קפאין
עם יואב מינץ
facebook gplus twitter whatsupp קוד הטמע באתר אחר
100

"החיסולים הממוקדים בצורת המערכה הנוכחית, מגבירים את הפעילות של חזבאללה"

אלוף (מיל') איל בן ראובן ("מפקדים למען ביטחון ישראל"): "צריך לייצר תפיסת ביטחון חדשה ועדכנית. למדינת ישראל אין תפיסת ביטחון ולא היתה לפני המלחמה"


"עקב החיסולים לא מתקרבים לפתרון להחזרה הביתה של תושבי הצפון. החיסולים הממוקדים בעבר היו מאד אפקטיבים. בצורת המערכה הנוכחית מגבירים את הפעילות של חזבאללה". כך אמר הבוקר אלוף (מיל') איל בן ראובן ("מפקדים למען ביטחון ישראל") בראיון ליואב מינץ בתוכנית "קפאין" ברדיו צפון 104.5fm. 
ארבעה בכירי חזבאללה חוסלו לאחונה וחזבאללה מגיב בעשרות שיגורים שגורמים לנו מכות כואבות. מה התועלת הצבאית בפינג פונג הזה ולאן זה מוביל? 
"שאלה נכונה שצה"ל ומדינת ישראל צריכים לשאול את עצמם כל בוקר. אחרי אסון גדול ברמת הגולן ואני משתתף בצערה של קהילת רמת הגולן שאני כל כך אוהב. בעקבות החיסולים אנחנו לא מתקרבים לפתרון או מענה להחזרה הביתה של תושבי הצפון. התשובה מצערת מאד. הסיכולים הממוקדים בסיטואציות מסוימות בעבר היו מאד אפקטיבים. בצורת המערכה הנוכחית הם מגבירים את הפעילות של חזבאללה. מאחר שחזבאללה מבין מה שאני מבין שכל עוד המערכה נמשכת כפי שהיא נמשכת אנחנו נידונים להמשך חליפת מהלומות שאין בה דרך אמיתית לפתרון לא להסדרה וגם לא למלחמה. לא הולכים למלחמה בחזבאללה עם חצי קלאץ'. רמת ההיזק שחזבאללה מסוגל לייצר לישראל היא מאד גדולה ולכן צריך הרבה מאד כוח ומהר מאד כדי להקטין בצורה משמעותית את רמת ההיזק במדינת ישראל כולה. זה לא ענין של פחד, אם רוצים מלחמה חזקה בחזבאללה זה ענין של לתת להם מכה חזקה מאד ומהר מאד ובשביל זה צריך את כל הכוח".
אנחנו בסוג של מילכוד, אם יגיעו להסכמות בקטאר, הלחימה תיפסק ונסראללה אומר מה שיקרה בחמאס זה גם בצפון?
"אפשר לקרוא לזה מילכוד ואפשר לקרוא לזה משהו אחר. אם יתקדם משהו בקטאר בענין החטופים ומקווה ששוב לא תצא הודעה איומה ונוראה מלשכת ראש הממשלה שמסבירה "למה לא". אם זה יקרה והמלחמה תיעצר בעזה נוכל לרכז מאמץ עיקרי בצפון.כמו שזה היום, לעצור את המערכה בצפון זה דבר לא נכון. חזבאללה חייב להיות מורחק מגבולות מדינת ישראל. זה יקרה אם נעצור את הלחימה בעזה. נצטרך לראות אם יש אפשרות להסדרה. גם נסראללה לא רוצה מלחמה איתנו. כרגע אתה יכול להגיד אבל אפשרות הפעולה לא בידיים. בשביל לצאת למערכה בלבנון להחזיר את התושבים לבתיהם אין לזה פתרון.
האם היתה טעות בשיקול הדעת של פיקוד העורף ליירט או לא את הרקטות בגולן בנימוק של שטחים פתוחים?
"לא חושב שצריך לדבר בתקשורת מהם השטחים המוגנים ומהם המוגנים פחות. נושא המיגון צריך לעשות דברים חדשים ואחרים. צה"ל צריך לתחקר את נושא "השטחים הפתוחים" אבל אני מודאג כשאני חושב על האוטובוסים שלוקחים את הילדים לבתי הספר, עוברת בי חלחלה. הרי הרקטה לא כוונה לרכב הזה אלא באופן מקרי. בנקודת הזמן הזאת להמשיך להוראות פיקוד העורף וכמו שאני מכיר את תושבי רמת הגולן, הם ימשיכו בשיגרה. צריך לייצר למדינ ישראל תפיסת ביטחון חדשה ועדכנית. למדינת ישראל אין תפיסת ביטחון ולא היתה לפני המלחמה. זה דבר שאמרתי לנתניהו עשרו פעמים ותשובותיו היו מתחמקות" 

 

11/07/2024

צילום: יונתן זינדל/פלאש90