השתתפות עצמית
עם ליאור רוזנפלד
facebook gplus twitter whatsupp קוד הטמע באתר אחר
96

"צריך לצאת לתרחיש של אופציה צבאית מלאה בצפון"

חיים ביבס, יו"ר המרכז לשלטון מקומי וראש העיר מודיעין: "זה שווה כל מחיר בעורף - נאבד לא רק את הצפון אלא את ההרתעה של ישראל כולה"


האם חיים ביבס, יו"ר המרכז לשלטון מקומי וראש העיר מודיעין בדרך לראשות הליכוד?

ליאור רוזנפלד שוחח עם ביבס ברדיו צפון 104.5FM.

ראשית התייחס לתרחיש העלטה בצפון והטענה של ראשי עיריות כי התרחישים שקריים ומוגזמים: "מספרים את כל האמת, לוקחים תרחיש קיצון שבו כל מה שפועל נגדנו צריך גם לזכור שבצד השני אתה לא יושב בחיבוק ידיים. מציגים את תרחיש הקיצון בצורה כזאת כדי להמחיש את הדברים ומתוכם גוזרים את הפעילות שצריך לעשות". 

והוסיף: "במשך שנים שמענו את תרחישי הקיצון על הדרום, למה לא להיכנס עד הקצה פעם אחת במקום כל המבצעים ולעשות את העבודה - ואז הגענו ל-7.10 וכולם הבינו שאין ברירה אלא להיכנס ובסוף בין תרחיש הקיצון שהציגו לתרחיש בפועל, אם היינו עושים את זה לפני הרבה שנים לא הינו מגיעים למקום שהגענו ב-7.10. אותו דבר בדיוק עם הצפון - כל תרחישי הקיצון כדי להפחיד את כולם, הגיע הזמן שנבין שאם אנחנו רוצים לשמור על מדינת ישראל הממשלה חייבת לקבל החלטה לגבי הצפון האם יוצאים להסדרה מלחמה. אסור יותר להתמהמה כי בסוף צה"ל הגדול והחזק, עם המטוסים שלו, ועם כל החימושים והטכנולוגיה - אי אפשר להתנהל בצורה הזו".

האם יש סיכוי להסדרה מול חזבאללה?

"צריך להתכונן לתרחיש הנראה לעין בותר היום והוא לצאת לאופרציה צבאית מלאה כדי להחזיר את השקט לצפון ולהדיר את רגלי חזבאללה מעבר לליטני. אלה הדברים שיהיו חייבים להיעשות. אגב, כל מחיר שיהיה, יהיה בסופו של דבר שווה - אחרת נאבד את ההרתעה במדינת ישראל לגמרי".

על מוכנות העורף הצפוני לתרחיש של מלחמה: "בסופו של דבר ההיערכויות שאנחנו עושים מ-2006 עד היום, בהרבה מאוד מקומות אנחנו יותר ערוכים, חלק מהמקומות פחות ערוכים בגל תנאי מיקלוט ויחד עם זאת יש תרחיש פינוי לקווי הצפון, ליישובי הצפון ומוסדות חינוך וציבור אל מרכז הארץ. אני חושב שקשה לכולם לומר אבל אם נמשיך בכיוון הזה אנחנו מאבדים את הצפון. הוא מבודד, לבד, עולה באש ובינתיים כולם יושבים על הגדר ומנהלים את ה'פחות מרף מלחמה' - אנחנו במלחמה בצפון שבה אנחנו רק מתגוננים והגיע הזמן שנכין את תרחיש התקיפה עם כל מה שנלווה אליו אחרת אנחנו לא רק מאבדים את הצפון, אנחנו מאבדים גם את הרתעה של כלל מדינת ישראל.

עוד הוסיף וביקר את התנהלות הממשלה בהתייחסות לצפון: "סוף כל סוף קיבלו החלטה ומינו פרויקטור לצפון, אין מה להתמהמה יותר, צריך לתת לו את התקציבים והסמכות להתחיל לעבוד, לקחת את העסקים ולמפות אותם, לתת מענקים שיישארו עם הראש מעל המים. אנחנו בקורונה עשינו את זה מהיום הראשון, הבנו את המשמעות של הקורונה, הבנו שאם לאנהיה שם מהרגע הראשון העסקים יקרסו, עשינו תכנית 3 מליארד, פטור מארנונה ומענקים כדי להחזיק את הראש מעל המים. אם מיניתם פרוייקטור אז תנו לו סמכות מלאה כמו בדרום שיוכל להתניע את המערכת. כל פיתרון חייב להיות בשיתוף פעולה עם הרשויות המקומיות. ראשי רשויות יודעים בסוף הכי טוב איך לפעול לתושבים שלהם, תערבו אותם והם ידעו לתת את השקט הנדרש".

לסיום אמר: "מדינת ישראל צריכה, כמו השלטון המרכזי והמקומי - זקוקה למנהיגים שיודעים להוביל ולייצר מנהיגות אמיתית. אני חושב שאת המנהיגות שבנינו בשלטון המקומי אפשר, כדאי ורצוי להביא לשלטון המרכזי מתוך תפיסה והבנה שבסוף מדינת ישראל, בחלק הבטחוני, צפון עם החזבאלה ודרום עם החמאס וכמובן כל מרכיבי הביטחון מסביב - נדע לעמוד ולהתאושש גם מהמחדל של ה-7.10, יש דבר אחד שצריך להביא לתפיסה ולשינוי יסודי במדינת ישראל והוא הטיפול בתושבים, האדמיניסטרציה של הממשלה, כל הדברים האלה לא מקבלים פתרון. מתעסקים בכל מיני דברים שוליים ולא בעיקר, בלדאוד לדור הניצחון, דור העתיד. אני חושב שמה שבסוף שעשינו והצלחנו ומיצבנו את השלטון המקומי כאחד משני הגופים שהציבור נותנים בהם הכי הרבה אמון שזה צה"ל והרשויות המקומיות - לעשות את זה גם בשלטון הלאומי כי הגיע הזמן לעשות את זה ואני חושב שככל שהבחירות יערכו במועדן או יוקדמו אנחנו נצטרך לקבל החלטות מתוך הבנה שהמנהיגות המקומית שהצליחה תעשה את זה גם ברמה הלאומית".

עריכה: אריק ברח"ד

07/07/2024

חיים ביבס | צילום: מרים אלסטר/פלאש90