קפאין
עם יואב מינץ
facebook gplus twitter whatsupp קוד הטמע באתר אחר
685

"היחיד שאמור לראות את התמונה הכוללת זה משרד ראש הממשלה עצמו"

יו"ר "הביטחוניסטים" תא"ל (מיל') אמיר אביבי: "מצופה שבמדינה בתוך מלחמה רמת הסינכרון במערכות הבטחון תהיה ברמה אחרת בתוך האירוע המביך והביזארי הזה"


"מביך לראות את חילופי ההאשמות. מצופה שבמדינה בתוך מלחמה, רמת הסינכרון במערכות הבטחון תהיה בסדר גודל אחר בתוך האירוע המביך והביזארי הזה". כך אמר הבוקר יו"ר "הביטחוניסטים" תא"ל (מיל') אמיר אביבי בראיון ליואב מינץ בתוכנית "קפאין" ברדיו צפון 104.5fm. 

 

תא"ל (מיל') אמיר אביבי, יו"ר "הביטחוניסטים", על מי צריך להטיל את האחריות על המחדל שהביא לשחרורו השגוי מאד של מנהל בית החולים שיפא? 

"אני מבין האישור לשחרורו של מנהל בית החולים שיפא, כנראה הגיע מהשב"כ ורק מופתע ששב"כ לא מעדכן את המשרד לבטחון לאומי. מביך לראות את חילופי ההאשמות. יד ימין לא יודעת מה יד שמאל עושה. אלא לא עודכנו, זה לא אמר להוא, ראש הממשלה לא מעודכן שאישיות משמעותית משוחררת. אני מצפה שבמדינה בתוך מלחמה, רמת הסינכרון במערכות הבטחון תהיה בסדר גודל אחר לגמרי רמה אחרת בתוך האירוע המביך והביזארי הזה". 

אתה מאמין שמישהו יעשה בדיקה אמיתית, בדיקה תעזור, ומי יבטיח שארוע כזה לא יחזור במקום אחר?

"אני מבין שמשרד ראש הממשלה בודק את הנושא. היחיד שבאמת אמור לראות את התמונה הכוללת זה משרד ראש הממשלה עצמו. למרות ששב"כ הוציא סרטון שמראה שלא היתה מצוקת כליאה, אגב, יש מצוקת כליאה שהיתה עוד לפני המלחמה. כדאי שמדינת ישראל תעורר על עצמה ותתחיל לבנות עוד מתקני כליאה. בסופו של דבר המלחמה הזאת ארוכה ויהיו עוד הרבה מעצרים ביהודה ושומרון.

מדברים שצה"ל נמצא כעת לפני שלב ג' ברצועת עזה. מה זה יהיה בדיוק שלב ג' ברצועת עזה?

"בעקרון זה מחולק לשני שלבים לא כל כך שלושה. יש שלב שהוא בעצם שלב ההשתלטות על השטח ואתה מפרק את המערכת שמולך כגוף צבאי שצה"ל עוסק בו למעשה כבר שמונה חודשים, לייצר מצב שאין ממול גוף שעובד כמערכת. השלב השני הוא למעשה שלב טיהור המרחב ועכשיו דומה למה שעושים ביהודה ושומרון. יותר פשיטות והסתערות של חטיבות שלימות וטיהור המרחב מקיני הטרור. צה"ל יצטרך פחות כוחות ויוכל להעתיק יותר כוחות צפונה וללהתמקד באתגר שמחכה לנו בצפון. 

צה"ל מדווח על השמדת מתקני ייצור של טילים ארוכי טווח מאד משמעותים. למה לא הגענו לזה קודם ואולי בעצם כדאי לא לדלל את הכוחות ברצועת עזה?

"באמת צריך לסיים קודם את ההשתלטות על עזה ואז אמורים לגלות את כל מתקני הייצור. במקביל סוגרים את גבול מצריים ובעצם מייצרים מציאות שבה חמאס לא יכול לחדש את עצמו. הוא ייכנס למציאות שבה התחמושת תאזל. צריך לשמר את זה. נצטרך לעסוק בזה שנים קדימה. לכבוש את השטח ב"חומת מגן" לקח לנו חודש וחצי. לייצב אותו לקח לנו 5 שנים. גם פה יש לנו שנים של עבודה זה לא יקח כל כך מהר".

"וואל סטריט ג'ורנאל", מדווח שבכירים בישראל דווחו שעזה תהפוך לביצה טובענית. האם יש חשש שנילחם בעזה הרבה מאד שנים, יותר מחמש או עשר שנים?  

"לא מגדיר את זה כמלחמת התשה כי זה לא שני צבאות אנחנו נצטרך להיות במוד של ביטחון שוטף בעזה לא בטול שלא לנצח. נצטרך לשלוט ביטחונית על המרחב הזה. לא בטוח שאי פעם אפשר יהיה לצאת מעזה. לא תוכל לצאת מגבול מצריים, אם תצא הם יחזרו איך שהם היו קודם. נצטרך לעשות גם בעזה מה שאנחנו עושים ביהודה ושומרון. כל זמן לסכל טרור. אפשר לקצר את כל התהליך אם לוקחים אחריות אזרחית ומפילים את חמאס כגוף שלטוני. זה ייקצר את הלחימה: גם ימנע סיכוי הומניטארי מהאוייב וגם נגרום לאוכלוסיה להבין שחמאס כבר לא שולט שם. יצביעו לנו על מקומות שנמצאים בהם חטופים, אולי כאלה שירצו להסגיר את ראשי חמאס. קשה לראות מציאות אחרת". 

02/07/2024

צילום: יונתן זינדל/פלאש90