה בצפון עכשיו תגבה מאיתנו מחיר כבד מאד, ראש הממשלה לא בר פיקוד"


בנושא ההתכנות לפתיחת מערכה בצפון אומר אלוף במיל' גדעון שפר ראש אכ"א לשעבר ומ"מ ראש המל"ל לשעבר:

"זה 8-9 חודשים, אי אפשר להגיד שאנחנו רצים לאנשהו, אבל החוסר החלטה אולי הוא נכון כי החלטה כבדה אומרת מלחמה כבדה. אני בוגר מלחמות רבות, הייתי שבוי פעם, אני יודע מה זה חטופים".

בנוסף התייחס למצב הבטחוני בצפון: "בנוגע לאלה שפונו, הבעיה העיקרית היא שאתה לא במצב שאתה יכול להחליט, לא רק שאין אור בקצה המנהרה אלא יש רכבת שנוסעת מולם. אנחנו לא במצב שהמשך המצב אפשרי לאורך זמן, המשכיותו של המצב נובעת מהמשך המלחמה בעזה שאין לה שום עניין מבצעי שלא הושלם למעט החטופים, כל עזה נכבשה".

עוד הוסיף בסוגיית החטופים וביקר את התנהלות ראש הממשלה: "מדינת ישראל לא מכוונת לעסקה. ראש הממשלה שלנו לא בר פיקוד, לדעתי הוא איבד את כל יכולותיו, אני מכיר אותו, הוא הקים את המועצה לביטחון לאומי ואני הייתי ממקימיה ב-99', ואני אומר כמי שמכיר אותו שהיום הוא לא כשיר. לכן אנחנו נמצאים במלחמה לא לנו כבר 9 חודשים, אני לא רופא אבל מודל ההתנהגות שלו ושל ממשלתו אינו משילותי למדינת ישראל בעת מלחמה. אנחנו במלחמה ובעת מלחמה כשמפנים אזורים, ייצרנו אזור ביטחון בצפון ובדרום בתוך שטחנו ושני הצדדים חושבים שהם עושים הצלחה. היחיד שניצח פה ניצחון מוחלט הוא החמאס ב-7 וב-8 באוקטובר. זה היה ניצחון מוחלט, אין ניצחון מוחלט אחר. לכן ההשתהות שלנו בנושא הסכם רק גורמת עוול כבד לחטופים שמדינת ישראל ערבה להם לפני החטיפה ולא נותנת להם ערבות אחרי. כשאני הייתי שבוי ידעתי שמדינת ישראל תוציא אותי".

חזר והוסיף בנושא הצפון: "המצב בצפון אולי תוכל לחשוב עליו בעיניים פקוחות ובאזניים פקוחות וקרויות למה חזבאללה רוצה, אנחנו יודעים ששני הצדדים רוצים איזשהו הסכם, אם יהיה אפשר להשיג איזה הסכם מדיני, זה תמיד יותר טוב ממלחמה. אין מלחמות טובות, יש מלחמות חובה ופה נכנסנו למלחמת חובה כי היינו שאננים. לכם צריך ללכת להסכם, עם מי עושים הסכם? עם אויב לא עם ידיד. אני מניח שלהם לא יהיה קשה לעמוד בו ולנו יהיה קשה, אבל כך טיבו של הסכם במצב קשה".

על דבריו של האלוף במיל' מוטי אלמוז כי אנו צפויים להיות בעזה במשך 10 השנים הבאות: "מרגע שכבשנו את עזה, בעיני החוק הבינלאומי ובעיני צה"ל אין ברירה, יש שלטון צבאי בעזה, אנחנו השולטים ואנחנו ממנים את ראשי אגפי החינוך והרווחה והכלכלה והבריאות, 43 תתי סעיפים עוברים לאחריות צה"ל כשולט צבאי, אנחנו בתקלה גדולה. אין פה שאלה של מסוגלות אלא שאלה של מה נכון. מה שנכון הוא עכשיו להחזיר את החטופים, אח"כ איזה הסדר יהיה בעזה ומי יכוון שם ומי ישלוט שם - קודם כל בוא נוציא אותם כי עוד רגע לא יהיה את מי להוציא. אני מכיר אישית את אירוע רון ארד, הייתי ראש מוצב השליטה של חיל האוויר כשזה קרה - והוא חסר לנו מאז ועד היום. במשך שנתיים הוא היה בעיניים נראות, רצו עבורו 10 מליון דולר ורבין שהחליט על אנטבה והחליט לשחרר את הקצין באיו"ש שנחטף, אבל החליט לא לשלם, ועד היום הוא עלה לנו שני מליארד. לא משנה אם הם הרוגים או חיים אנחנו רוצים את כולם אצלנו".

30/06/2024

צילום: יונתן זינדל/פלאש90